بیشترین بازدیدها

یادداشت

روایت خبرنگاران ایرانی از شهید سلیمانی؛

حاج قاسم رفت؛ وقتی همه خواب بودیم/ سردار سلیمانی، شخصیتی وحدت آفرین بین جناح های مختلف سیاسی در جهان اسلام

خبر شهادت حاج قاسم، شُک رسانه ای برای خبرنگاران ایران و جهان مقاومت بود، امروز فعالان رسانه ای معتقد هستند که حرکت وقف گونه و ولایتمدارنه سردار سلیمانی در مکتب حسینی به عنوان عاملی وحدت آفرین، بین جناح های مختلف سیاسی در جهان اسلام، جبهه مقاومت را تقویت کرده و نقشه راهی برای نابودی صهیونیسم و شیطان بزرگ در منطقه و جهان محسوب می شود و خون بهایی برای سردار دل ها.

به گزارش خبرنگار عصر همدان؛ روزها از حادثه ای تلخ و جانسوزی می گذرد، تقریباً ۳۶۴ روز.تنها کمتر از یک روز دیگر به سالگرد شهادت مظلومانه سردار شهید سپهبد حاح قاسم سلیمانی باقی مانده و همچنان داغ این شهادت تازه است.

بسیاری گفته اند ابعاد شخصیتی شهید سلیمانی را نمی توان در قالب یک خبر، یگ گزارش، یک عکس و یا کتاب به تصویر کشاند. حقیقت را گفته اند، اگر هر چه تفسیرها برای او نوشت و فیلم ها ساخت، باز هم به بسیاری از اعمال، رفتار و خدماتی که آن شهید وارسته برای استمرار نظامی اسلامی و دفاع از حقوق مستضعفان جهان داشته، نپرداخته ایم.

و اینک در آستانه نخستین سالگرد این شهید والا مقام بر آن شدیم تا با خبرنگاران و فعالان حوزه رسانه در سراسر کشور درباره ویژگی های شهید سلیمانی با آنان به گفت و گو بنشینیم.

خبر شهادت حاج قاسم، شُک رسانه ای برای خبرنگاران بود

در این باره «غلامرضا فریدونی»، سرپرست روزنامه کیهان در همدان و عضو هیئت مدیره خانه مطبوعات این استان در گفت و گو با خبرنگار ما از جمعه ای می گوید که انتظار حاج قاسم برای رسیدن به معبود خویش به پایان رسیده بود، خبری که نه تنها برای فریدونی بلکه برای هر ایرانی و آزاده ای در جهان باور کردنی نبود، مدام از این شبکه به آن شبکه اجتماعی، از این شبکه تلویزیونی به آن شبکه تلویزیونی جستجو می کرد تا از صحت و سقم خبر مطلع شود و خبری که نباید شنیده شد.

فریدونی با همراهی دوستان و بسیجیان پایگاه محله خود، آتش به اختیار همسو با سایر مردم مراسم های متفاوتی در همان ساعات نخستین برگزار کردند، هرچند همگی در بهت و حیرتی خاص فرو رفته بودند.

فعالیت های حاج قاسم وقف اسلام، حسینی وارانه و هم طراز در مسیر الهی بود

این فعال رسانه همدانی عنوان می کند که ابعاد وجودی حاج قاسم سلیمانی تا قبل از زمان شهادتش آن چنان که باید شناخته نشده بود، همچون سایر اولیاء الهی که فعالیت های خداپسندانه خود را مخفیانه و تنها از روی اخلاص و برای رضای خدا انجام می دهند، اما به یقین کاری که برای خدا باشد، خداوند بزرگ آن را نمایان می سازد.

فریدونی از تلاش های مجاهدانه و ولایتمدارانه سردار دل ها برایمان گفت، آنجا که شهید سلیمانی عمر پر برکت خود را وقف اسلام و انقلاب کرده و در حمایت از مستضعفان جهان با اخلاص تمام گام برمی داشت، رفتار و منش سردار سلیمانی نشانگر آن است که آن شهید وارسته جزء به خدا نمی اندیشید و جزء در مسیر توحید، قدم بر نمی داشت و تمام فعالیت هایش را حسینی وارانه در مسیر الهی طراز کرده بود، بنابراین تأثیرگذاری آن کارها به دلیل گرفتن رنگ الهی، در تاریخ ماندگار شده است.

خلوص سلیمانی در حین اقتدار نمایان بود

وی ادامه می دهد اینکه مشاهده می کنیم سردار سلیمانی می گوید من سرباز ولایت هستم و مرا به نام سرباز ولایت تشییع و تدفین کنید، هم خلوص نیت آن فرمانده مقتدر و پر عظمت را نشان می دهد که دنیای استکبار از آن وحشت داشت و بی تردید اگر سردار سلیمانی برای نام و رسم کار می کرد لااقل تعداد تصاویر و فیلم های آرشیوی به جای مانده از او باید بسیار بسیار بیشتر از آن چیزی بود که هم اینک موجود است.

خبر شهادت حاج قاسم، خبرنگار تهرانی را چنان شُکه کرد که ذوق تولد فرزندش را ربود

«محسن رستمی» فعال رسانه ای از استان تهران هم در گفت و گو با خبرنگار ما از لحظه شنیدن خبر شهادت حاج قاسم می گوید، آنجا که در بیمارستان ضیائیان تهران بی صبرانه منتظر به دنیا آمدن دخترش بود و همسرش در اتاق عمل و چشمان او دوخته شده به درب آن اتاق.

