• امروز : جمعه - ۲۴ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 12 April - 2024
3

“محله سلامت محور”، ابتکار بسیج در روزگار کرونایی/کادر درمانی در برابر تاخت و تاز کرونا، سینه سپر کرده است+تصاویر

  • کد خبر : 93091
  • 01 آذر 1399 - 9:54
“محله سلامت محور”، ابتکار بسیج در روزگار کرونایی/کادر درمانی در برابر تاخت و تاز کرونا، سینه سپر کرده است+تصاویر

جانفشانی و انسجام بسیج مردمی در ایجاد محله سلامت محور برابر یورش کرونا ستودنی است و تحسین برانگیزتر استقامت باور نکردنی کادر درمانی در جبهه سلامت است که بسیجی وارانه تمام وجودشان را وقف تندرستی و نجات مردم کرده اند و گستردگی این الگوی قابل تکثیر در قاموس این ملت اسلامی از مراکز درمانی است […]

جانفشانی و انسجام بسیج مردمی در ایجاد محله سلامت محور برابر یورش کرونا ستودنی است و تحسین برانگیزتر استقامت باور نکردنی کادر درمانی در جبهه سلامت است که بسیجی وارانه تمام وجودشان را وقف تندرستی و نجات مردم کرده اند و گستردگی این الگوی قابل تکثیر در قاموس این ملت اسلامی از مراکز درمانی است تا مراکز کوچک امدادی.

به گزارش خبرنگار عصر همدان، در آستانه پنجم آذرماه، سالروز تشکیل بسیج مستضعفین با هوشمندی بنیانگذار انقلاب اسلامی و به فرمان ایشان هستیم.

یک نظام اسلامی که جمهوریت، استقلال و آزادی اش، مرهون مردمی بودن و بسیج تمامی اقشار جامعه است.

فعالیت های بسیج پای در رکاب ولی به دور از سیاسی بازی

در این سال ها همواره بسیج و بسیجیان علی وارانه هر جا که ایران اسلامی به آنان نیاز داشت برای دفاع از حقوق همه جانبه مردم به میدان عمل آمد، بدون هیچ سیاسی کاری و سیاسی بازی، پای در رکاب ولی روزی بند پوتین هایش را محکم بست و با لباسی خاکی و دستانی خالی در هشت سال دفاع مقدس از وجب به وجب خاک این مرز و بوم دفاع کرد و روزی دیگر آستین های همت را بالا زد و کلنگ و بیل به دست، در سازندگی و آبادانی به عرصه جهاد و جهادگری قدم گذاشت تا جایی که در حوادث تلخ روزگار چه در سیل و چه در زلزله هم حامی مردم بوده و هست.

بسیجی یعنی هر آن که ذوق خدمت به مردم دارد

در تعریف بسیج و بسیجی آمده که هر کسی که به فکر خدمت به مردم باشد بسیجی است و ضرورتی ندارد که کارت بسیجی داشته باشد یا نه؟

اصلاًً بسیجی بودن صِرف داشتن یک کارت نیست، بلکه امروز شاهد هستیم در روزهای سخت کرونایی این کادر بهداشت و درمان اند که در خط مقدم دفاع از سلامت مردم ایستاده و برای تندرستی مردم روزهاست که خواب به چشمانشان نیامده و از خانه و خانواده خود دور هستند.

برنامه های مبتکرانه بسیج برای همیاری کادر درمان در روزگار کرونایی

شیوع این ویروس منحوس اوج گرفته و کادر درمانی با مشکلات و سختی های بسیاری روبرو شده اند، از این رو بسیجیانی برای کاهش خستگی کادر درمان با ابتکاری نو راهی دیگر جسته اند، آنان خوب متوجه شده اند که برای مبارزه با شیوع کرونا و زمین گیر کردن این ویروس پیشگیری بهتر از درمان است.

در این خصوص با سردار مظاهر مجیدی، فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان به گفتگو نشستیم تا بدانیم برنامه های اخیر آنان برای کمک و همیاری با کادر بهداشت و درمان به چه نحوی قرار است عملیاتی شود.

