• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024
3

۴۲ پرونده قتل عمد در همدان به سازش منجر شد

  • کد خبر : 147283
  • 22 اسفند 1400 - 9:10
۴۲ پرونده قتل عمد در همدان به سازش منجر شد

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به فعالیت ستاد تألیف قلوب و کمیته های معین آن در ایجاد صلح و سازش در پرونده های قضایی گفت: با فعالیت این ستاد ۴۲ فقره قتل عمد در استان در دو سال گذشته منجر به سازش شده است. به گزارش عصرهمدان ؛ «محمدرضا عدالتخواه» در جمع مسئولان […]

رئیس کل دادگستری استان همدان با اشاره به فعالیت ستاد تألیف قلوب و کمیته های معین آن در ایجاد صلح و سازش در پرونده های قضایی گفت: با فعالیت این ستاد ۴۲ فقره قتل عمد در استان در دو سال گذشته منجر به سازش شده است.

به گزارش عصرهمدان ؛ «محمدرضا عدالتخواه» در جمع مسئولان فرهنگی حوزه های علمیه استان ، گفت: یکی از اولویت های اصلی سند بنیادین قوه قضائیه که در دوره آیت الله رئیسی پایه ریزی شد و در دوره ریاست جدید در قالب سند تحول و تعالی دستگاه قضایی دنبال می شود، برقراری صلح و سازش بین طرفین پرونده ها با بهره مند یا ظرفیت های مردمی است.

وی با بیان اینکه طرح های مبتکرانه دستگاه قضایی استان از جمله ستاد تألیف قلوب و کمیته های معین آن در راستای تحقق این مهم طرح ریزی شده و در دست پیگیری است، اظهار کرد: با فعالیت این ستاد ۴۲ فقره قتل عمد در استان در دو سال گذشته منجر به سازش شده است.

رئیس کل دادگستری استان همدان افزود: در آموزه های دینی ما برای ثواب ایجاد سازش بین طرفین دعوی، آیات و روایات بسیاری بیان شده است.

عدالتخواه با اشاره به اینکه برقراری صلح و سازش، استاندارد دهای خودش را دارد و حتی می طلب مکان مناسبی برای زمینه چینی عذرخواهی متهم از شاکی فراهم شود، عنوان کرد: بسیاری از اختلاف های ساده و جرائم قابل بخشش را می توان حتی در مساجد، با میدان داری ریش سفیدان و معتمدین محله ختم به سازش کرد.

وی از اجرایی شدن طرح معتذرین در سه سطح کلانتری ها و پاسگاه، دادگستری ها و زندان خبر داد و گفت: تنها در زندان های استان با شرایط مناسب ایجاد شده از جمله برقراری ارتباط بین شاکی و متهم، یک هزار و ۶۰۰ زندانی از شاکیان خود عذرخواهی کردند که در نهایت بیش از ۷۰۰ شاکی حتی از طلب های میلیاردی خود گذشتند.

رئیس کل دادگستری استان همدان تصریح کرد: تعداد کل معتذرین در سطح استان در کمی بیش از یک سال اخیر، ۱۴ هزار و ۶۹۰ نفر معتذرین بوده، که از این تعداد ۸ هزار و ۷۵۷ معتزر توانست رضایت شاکی خود را جلب کند و پرونده هایشان به مصالحه ختم شود.

عدالتخواه عنوان کرد: در نهایت با گذشت این تعداد شاکی، معادل ۶۲ میلیارد و ۱۸۵ میلیون جزای نقدی از نظر جنبه خصوصی و ۲۳ میلیارد و ۱۵۹ میلیون تومان جزای نقدی از نظر جنبه عمومی جرم بخشوده شد.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=147283
  • دیدگاه‌ها برای ۴۲ پرونده قتل عمد در همدان به سازش منجر شد بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.