• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
2

کاهش ۶۰درصدی شایعات مرتبط با ویروس کرونا در فضای مجازی

  • کد خبر : 57309
  • 12 فروردین 1399 - 10:44
کاهش ۶۰درصدی شایعات مرتبط با ویروس کرونا در فضای مجازی

شایعات کرونایی در فضای مجازی ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است. به گزارش عصر همدان؛ سردار وحید مجید با اشاره به کاهش شایعات منتشرشده در فضای مجازی درباره ویروس کرونا، در این رابطه اظهار داشت: متأسفانه در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا و همچنین به‌موازات اطلاع‌رسانی مسئولان بهداشتی مبنی بر شیوع این ویروس در کشور، […]

شایعات کرونایی در فضای مجازی ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش عصر همدان؛ سردار وحید مجید با اشاره به کاهش شایعات منتشرشده در فضای مجازی درباره ویروس کرونا، در این رابطه اظهار داشت: متأسفانه در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا و همچنین به‌موازات اطلاع‌رسانی مسئولان بهداشتی مبنی بر شیوع این ویروس در کشور، شاهد انتشار اخبار و تصاویر جعلی و غیرواقعی مرتبط با این ویروس با هدف تشویش اذهان عمومی و ایجاد اضطراب و نگرانی گسترده در سطح کشور توسط شایعه‌سازان بودیم.

رئیس پلیس فتا با بیان اینکه در ابتدا، این شایعات بیشتر در قالب ارسال تصاویر و کلیپهای جعلی و تقطیع‌شده نمود پیدا می‌کرد، ادامه داد: با گذشت زمان و به‌موازات اطلاع‌رسانی‌های گسترده و دائمی توسط رسانه ملی و خبرگزاری‌های رسمی مشخص شد که جعل نامه‌ها و ابلاغیه‌های دولتی و تولید کلیپهای صوتی منتسب به مقامات و مسئولان کشور عمدتاً از سوی معاندین خارج از کشور با هدف تخریب چهره مسئولان در خدمت‌رسانی به هموطنان، ارائه آمار دروغ از شمار مبتلایان و جانباختگان این بیماری و در نهایت ایجاد نارضایتی در هموطنان صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه با اقدام مثبت رسانه ملی در خنثی‌سازی این جریان‌سازی مسموم، اقدامات پیشگیرانه و قضائی در نیروی انتظامی و رصد دائمی این جریان در فضای مجازی توسط پلس فتا و با افزایش سطح سواد رسانه‌ای کاربران و هموطنان، سطح توجه و بازنشر این‌گونه شایعات در فضای مجازی به‌شدت کاهش یافته است و همه‌روزه هموطنان از طریق ارتباط با سایت رسمی پلیس فتا خواهان برخورد با شایعه‌سازان در این فضا هستند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در واقع با اقدامات پیشگیرانه، سطح وقوع انتشار شایعات در فضای مجازی در هفته نخست سال جاری در مقایسه با هفته ابتدایی اسفند ماه سال ۱۳۹۸ به‌میزان ۶۰ درصد کاهش یافته است.

مجید عنوان کرد: شایعه‌سازی و تولید جریانات غیرواقعی مرتبط با شیوع کرونا ویروس و سایر شرایط بحرانی و اضطرار صرفاً معطوف به این کشور نبوده است بلکه در سایر کشورهای جهان که با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند نیز شاهد انتشار انواع شایعات و اخبار غیرواقعی هستیم.

رئیس پلیس سایبری کشور متذکر شد: البته نگرانی از وقوع شایعات در فضای مجازی یکی از آفتهای اصلی این فضا محسوب می‌شود که به‌موازات اطلاع‌رسانی عمومی و گسترده، سطح وقوع این شایعات کم‌رنگ‌تر می‌شود و حتی موتورهای جستجوگر در دنیا نظیر google ،yahoo و bing در صدد طراحی پلت‌فرمهای شناسایی و حذف اخبار جعلی و شایعات در فضای مجازی هستند.

این مقام انتظامی از هموطنان خواست ضمن بی‌توجهی و عدم بازنشر این‌گونه اخبار و شایعات که از منبع انتشار آن اطلاعی ندارند، اخبار رسمی را صرفاً از رسانه ملی و خبرگزاری‌های رسمی دنبال کنند و با رعایت توصیه‌های بهداشتی و درمانی مراقب سلامت خود و جامعه باشند.

بر اساس این گزارش از ابتدای شناسایی ویرویس کرونا در کشور، فعالان انقلابی در شبکه های اجتماعی و رسانه ای در کنار پاسخ به شبهات متعدد، با تولیدات گسترده خبری و تصویری نسبت به جریان سازی مناسب در این زمینه اقدام کرده اند.

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=57309
  • دیدگاه‌ها برای کاهش ۶۰درصدی شایعات مرتبط با ویروس کرونا در فضای مجازی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.