• امروز : پنج شنبه - ۱۰ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 30 May - 2024
4
یادداشت؛

لزوم تجلی حجاب عقلانی در جامعه

  • کد خبر : 216243
  • 25 اردیبهشت 1403 - 7:50
لزوم تجلی حجاب عقلانی در جامعه
امروز تفاوت نگاه و شناخت به مسئله حجاب است که باید به صورت عقلانی در جامعه تجلی پیدا کند، اگر شناخت بانوان به مسئله حجاب بیشتر شود، نگاه آن‌ها به این موضوع مثبت شده و پذیرش دلایل عقلانی حجاب نیز به راحتی صورت می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی پایگاه خبری و تحلیلی «عصر همدان» عدم شناخت واقعی از اجتماع در زندگی افراد و نوع بینش آن‌ها تأثیرات زیادی دارد، این عدم شناخت، در حوزه حجاب و عفاف به کرات دیده می‌شود و موجب پیش آمد اتفاقاتی شد که طی دو سال اخیر شاهد آن‌ها بودیم.

در جامعه کنونی بسیاری از افراد شناخت واقعی نسبت به مسئله حجاب و عفاف ندارند و همین موضوع موجب شده تا بدون دلیل به سمت بدحجابی و یا بی‌حجابی کشیده شوند در حالی که اگر با آن‌ها صحبت کنیم هیچ دلیل دیگری جز ناآگاهی در این خصوص ندارند.

نبود تبیین در حوزه حجاب و عفاف طی سال‌های گذشته، رشد قارچ گونه محتواهای ضد فرهنگی در فضای مجازی و تغییر ذائقه جامعه، دروغ پراکنی توسط رسانه‌های بیگانه و بسیاری از مسائل دیگر موجب شد تا نگاه‌ها به سمت موضوع حجاب تغییری اساسی داشته باشد، با اینکه در این یادداشت به دنبال یافتن مقصر نیستیم اما یکی از مهم‌ترین مکان‌ها برای تبیین و تبلیغ مسئله حجاب و عفاف مدارس هستند که متأسفانه آنطور که باید در معرفی آن موفق عمل نکردند.

اگر شناخت دختران و زنان جامعه به مسئله حجاب بیشتر شود، نگاه آن‌ها به این موضوع مثبت می‌شود و پذیرش دلایل عقلانی حجاب نیز به راحتی صورت می‌گیرد.

در مجموع انسان می‌تواند نسبت به موضوعات مختلف دو نوع نگاه یعنی نگاه مثبت و یا منفی داشته باشد، مثلا یک مکان دارای دیوارهای بلند با دربی بزرگ تصور کنید که نیروهای زیادی به عنوان دربان‌های مسلح جلوی آن هستند و ورود و خروج همه نیز کنترل می‌شود، این ویژگی‌ها می‌تواند مربوط به یک قلعه باشد، می‌تواند مربوط به یک زندان نیز باشد و فرق اساسی وجود دارد بین قلعه و زندان؛ در واقع قلعه مکانی برای پناه گرفتن است درست مثل خانه که انسان خود را درون آن محفوظ می‌کند و قفل دارد و هیچکس نمی‌تواند بدون اجازه وارد آن شود در حالی که درب زندان روی زندانی‌ها بسته شده تا افراد زندانی نتوانند از آن خارج و به جامعه آسیب بزنند.

فردی که از زندان فرار کند به جامعه ضرر می‌رساند و از سوی دیگر اگر مهاجمی وارد قلعه و خانه شود به افراد آن‌جا آسیب می‌زند؛ امروز عده‌ای به دنبال آن هستند تا حجاب را به عنوان زندان برای زنان معرفی کنند در حالی که زندان برای افراد تبهکار است و ما بانوان را درون دژ و قلعه حجاب قرار می‌دهیم و زن با شناخت درست از این موضوع، حجاب را انتخاب می‌کند.

این تفاوت نگاه و شناخت به مسئله حجاب است که باید به صورت عقلانی در جامعه تجلی پیدا کند، وقتی چیز ارزشمندی در خانه داشته باشیم درب آن را قفل می‌کنیم و افراد سودجو دائما به دنبال نفوذ به آن خانه هستند درست مثل این روزها که افراد با عناوین مختلف به دنبال هجوم به قلعه و دژ حجاب هستند تا آن را از زنان و جامعه اسلامی بگیرند، آن‌ها با عناوین زیبا همچون روشن فکری و فمینیستی به زنان نزدیک شده و به دنبال چشم‌چرانی، هوس‌رانی و آزادی‌های جنسی خود هستند.

جالب‌تر آنکه در حوزه حجاب و عفاف برخی از مردان، بیشتر از جامعه زنان به دنبال آزادی در پوشش هستند و همین دلیلی دیگر مبنی بر اثبات آن است که این مردان فقط برای رفع نیازهای جنسی خود برای کشف حجاب زنان در جامعه تلاش می‌کنند.

سوالی اساسی از این افراد داریم؛ اگر حقوق زنان تا این حد برای این افراد مهم است آیا در مسائل دیگری همچون مسائل مالی و حق و حقوقی همچون پرداخت مهریه نیز به حقوق زنان اهمیت می‌دهند؟!

با رفتارهایی که از جنبش زن، زندگی آزادی دیده‌ایم، حقوق زن برای این قشر شوخی بیش نیست و تا آنجایی صدایشان را خرج این شعار توخالی می‌کنند که منفعتی برای آن‌ها داشته باشد.

امروز بیان واقعیت و دلایل عقلانی حجاب و عفاف در جامعه از هر اقدامی دیگر ضروری‌تر است و باید این نکته مهم را به دختران بیاموزیم که شما کالا نیستید و نگاه غرب به شما کالا محور است.

انتهای پیام/ زینب سعیدی

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=216243
  • دیدگاه‌ها برای لزوم تجلی حجاب عقلانی در جامعه بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.