• امروز : سه شنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 21 May - 2024
1

زنگنه تنها شهر بدون کتابخانه همدان

  • کد خبر : 668
  • 09 مرداد 1397 - 12:47
زنگنه تنها شهر بدون کتابخانه همدان

تلاش های بسیاری برای توسعه جایگاه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در همدان صورت گرفته که دستاورد آن تبدیل این خطه به یکی از مناطق دانشگاهی کشور است؛ اما ‘زنگنه’ تنها شهری بشمار می رود که در این دیار کتابخانه ندارد.

به گزارش عصر همدان، در وضعیتی که برای دستیابی به قله های توسعه نباید هیچ فرصتی را برای اندوخت آگاهی و مطالعه از دست بدهیم، شایسته نیست حتی یک شهر هم بدون فضای کتابخانه ای باشد.

با توجه به اینکه دولت درصدد توسعه و گسترش کتابخانه های عمومی با استفاده از ظرفیت خیران و بخش خصوصی از شهرها به سمت روستاهاست، این امر لزوم تکمیل و بهره برادری از تنها شهر جا مانده از فواید کتاب و کتابخوانی که جمعیتی افزون بر ۸۰۰ تن دارد را دو چندان می کند.

این در حالیست که مدیر کل کتابخانه های عمومی همدان به تازگی از طولانی شدن عملیات اجرایی کتابخانه عمومی شهر زنگنه ابراز گلایه کرده و تکمیل این فضا را منوط به سرعت عمل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دانست و تاکید کرد: بهره برادری از کتابخانه شهر زنگنه در اولویت این نهاد است.

سال ۸۹ بود که عملیات اجرایی یک مجتمع فرهنگی و هنری در شهر زنگنه با حضور مسئولان آغاز شد و بارقه ای از امید به روی مردم این شهر تابید تا بتوانند به واسطه بهره مندی از این فضای فرهنگی مهیا شده سهمی در کتاب، کتابخوانی و افزایش علم و آگاهی این خطه داشته باشند و به عنوان سرمایه های فرّهنگی کشور پا در رکاب توسعه بگذارند.

اما کمبود اعتبارات و منابع مالی پاشنه آشیل مجتمع فرهنگی و هنری شهر زنگنه شد تا پس از گذشت دست کم ۱۰ سال این شهر غنی را از قافله فرهنگی عقب بیندازد.

با وجود اینکه تاکنون هشت میلیارد ریال برای اجرای مجتمع فرهنگی و هنری شهر زنگنه که قرار است یک طبقه آن به فضای کتابخانه ای اختصاص یابد، هزینه شده، اما هنوز به مرحله تکمیل و بهره برادری نرسیده است.

عاطفه زارعی مدیرکل کتابخانه های عمومی همدان در این زمینه توسعه زیربنای کتابخانه های عمومی استان را از اولویت ها برشمرد که با تکمیل و راه اندازی تنها شهر بدون کتابخانه همدان در سال جاری، بتوان درصد این توسعه را افزایش داد و در گام های بعدی برای توسعه فضاهای کتابخانه های روستایی قدم نهاد.

با وجود پیگیری های صورت گرفته برای بهره برادری از کتابخانه شهر زنگنه، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر اظهار امیدواری کرده است که بتواند این فضا را تا هفته دولت امسال آماده و در اختیار شهروندان قرار دهد.

غلامرضا جمالی ادامه داد: عملیات اجرایی احداث مجتمع فرهنگی و هنری شهر زنگنه سال ۸۹ در زمینی به مساحت یکهزار مترمربع و زیربنای یکهزار و ۵۰۰ مترمربع در ۲ طبقه آغاز و به دلیل کمبود اعتبارات این عملیات ۱۰ سال متوقف شد.

وی اظهار داشت: این مجتمع در بهترین نقطه شهر بنا شده است و امسال از محل اعتبارات فرهنگ و ارشاد اسلامی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای تکمیل آن اختصاص یافته است.

جمالی زاده افزود: یک طبقه این مجتمع فرهنگی هنری مختص کتابخانه است که امیدواریم نیمه نخست امسال تکمیل و تجهیز شود و چنانچه اعتبارات اختصاص پیدا کند، کل مجموعه که دارای بخش های مختلفی همچون سالن آمفی تئاتر است نیز در سال ۹۸ بهره برادری می شود.

به گفته رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ملایر، ۱۰ روز پیش طرح مجتمع فرهنگی و هنری شهر زنگنه به پیمانکار واگذار و از هفته گذشته عملیات اجرایی آن دوباره آغاز شده است.

چنانچه کتابخانه شهر زنگنه به بهره برادری برسد، تعداد شهرهای دارای کتابخانه در ملایر به ۱۰ شهر می رسد.

در حال حاضر ملایر دارای ۲۰ باب کتابخانه عمومی است که از این تعداد ۱۱ باب روستایی و ۹ باب شهری است و اهالی آن بسیار خرسند هستند که طی سال های گذشته در دولت تدبیر و امید ایجاد فضاهای کتابخانه ای در این شهرستان رشدی بیش از ۳۰ درصدی داشته است که به طور قطع بهره برادری از کتابخانه شهر زنگنه و چندین کتابخانه روستایی این رقم را ارتقا می دهد.

با توجه به این شاخص ها، رئیس اداره کتابخانه های عمومی ملایر ابراز امیدواری کرد: بزودی تنها شهر استان همدان نیز صاحب کتابخانه شود تا مردم این شهر بتوانند از ظرفیت این فضای فرهنگی به خوبی بهره مند شوند.

سیدمهدی آخشیک ادامه داد: با افتتاح کتابخانه شهر زنگنه، تمامی شهرهای این شهرستان دارای کتابخانه عمومی می شوند و گام مهم بعدی ما ایجاد کتابخانه در روستاهای پرجمعیت است.

این در حالیست که با پیگیری های محمد کاظمی نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی، بانک پاسارگاد برای ساخت کتابخانه در ۶ روستای پرجمعیت این شهرستان اعلام آمادگی کرده است.

آخشیک در این باره با تقدیر از تلاش نمایندگان ملایر بیان کرد: ۶ روستای رضوانکده، ازناو، علوی، کمری، ینگی کند و حسین آباد شاملو با کمک بانک پارسارگاد برای ایجاد کتابخانه تعیین شده اند که بزودی برای نمونه عملیات اجرایی ساخت کتابخانه در روستای ینگی کند آغاز می شود.

وی اضافه کرد: امسال ۶ کتابخانه به فضاهای کتابخانه ای این شهرستان اضافه می شود و کتابخانه شهر زنگنه نیز به بهره برادری می رسد که زیربنای کتابخانه های ملایر به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند.

زیربنای کتابخانه های شهرستان ملایر پنج هزار و ۵۰۰ مترمربع است که باید به ۱۱ هزار مترمربع برسد.
در حال حاضر ۲۱۰ هزار نسخه کتاب در ۲۰ باب کتابخانه این شهرستان وجود دارد و بیش از ۱۱ هزار تن عضو فعال این کتابخانه ها هستند.

منبع: ایرنا

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=668
  • دیدگاه‌ها برای زنگنه تنها شهر بدون کتابخانه همدان بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.