• امروز : چهارشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 17 April - 2024
3

بوهای مشمئز کننده معاون استاندارد را هم به شهرک صنعتی بهاران کشاند/ لزوم نصب سیستم پایش آنلاین

  • کد خبر : 78026
  • 09 مرداد 1399 - 11:11
بوهای مشمئز کننده معاون استاندارد  را هم به شهرک صنعتی بهاران کشاند/ لزوم نصب سیستم پایش آنلاین

قرار گرفتن شهرک صنعتی بهاران در بالادست شهر بهار و ایجاد آلایندگی از سوی برخی از واحدهای آن مشکل همیشگی شهر بهار است که با ورود به فصل گرما بیشتر می شود. به گزارش عصر همدان؛ بوهای مشمئز کننده از سوی واحدهای آلاینده در شهرک صنعتی بهاران یکی از مشکلات هر ساله مردم شهر بهار […]

قرار گرفتن شهرک صنعتی بهاران در بالادست شهر بهار و ایجاد آلایندگی از سوی برخی از واحدهای آن مشکل همیشگی شهر بهار است که با ورود به فصل گرما بیشتر می شود.

به گزارش عصر همدان؛ بوهای مشمئز کننده از سوی واحدهای آلاینده در شهرک صنعتی بهاران یکی از مشکلات هر ساله مردم شهر بهار است و اداره محیط زیست هر ساله با واحدهای آلاینده این شهرک درگیر است به طوریکه شکایات بسیار مردم در سال گذشته منجر به صدور احکامی جداگانه برای واحدهای آلاینده شد.

خوشبختانه امسال شدت این بوها کمتر شده و مردم شکایت کمتری نسبت به آلایندگی و بوهای مشمئز کننده آنها دارند، اما نبود بو دلیل بر عدم وجود آلایندگی نیست، چرا که برخی از واحدها همچون واحدهای تولید اسید با دودهای غلیظی که در هوا منتشر می کنند می توانند بیشترین محل آلودگی باشند،  به طوریکه برخی واحدهای دیگر که در این شهرک فعالیت می کنند از خوردگی رنگ اتومبیل ها و سایر وسایل مجاور در این کارخانه ها، ایجاد برخی اثرات ناخوشایند در برگ درختان این منطقه و ایجاد ناراحتی های تنفسی برای کارگران خبر داده اند.

کارخانه ای که در سایر استان ها مجوز فعالیت نگرفته در بالادست بهار ایجاد آلایندگی کرده است

گذشته از این شیب شهرک صنعتی به سمت شهر بهار بوده و با وزش باد از سمت کوهپایه به سمت شهر باعث انتقال گازهای متصاعد شده از این کارخانجات به سمت بهار شده و در دراز مدت می تواند اثرات سوئی در سلامت مردم بگذارد و میزان آلایندگی این واحدهای تولیدی راهی جز پایش آنلاین ندارد.

سال گذشته بر اساس تصمیم فرمانداری بهار مصوب شد که واحدهای مشکوک به آلایندگی  اقدام به نصب سیستم پایش آنلاین کنند تا به طور مستقیم میزان آلایندگی واحدها مورد ارزیابی قرار گیرد، اما با مخالفت استاندارد ی مواجه شد و به جای آن تصمیم بر این شد که واحدهای آلاینده اقدام به تعویض نوع فیلتراسیون خود کنند.

نقش شرکت شهرک های صنعتی در صدور مجوز به واحدهای آلاینده نادیده گرفته شده است

اما در این بررسی ها نقش شرکت شهرک های صنعتی که اقدام به صدور مجوز برای واحدهای آلاینده می کند، نادیده گرفته شده است،  به کارخانه ای که در سایر استانهای مجاور اجازه فعالیت کسب نکرده به راحتی در بالادست شهر بهار اجازه استقرار می دهد و مردم بهار را با این واحدها در می اندازد و خود را کنار می کشد.

جالب اینجاست که مسئله به اینجا ختم نشده و بازهم خبرهایی از امکان صدور مجوز راه اندازی واحدهای آلاینده، مردم ما را دچار نگرانی برای سلامت فرزندان خود کرده است.

با فعالیت مستمر فعالان محیط زیستی و ورود دادستان به این قضیه اکنون شاهد تحرکاتی در این  باره هستیم، به طوریکه  خبرادر شدیم روز گذشته معاون استاندارد ، مدیر کل محیط زیست و برخی از مسئولین استانی برای بازدید به این شهرک سرکشی کردند.

در این بازدید پور مجاهد معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندارد ی، قنبری فرماندار شهرستان بهار، عسگریان مدیرکل امور اقتصادی استاندارد ی، جعفری بسطامی مدیرکل محیط زیست، بادامی مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی و جمعی از کارشناسان ادارات کل استان و مدیران شهرستان بهار حضور داشتند.

این بازدیدها که در راستای بررسی مشکلات واحدهای صنعتی و همچنین رفع برخی از نواقص این واحدها به ویژه آلایندگی زیست محیطی انجام شد، برخی توصیه ها و تذکرات لازم از سوی دستگاه های نظارتی واجرایی به ویژه محیط زیست و بهداشت مبنی بر رعایت بهداشت محیط (رفع بوی مشمئزه کننده) ابلاغ شد.

واحدهای آلاینده موظف به نصب سیستم پایش آنلاین آلودگی هستند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندارد ی در حاشیه این بازدیدها گفت: با توجه به بازدید های سال گذشته از واحدهای تولید اسید در شهرک صنعتی بهاران و هماهنگی هایی که  فرماندارشهرستان بهار و مدیرکل محیط زیست استان داشتند، در جهت پیگیری مصوبات سال قبل، از این واحدها بازدید و شاهد اعتراض کمتر مردم و واحدهای همجوار بوده  و شعاع آلودگی این واحدها نسبت به قبل کمتر شده است که این نشان از این دارد که مدیران واحدهای تولیدی به سمت حل مشکل حرکت کرده اند و در بازدید های امروز مصوب گردید که با نصب و راه اندازی سیستم پایش آنلاین بخش عمده ای از مشکلات آلایندگی این واحدها برطرف گردد.

ظاهر پورمجاهد خاطر نشان کرد: بازدیدهای مستمر و به موقع توسط دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست باید انجام گردد و این بازدیدهای مشترک به دلیل مشخص شدن منشا اصلی آلودگی و بوی مشمئز کننده میباشد تا با یک برنامه زمانبندی توسط شرکت شهرکهای صنعتی و  محیط زیست، طی برنامه ای مشخص، با متوقف کردن کوتاه مدت کارخانجات مربوطه ،نسبت به رفع مشکلات آلودگی هوا و محیط زیست اقدام گردد.

به گزارش عصر همدان، رفع مشکل آلایندگی از سوی واحدهای آلاینده یکی از خواسته های مهم مردم است، اما نباید نقش دستگاه هایمتولی صدور مجوز واحدهای آلاینده را نیز کمرنگ بدانیم و با جدیت باید مقابل استقرار سایر واحدهای آلاینده نیز ایستادگی کرد.

انتهای پیام/ک

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=78026
  • دیدگاه‌ها برای بوهای مشمئز کننده معاون استاندارد را هم به شهرک صنعتی بهاران کشاند/ لزوم نصب سیستم پایش آنلاین بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.