وحدتی برایایجاد محله ای سلامت محور

سردار مجیدی در این گفتگو از انعقاد تفاهم نامه سپاه و دانشگاه علوم پزشکی به منظور ایجاد “محله سلامت محور” در قالب طرح ” سردار شهید حاج قاسم سلیمانی” یاد می کند و می گوید: مطابق با نظر کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت فرهنگ سازی و اجرای برنامه های اجتماعی برای ترغیب و تشویق مردم با هدف رعایت شیوه نامه های بهداشتی مهمترین نکته در مبارزبه با کرونا ویروس است.

او فعالیت در حوزه غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به کرونا، خدمت رسانی به بیماران در نقاهتگاه ها و یا تهیه مایحتاج اولیه زندگی و رساندن به درب منازل بیماران کرونایی برای جلوگیری از تردد آنان در جامعه را، از جمله اقدامات پیش روی سپاه و بسیج در تفاهم نامه یاد شده برشمرد که در هم پوشانی با نیروی های بهداشتی و درمانی می تواند در زمینه کاهش شیوع این بیماری منحوس مثمر ثمر باشد.

فعالیت بسیجیان در فضای مجازی برای فرهنگ سازی در پیشگیری از شیوع کرونا

فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان از جمع آوری کمک های مردمی برای تهیه بسته های معیشتی و بهداشتی با هدف کمک به آسیب دیدگان از کرونا خبر داد و افزود: در این زمینه تاکنون اقدامات درخور توجهی رخ داده است که با استقبال هم استانی ها برای کمک به هم نوع خود روبرو بوده ایم.

سردار مجیدی بر فرهنگ سازی و بهره گیری از فضای مجازی و رسانه های خبری درخصوص خطرات کرونا تأکید کرد و گفت: مجددانه پیگیر آن هستیم تا مشارکت مردمی برای رعایت پروتکل های بهداشتی را به بالاترین میزان برسانیم.

اقدامات پیشگیرانه بسیج برای کاهش مبتلایان به کرونا

او معتقد است اگر همیاری، مشارکت و بسیج مردمی در میان نباشد هرگز نمی توان کرونا را زمین گیر کرد و بهترین راه در این حوزه، سعی بیشتر برای اجرای تدابیر و برنامه های پشگیرانه است که این امر توسط بسیجیان در زمینه ترغیب مردم روی می دهد و از این طریق با اقدامات پیشگیرانه با کاهش مبتلایان به کرونا، از خستگی کادر بهداشت و درمان کاسته می شود.

ایستادگی باور نکردنی کادر بهداشت و درمان در برابر کرونا

هرچند که امروز شاهد هستیم برخی مسئولان و مردم همچنان پروتکل های بهداشتی را جدی نگرفته اند اما کادر بهداشت درمان با وجود خستگی تمام، عقب نشینی نکرده اند، بسیجیان واقعی اینان هستند نه آنانی که حرف از بسیجی بودن می زنند اما عملشان خلاف واقع است، آن که خود را بسیجی می داند و به مسافرت می رود یا آن مغازه داری که احتکار می کند بسیجی نیست.

کادر درمانی بسیجی وارانه تمام وجودشان را وقف سلامت مردم کرده اند

رهبر انقلاب در جایی فرمودند: بسیجی یعنی علی (ع) که تمام وجودش را وقف اسلام کرد و امروز بسیجیان واقعی با تأسی از مولاشان تمام وجودشان را وقف سلامت مردم کرده اند.

از استفاده از ماسک های پنج لایه و گان های خسته کننده گرفته تا درگیر شدن با خود کرونا و دوری از خانه و زندگی و همسر و فرزند و چه کسی این همه توان کادر درمان را درک می کند؟

پرستاری را در تویسرکان سراغ دارم که ۱۸ روز است به دلیل مبتلا شدن به کرونا، تنهای تنها درمنزل زندگی می کند و از فرزندانش دور است و یا رئیس بیمارستان این شهرستان دکتر موسوی که خود هم گرفتار کرونا شده و روزهای سختی را گذرانده است.

جانفشانی کادر درمانی در بخش های کرونایی

در بین این پرستاران و کادر درمانی بخش کرونا بانوان هم حضور داشته و به طور قطع زیبایی ظاهری پوست خود را دوست دارند، اما مدام از ماسک های پنج لایه استفاده می کند، که با چسب بر روی بینی و صورت خود آن را ثابت نگه داشتند و زمانی که چسب کنده می شود گاه گاهی لایه ای از پوست صورتشان هم جدا می شود و گاهی دیگر با جانفشانی مدافعان سلامت در این عرصه می شوند شهید راه سلامت.

