• امروز : سه شنبه - ۱ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 21 May - 2024
1
قائم مقام وزیر علوم:

روسای دانشگاه ها متعهد به اجرای سیاست های دولت باشند

  • کد خبر : 1815
  • 02 مهر 1397 - 14:15
روسای دانشگاه ها متعهد به اجرای سیاست های دولت باشند

قائم مقام وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری گفت: همانگونه که این وزارتخانه متعهد و ملزم به اجرای سیاست های دولت تدبیر و امید است، روسای دانشگاه ها نیز باید نسبت به این تعهد پایبند باشند.

به گزارش عصر همدان،  عبدالرضا باقری روز گذشته در آیین تکریم و معارفه سرپرست جدید دانشگاه ملایر اظهار داشت: عهد و پیمانی که وزیر علوم با رئیس جمهوری و نمایندگان مجلس بسته، به آنها پایبند است و همان سیاست های دکتر روحانی را پیش می برد.
وی افزود: سیاست های اعتدال و تدبیر دکتر روحانی علاوه بر وزارت علوم، باید در تمامی دانشگاه ها نیز دنبال شود، در عین حال که در یک سال گذشته پیامد اتخاذ این سیاست، ایجاد فضای علمی در دانشگاه ها و فضای نقد و گفتگو بوده است.
رئیس مرکز هیات‌ امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم بیان کرد: در راستای اجرای این سیاست ها، مدیریت دانشگاه ها را باید به افرادی واگذار کنیم که مورد قبول جامعه دانشگاهی، معتدل، معتمد و بومی منطقه باشد، امری که در دانشگاه ملایر اتفاق افتاد.
باقری خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است تا افرادی را برای مدیریت دانشگاه ها انتخاب کنیم که مستقل بوده و وابسته به جناح های سیاسی نباشند.
وی با بیان اینکه روسای دانشگاه ها همواره از برجسته ترین افراد جامعه علمی انتخاب شده اند ادامه داد: دانشگاه محیط جنجال نیست، بلکه محیط نقد، نظر و گفتگو است.
قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خطاب به دانشجویان منتقد سرپرست جدید دانشگاه ملایر تاکید کرد: هرگز در مورد مدیریت جدید دانشگاه پیش داوری و قضاوت نکنید، اجازه دهید در عمل کار صورت گیرد و سیاست های دولت اجرایی شود.
باقری با تاکید بر اینکه منتقدان باید در کنار دولت باشند تصریح کرد: نباید در سایه القائات نادرست قرار گرفت، بلکه باید اجازه بروز افکار و ایده های نوظهور و شنیده شدن همه نظرها را داد امری که امروز بسیار مورد نیاز جامعه دانشگاهی است.
او به قرار گرفتن دانشگاه ها در مسیر درست حرکت علمی اشاره کرد و گفت: محیط های علمی و دانشگاه های ما نیازمند فضایی آرام و نیز بانشاط است تا بتوانیم سیاست های علم و فناوری را در دانشگاه ها پیش ببریم، همان چیزی که کشور امروز به شدت به آن نیاز دارد.
رئیس مرکز هیات‌ امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم تاکید کرد: در شرایط کنونی دانشگاهیان ما باید به کمک تولید، صنعت و بخش خدمات بیایند و هر کجا کاستی وجود دارد، همانند دوران دفاع مقدس ورود جدی داشته باشند.
باقری با اشاره به رشد و توسعه علمی ایران در سال های گذشته اظهار داشت: به تازگی تمامی مستندات بین المللی حاکی از این است که تحولات خوبی در آموزش عالی رخ داده و به نحو درستی مدیریت شده است.
وی ادامه داد: امروز باید محیط دانشگاه را به سمت ایجاد و افزایش دانش آموختگانی پیش برد که از مهارت های کافی برخوردار هستند تا بتوانند ایجاد اشتغال کنند و این یکی از برنامه های جدی ما در سال تحصیلی جدید است.

با جدیت از حقوق دانشجویان دفاع می کنیم
باقری در ادامه گفت: به منتقدان باید بگویم با وجود اینکه تعداد کمی از دانشجویان بیرون دانشگاه دستگیر شدند، اما وزیر علوم به جد پیگیر است تا احکام آنها تقلیل یابد.
وی با بیان اینکه وزارت علوم به جد از حقوق دانشجویان دفاع می کند گفت: دانشگاه ها که دارای بیشترین متخصص و نیروی کارشناس هستند، باید برای کمک به رفع مشکلات و برای برون رفت از شرایط سخت کنونی کشور کمک و تلاش کنند.
قائم مقام وزیر علوم ادامه داد: در سایه وحدت، همدلی و یکدلی می توانیم کاستی های موجود، توطئه های دشمنان و تحریم ها را از بین ببریم، در عین حال که انتقادها نیز می تواند بسیار سازنده باشد.
باقری خطاب به دانشجویان منتقد سرپرست جدید دانشگاه ملایر گفت: شرایط موجود را درک کنید و در کنار مدیریت دانشگاه باشید و برای توسعه و رشد دانشگاه به وی کمک کنید.
وی افزود: سرپرست جدید دانشگاه ملایر فردی متخصص، مورد قبول جامعه دانشگاهی، دارای مدارک علمی بالا و چهره ای شناخته شده و بومی منطقه است و متعهد و ملزم به اجرای سیاست های دولت است.
باقری خطاب به سرپرست جدید دانشگاه ملایر نیز تاکید کرد: نظرها و انتقادهای دانشجویان باید مورد توجه قرار گیرد و از توان و ظرفیت آنان در پیشبرد و توسعه دانشگاه استفاده شود، چرا که در سایه انتقادها می توان کار کرد.
رئیس مرکز هیات‌ امنا و ممیزه مرکزی وزارت علوم بیان کرد: از مدیر دانشگاه ملایر انتظار داریم این دانشگاه را در مسیر توسعه علم و فناوری پیش ببرد و نقش منطقه ای را ایفا کند و با شناسایی مشکلات و رسیدگی به مسائل جوانان، درک درستی از شرایط جوانان داشته باشد.
باقری مدیریت دانشگاه را یکی از حساس ترین مشاغل برشمرد و گفت: ما از هرگونه نقد و انتقاد استقبال می کنیم و معتقد هستیم که نباید در اتاق های شیشه ای به دور از دسترس مردم تصمیم بگیریم.
وی همچنین از تلاش های محمد ملکی رئیس سابق دانشگاه ملایر تقدیر کرد و ادامه داد: وی در آموزش عالی منشا خدمات زیادی بود که باید همچنان از تجربه ها و نظرهای وی استفاده کرد.
به گزارش ایرنا، در این آیین که عصر یکشنبه در تالار حافظ دانشکده عمران و معماری دانشگاه ملایر برگزار شد، طی حکمی از سوی ‘منصور غلامی’ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ‘خسرو سایوند’ به عنوان سرپرست جدید دانشگاه ملایر منصوب و از زحمات ‘محمد ملکی’ تقدیر شد.
دانشگاه ملایر دارای بیش از ۶ هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی است و در چهار کیلومتری محور ملایر به اراک واقع شده است.

منبع: ایرنا

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=1815
  • دیدگاه‌ها برای روسای دانشگاه ها متعهد به اجرای سیاست های دولت باشند بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.