• امروز : چهارشنبه - ۲۹ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Wednesday - 17 April - 2024
2

اقدام انقلابی شهید مباشر کاشانی در همدان پایه های رژیم پهلوی را به لرزه درآورد/خلق حماسه جوان مشهدی در همدان

  • کد خبر : 96085
  • 20 آذر 1399 - 11:09
اقدام انقلابی شهید مباشر کاشانی در همدان پایه های رژیم پهلوی را به لرزه درآورد/خلق حماسه جوان مشهدی در همدان

شهید محسن مباشر کاشانی را باید یکی از شهدای اثرگذار و جریان ساز در صحنه قیام ملت ایران به شمار آورد. این شهید علی رغم اینکه از نظر موقعیت اجتماعی و سیاسی فرد شناخته شده ای نبود اما با اقدامی که بر علیه رژیم پهلوی از خود نشان داد، بسیاری از ارکان رژیم پهلوی را […]

شهید محسن مباشر کاشانی را باید یکی از شهدای اثرگذار و جریان ساز در صحنه قیام ملت ایران به شمار آورد. این شهید علی رغم اینکه از نظر موقعیت اجتماعی و سیاسی فرد شناخته شده ای نبود اما با اقدامی که بر علیه رژیم پهلوی از خود نشان داد، بسیاری از ارکان رژیم پهلوی را به لرزه در آورد و نقشی مهم در تسریع فروپاشی رژیم پهلوی از خود برجای گذاشت.

به گزارش عصر همدان، انقلاب اسلامی را باید بدون شک یکی از اتفاقات اثرگذار دوران معاصر و یا به عبارات بسیاری از اندیشمندان غرب و شرق تاثیرگذارترین آنان به حساب آورد.

در حالی که دو ابرقدرت شرق و غرب جهان را میان خود و نوکرانشان تقسیم کرده و خداوند را از ساحت جامعه بیرون کرده بودند رهبری مرجعی عالیقدر و عارفی بزرگ سیل عظیم ملتی را به حرکت در آورد تا سعادت انسان را در سایه بندگی خداوند جستجو کند.

در راه پیروزی انقلاب اسلامی انسانهای فراوانی پا به عرصه مبارزه و اقدام گذاشتند و در مسیر دستیابی به پیروزی نهایی این قیام از همه هستی و زندگی خود گذشتند.

برخی از شهدا چنان در عقاید و مرام دینی خود استوار بودند که صحنه هایی مهم از دفتر تاریخ ایران را ورق زدند و موجب عزت و سربلندی امروز ایران از وضعیتی وابسته و درمانده نسبت به ابرقدرتها شدند.

شهید محسن مباشر کاشانی را باید یکی از شهدای اثرگذار و جریان ساز در صحنه قیام ملت ایران به شمار آورد.

این شهید علی رغم اینکه از نظر موقعیت اجتماعی و سیاسی فرد شناخته شده ای نبود اما با اقدامی که بر علیه رژیم پهلوی از خود نشان داد بسیاری از ارکان رژیم پهلوی را به لرزه در آورد و نقشی مهم در تسریع فروپاشی رژیم پهلوی از خود برجای گذاشت.

شهید محسن مباشیر کاشانی در خانواده ای کاشانی در مشهد مقدس به دنیا آمد.

به سبب مذهبی بودن پدر و مادرش از ابتدا با جلسات قرآن آشنایی پیدا کرد و در نوجوانی بسیاری از کتب بزرگان انقلابی آن زمان و اعلامیه های امام را مطالعه می کرد.

در جوانی فکر می کرد که اگر اندام ورزیده داشته باشد می تواند محافظ شاه شود و از این طریق شاه راه به سزای اعمال خود برساند.

با همین افکار و انگیزه به خدمت سربازی رفت؛ دوران سربازی را در شهر تویسرکان مشغول به خدمت شد.

در تویسرکان به علت بی احترامی کادر پاسگاه به نوامیس مردم و در جهت دفاع از غیرت دینی با آنها درگیر شد.

به علت این درگیری این شهید بزرگوار به همدان منتقل می شود و برای محافظت از استاندارد وقت به اسم خدایاری به کارگیری می شود.

غیرت دینی و انقلابی شهید کاشانی به حدی بود که برای راهپیمایی بزرگ عید فطر سال ۵۷ با گرفتن مرخصی در این راهپیمایی بزرگ مشهد شرکت کرده و برای سرنگونی رژیم پهلوی شعار سر می دهد.

محسن در بازگشت از مشهد و پس از دستور حضرت امام خمینی برای خروج سربازان از پادگانها جهت کسب تکلیف برای قصد خود با شهید محراب آیت الله مدنی در همدان دیدار و مشورت میکند.

شهید مدنی به وی توصیه میکند اگر در لباس سربازی می تواند ضربه ای به رژیم بزند در همین موقعیت فعلی باقی بماند.

همزمان با محرم سال ۵۷ محسن که در تیم حفاظت استاندارد همدان قرار گرفته بود به دقت ارتباطات استاندارد با مسئولین ساواک را زیر نظر داشت.

در ۱۹ آذرماه سال ۵۷ در فرصتی مناسب محسن مباشر کاشانی استاندارد همدان و همراهانش را به رگبار گلوله می بندد و خود به سمت گنجنامه فرار می کند.

نیروهای پر تعداد ساواک و ارتش در کوهستانهای گنجنامه همدان این جوان مبارز و متدین را به شهادت رساندند.

ارتشبد قره باغی آخرین رئیس ستاد ارتش شاه در خاطرات خود واقعه ترور استاندارد همدان توسط شهید مباشر کاشانی را یکی از رویدادهای مهم در تضعیف روحیه عوامل رژیم و تسریع در فروپاشی برشمرده است.

مسئول دفتر تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی همدان در خصوص اقدام انقلابی این شهید گفت: ترور استاندارد همدان شور انقلابی مردم همدان را دو چندان کرد.

محمد صادق منصور، پژوهشگر تاریخ انقلاب اسلامی در گفتگو با عصر همدان اظهار کرد: مردم انقلابی همدان برای این شهید بزرگوار سنگ تمام گذاشتند و مدتها برای تحویل گرفتن جنازه وی در انتظار بودند.

وی با اشاره به تاثیر این اقدام در روحیه مبارزاتی مردم، ادامه داد: خبر این اقدام از رادیو بی بی سی نیز پخش شد و موجب تضعیف روحیه عوامل رژیم شاهنشاهی شد.

به گزارش عصر همدان،شهید محسن مباشر کاشانی را باید مصداق سوختن شهید برای روشنایی آینده یک ملت به حساب آورد.

جوان مشهدی که با همراهی مردم انقلابی همدان کاری با عظمت و بزرگ برای رهایی ملت ایران از استبداد و استعمار انجام داد و خود پروانه وار در این راه به فیض شهادت نائل شد.

انتهای پیام/م

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=96085
  • دیدگاه‌ها برای اقدام انقلابی شهید مباشر کاشانی در همدان پایه های رژیم پهلوی را به لرزه درآورد/خلق حماسه جوان مشهدی در همدان بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.