حرف اول و آخر مدافعان سلامت: خدمت برای سلامتی مردم، سعادتی که خدا به ما داده

برای مطلع شدن از بخشی از زحمات کادر بهداشت و درمان گفتگویی نیز با مسئول بسیج جامعه پزشکی تویسرکان ترتیب دادیم.

فردی که بارها در روزهای سخت کرونایی به همکاران خود روحیه داده و گفته است: خدمت به مردم برای سلامتی آنان سعادتی است که خداوند به آنان و همکارانش عطاء کرده است و این خدمت از دست هر کسی ساخته نیست و قدر خودشان را بیشتر بدانند.

زهرا زبده، مسئول بسیج جامعه پزشکی تویسرکان کلامش را با این جمله آغاز می کند که از آن روزی که سوگند پرستاری به لب خواندم فقط با عشق به این حرفه نظر کردم.

جبهه امروز؛ جبهه سلامت

او جبهه امروز را جبهه سلامت معرفی می کند و می گوید: امروز دفاع از سلامت مردم برای ما مقدس است، تفاوتی ندارد که در این دفاع کسی کارت بسیجی دارد یا نه، در تعریف امامین انقلاب با این مضمون آمده که هر که برای اسلام و انقلاب در هر نقطه ای جانفشانی کند بسیجی است.

حرکت در مسیر سلامت مردم حتی با خستگی بسیار علیه دشمنی ذره‌بینی

مدیر خدمات پرستاری بیمارستان تویسرکان از کمبود نیرو در بیمارستان تویسرکان و شیفت‌کاری فشرده‌ در روزهای کرونایی یاد می کند، آنجا که بسیاری از همکارانش به همین دلایل با خستگی و فرسودگی مزمن دست ‌به‌ گریبان شده اند اما عقب نشینی نکرده اند.

زبده ادامه می دهد؛ چند ماه است که جنگی تمام عیار علیه دشمنی ذره‌بینی در تمام جهان برپا شده، دشمنی که قدرت هیچ ارتشی برای مقابله با آن کافی نیست، خط مقدمی هم وجود ندارد، دشمن نامرئی تمام فضای اطراف ما و زندگی‌مان را گرفته و یک اشتباه ساده کافی است تا کرونا گرفتار و مبتلایت کند.

برخی با عدم توجه به پروتکل های بهداشتی کادر درمان را گرفتار کرده اند

او عنوان می کند که در این جنگ مدافعان و قهرمانان افراد دیگری هستند. کادر درمانی که داوطلبانه خودشان را در معرض ویروس کرونا قرار می‌دهند و شبانه روز در تلاشند تا جان بیماران را نجات دهند، این پرستاران مدت‌هاست که به دیدار خانواده‌های خود نرفته‌اند، تا بتوانند موجب قطع زنجیره انتقال ویروس کشنده کرونا شوند، اما با این تعاریف برخی مردم همچنان به رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی ادامه می‌دهند که کادر درمان بیشتر در معرض کرونا قرار بگیرند!

سینه سپر کردن کادر درمانی در برابر آماج کرونا در بحران مرگ و زندگی

مسئول بسیج جامعه پزشکی تویسرکان معتقد است این کادر درمانی که با عنایت الهی زندگی دوباره به بیماران می‌بخشند به حق، شایسته ستایش آفرینش‌اند. این‌ها که هرچند صدای خطر مدام در تن‌شان طنین می‌اندازد، سینه سپر کرده‌اند و در مواجهه با بحران مرگ و زندگی، روزهای بهتری را وعده می‌دهند.

خواسته نیروهای درمانی از مردم: در خانه بمانید

زبده برایمان یادآوری می کند که این روزها کم ندیده‌ایم فیلم‌ها و عکس‌هایی از کارکنان پزشکی در تمام دنیا که تنها یک پیام می‌دهند: ما در بیمارستان هستیم، اما شما در خانه بمانید.

