• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024
3

کمیته معتذرین، طرحی نوین دستگاه قضایی همدان با رویکرد ایجاد صلح و سازش در جامعه

  • کد خبر : 105791
  • 14 اسفند 1399 - 8:05
کمیته معتذرین، طرحی نوین دستگاه قضایی همدان با رویکرد ایجاد صلح و سازش در جامعه

محمدرضا عدالتخواه با بیان اینکه عملیاتی شدن طرح نوین کمیته معتذرین تحول حقیقی و عمیق در فرد خاطی ایجاد می کند، گفت: متهمان جزیی از جامعه ما هستند و باید نگاه ما به آنان از روی رأفت باشد و به سمت اصلاح شدنشان حرکت کنیم. به گزارش عصر همدان؛ محمدرضا عدالتخواه، رئیس کل دادگستری استان […]

محمدرضا عدالتخواه با بیان اینکه عملیاتی شدن طرح نوین کمیته معتذرین تحول حقیقی و عمیق در فرد خاطی ایجاد می کند، گفت: متهمان جزیی از جامعه ما هستند و باید نگاه ما به آنان از روی رأفت باشد و به سمت اصلاح شدنشان حرکت کنیم.

به گزارش عصر همدان؛ محمدرضا عدالتخواه، رئیس کل دادگستری استان همدان در جمع رؤسای کلانتری های فرماندهی انتظامی شهرستان همدان، از پیشرفت های طرح نوین کمیته معتذرین به عنوان یکی از کمیته های زیرمجموعه ستاد تألیف قلوب خبر داد و گفت: این طرح مبتکرانه که برای نخستین بار در کشور از سوی دستگاه قضایی استان همدان در یک سال اخیر ایده پردازی، طرح ریزی و عملیاتی شده تاکنون اثرات مثبی در سطح استان داشته است.

وی اظهار کرد: هرچند که سابق بر این در شوراهای حل اختلاف و یا دادگستری ها تعدادی از پرونده ها منجر به صلح و سازش می شد، اما این امکان هم وجود داشت که مجرم از عمل خود پشیمان نشده باشد، در حالی که با اجرای طرح کمیته معتذرین شرایط به سمتی سوق داده می شود، تا متهم با اظهار ندامت حقیقی، رضایت شاکی را جلب کند.

رئیس کل دادگستری استان همدان با بیان اینکه عملیاتی شدن این طرح، تحولی حقیقی و عمیق در فرد خاطی ایجاد می کند، افزود: اشاعه فرهنگ صلح و سازش، مهربانی و بخشش در جامعه از ضرورت های امروزی است.

عدالتخواه با اشاره به اینکه در سه مرحله نیروی انتظامی، دستگاه قضایی و زندان با مجرمین و متهمین مواجه هستیم، تصریح کرد: برنامه جامع کمیته معتذرین شرایط را به گونه ای فراهم می سازد که متهم در هر کدام از این مراحل با ابراز پشیمانی، فرصت عذرخواهی از شاکی را داشته باشد و بدین ترتیب می توان بیش از پیش شاهد صلح و سازش در رسیدگی ها و در نهایت کاهش پرونده های ورودی ها به دستگاه قضایی باشیم آن هم به صورت سازماندهی شده.

وی عنوان کرد: متهمان جزیی از جامعه ما هستند و باید نگاه ما به آنان از روی رأفت باشد و به سمت اصلاح شدنشان حرکت کنیم.

به گزارش عصر همدان؛ رئیس کل دادگستری استان همدان معتقد است سر زدن برخی اعمال مجرمانه از سوی عده‌ای به طور عمده به دلیل عدم آگاهی از عمل خودشان است که در اینجا باید درخصوص بیان حق الناس به شیوه‌های مختلف گام پیش گذاشت تا با تشویق و ترغیب افراد به صلح و سازش، به سمت اصلاح و تربیت متهمان حرکت کنیم.او عملیاتی شدن طرح کمیته معتذرین را از ابزار اصلی و اصولی اشاعه چنین تفکری می داند.

بی تردید هرچه فرهنگ روحیه گذشت پررنگ تر شود، صلح و سازش افزایش یافته و به سمت جامعه ای منطبق با آرمان های اصلی والای اسلامی ـ انقلابی در حد اعلایش نزدیکتر می شویم، این همان ترویج سنت حسنه عذرخواهی به عنوان مصداق بارزی از اجرای عدالت است که در کمیته های مصلحین و معتذرین پیگیری می شود.

همچنین باید عنوان کرد که چند ماهی می شود دستگاه قضایی استان همدان به دنبال ایجاد فرصت های مناسب و بیشتری به منظور تعامل دو سویه دستگاه قضائی و نیروی انتظامی است و در این زمینه برنامه های متعددی طراحی و پیش بینی کرده و اجرای طرح معتذرین در کلانتری ها این تعامل را ارتقاء می بخشد.

ناگفته نماند که با فعالیت کمیته معتذرین در چند ماه اخیر بیش از ۸۰۰ پرونده به مصالحه ختم شد تا درنهایت معادل هفت میلیارد تومان جزای نقدی از نظر جنبه خصوصی و سه میلیارد تومان جزای نقدی از نظر جنبه عمومی جرم بخشیده شود.

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=105791
  • دیدگاه‌ها برای کمیته معتذرین، طرحی نوین دستگاه قضایی همدان با رویکرد ایجاد صلح و سازش در جامعه بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.