‌پرستار مسلمان، الگویی قابل تکثیر در قاموس سلامت اسلامی/گستردگی وسعت جبهه سلامت از مراکز درمانی تا مراکز کوچک امدادی

او همچنین می گوید که حرفه مقدس پرستاری در فرهنگ اسلام و به ویژه در عرصه تمدن گران‌سنگ ایرانی از جایگاه و منزلت بالایی برخوردار است؛ چرا که در ارتباطی ناگسستنی با شکوهمندترین جلوه آفرینش الهی یعنی حیات انسان قرار دارد و از این رهگذر است که مفهوم ‌پرستار مسلمان به عنوان الگوی قابل تکثیر در قاموس سلامت اسلامی تعریف می‌شود و امروزه نمونه‌های ناب پرستار مسلمان را در افقی بالاتر و والاتر از مفاهیم اخلاق حرفه‌ای و اخلاق پرستاری، به منصه ظهور رسانده و وسعت حضور آن از جای جای مراکز درمانی و بهداشتی در ایران تا مراکز کوچک امدادی در جبهه مقاومت گسترده است.

ابتلای تعدادی از کادر درمانی به کرونا، برای همکارانشان آزار دهنده است

مسئول بسیج جامعه پزشکی تویسرکان از دیگر تلخی ها و سختی ها ابتلای تعداد زیادی از کادر درمان به ویروس کرونا هم حرف ها به میان می آورد، از پزشک و پرستار گرفته تا نیروی آزمایشگاه، خدماتی، اداری و پشتیبانی که به کووید_۱۹ مبتلا شده اند، مسئله ای که بسیار بیشتر از خستگی جسمی ناشی ازمضاعف شدن فشار کاری نیروها، آنان را آزار می دهد.

استفاده از ماسک، سخت تر از بستری شدن در بخش کرونا نیست

زبده نگران سلامتی دوستان و همکاران خود است و تأکید می کند: درست است که استفاده مداوم از ماسک، شست و شوی دائمی دست ها و ضد عفونی کردن وسایل سخت و خسته کننده است، اما به هموطنان عزیزم اطمینان می دهیم این کارها هرگز سخت تر از بستری شدن در بخش کرونا نیست.

او از هم وطنان یک سوال می پرسد اینکه استفاده از یک ماسک پارچه ای ساده سخت تر است یا تحمل شرایطی که شبانه روز در بیمارستان باید ماسک اکسیژن روی صورتشان باشد و نفس کشیدنشان وابسته به آن؟

مسئول بسیج جامعه پزشکی تویسرکان از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و عنوان می کند که؛ اینجا می خواهم به هموطنان بگویم حتی اگر عضو کادر درمانی و در بالاترین سطح هم باشیم زمانی که در ماجرای کرونا کار به آن شرایط وخیم برسد، هیچ کاری نمی توانیم بکنیم، بنابراین امروز مهم ترین کار برای مبارزه با کرونا، پیشگیری است و می توانیم با کارهای ساده ای مانند ماسک زدن و دوری از تجمعات، خود و عزیزانمان را از قرار دادن در آن شرایط سخت و تلخ نجات دهیم.

دست کادر درمانی پر توان و ایثارگری را می بوسم

و حرف آخر این مدافع سلامت می شود؛ “من به عنوان مدیر خدمات پرستاری و مسئول بسیج جامعه پرستاری دست تک تک پرستاران را بوسه می زنم و بر خود می بالم که همکاران پر توان و ایثارگری دارم.”

به گزارش عصر همدان؛ و اگر نبود این داستان فداکاری، ایثار، از خودگشتگی خالصانه و جانفشانی کادر درمانی که با روحیه ای بسیجی پای در رکاب ولی ایستادگی می کنند، معلوم نبود که این روزها چه تعداد بسیاری دیگر از هم وطنانان ما همچون برگ های پاییزی یکی یکی بر روی زمین می ریختند.

اینان مظهر استقامت و پایداری در قاموس دین داری هستند که جانانه جان خود را وقف سلامت مردم کرده اند.حق یارشان باد.

گزارش از: فاطمه زنگنه

انتهای پیام/ز

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=93091
  • دیدگاه‌ها برای “محله سلامت محور”، ابتکار بسیج در روزگار کرونایی/کادر درمانی در برابر تاخت و تاز کرونا، سینه سپر کرده است+تصاویر بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.