رستمی برای کاهش نگرانی، طبق روال روزانه مشغول رصد اخبار از طریق شبکه های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها می شود که به یک باره چشمانش به یک خبر با تیتر «حاج قاسم شهید شد» مواجه می شود.

می گوید بعد از دیدن این خبر؛ اتاق عمل، همسر و حتی فرزندم را فراموش کردم، با استرس، دلهره و نگرانی به دنبال اخبار جدیدتری بودم، هنوز رسانه های رسمی خبر شهادت حاج قاسم‌ را تائید نکرده بودند، تا اینکه متأسفانه به یک باره تیتر صفحات اول خود را به خبر شهادت سردار قاسم سلیمانی اختصاص دادند.

این فعال رسانه ای عنوان می کند: خبر شهادت حاج قاسم به قدری مرا شُکه کرد که ذوق تولد فرزندم را ربود؛ چشمانم پر از اشک بود، لحظه به لحظه افراد حاضر در بیمارستان خبر شهادت را با نگرانی و اضطراب برای یکدیگر نقل می کردند و چه دلهره ای در همه ما به وجود آمد…

گریه های بی امان در فراق یک سردار

رستمی می افزاید پس از لحظاتی از داخل اتاق عمل صدا زدند پدر حلما بیاد دخترش را ببیند، پدر حلما بیاید دخترش به دنیا آمد، پدر حلماااا؛ که یک لحظه به‌خودم آمد و دیدم مادر همسرم جلوی رویم حاضر شد و مرا به سمت اتاق عمل هدایت کرد.یک لحظه دخترم را دیدم و من همچنان گریه امانم را بریده بود، پرستار اتاق عمل بی خبر از خبر شهادت، علت گریه هایم را پرسید و گفت نگران نباشید هر دو سالم هستند و من تنها گفتم حاج قاسم شهید شد و های های گریه کردم، آن زمان بود که پرستار نیز به گریه افتاد.

روحیه حهادی سردار دل ها، بهترین الگو برای این ملت

وی با یادآوری آن لحظات تلخ باز به گریه می افتد، کمی که آرام می گیرد برای ما از ویژگی های بارز حاج قاسم می گوید، فرماندهی بزرگ که جوانان می توانند رفتار و اعمال او را سر لوحه خود قرار دهند، روحیه جهاد فی سبیل الله، تقوا و شهادت طلبی شهید سلیمانی بهترین الگو برای این ملت است.

این فعالان رسانه ادامه می دهد، مبارزه با استکبار، حمایت از مظلومان منطقه و حتی جهان و از همه مهمتر پایان دادن به حیات ترویست های تفکیری و داعشی، اقدامات مهم راهبردی و استراتژیک حاج قاسم بود.

سردار سلیمانی، شخصیتی وحدت آفرین بین جناح های مختلف سیاسی و فکری

رستمی دلیل اصلی زنده ماندن یاد حاج قاسم را چهره کاریزما و جهانی او می داند و عنوان می کند تشییع با شکوه شهید سلیمانی در تهران و چند شهر دیگر به خوبی نشان داد که همه مردم، قشر حزب اللهی و غیر حزب‌اللهی همگی دوست‌دار حاج قاسم بودند و همگی برای شهادت این بزرگوار اشک ریختند، او شخصیتی وحدت آفرین بین جناح های مختلف سیاسی و فکری نه تنها در ایران بلکه در بین ملت های جبهه مقاومت داشت.

جریان مکتب سلیمانی تا پیروزی حق بر باطل متوقف نمی شود

وی تأکید می کند که حاج قاسم هر چند دیگر در بین ما نیست، اما یاد و خاطره این شهید عزیز هیچ گاه از خاطرمان نمی رود؛ بنا به فرموده مقام معظم رهبری، سلیمانی یک شخص نیست و در حقیقت یک مکتب است و جریان این مکتب همواره تا پیروزی حق علیه باطل لحظه ای از حرکت و مبارزه متوقف نمی شود.

ایران اسلامی به شهید سلیمانی می بالد

«سیدسعید موسوی» از فعالان رسانه ای شهر فلاورجان از استان اصفهان هم به خبرگار ما می گوید: شب ۱۲ دی ماه، به همراه خانواده خود و همسرم در یک مهمانی گرد هم جمع شده بودیم و از ساعت ۲۳ تا یک و دو نیمه شب از شخصیت و ویژگی های خستگی ناپذیر شهید سلیمانی حرف ها به میان آوردیم، اینکه ایران اسلامی به داشتن چنین فرماندهی مقتدری به خود می بالند. این بحث داغ نقل محفلمان بود و توانمندی های سیاسی، قدرت نظامی و اعتبار بین المللی کشورمان را همه به برکت همین حاج قاسم می دانستیم.

این خبرنگار اصفهانی عنوان کرد: چند ساعت بعد با صدای اذان برای نماز صبح که بیدار شدم، آن زمان بود که خبر شهادت حاج قاسم نه تنها من بلکه تک تک ایرانیان را شُکه کرد، تا ساعتی در اخبار متعدد تنها به دنبال یک تکذیبیه بودم، اما خبر تکذیب نشد که نشد و باز اشک می ریزد.

ولایتمداری، ویژگی بارز حاج قاسم

موسوی ادامه می دهد هرکسی با توجه به شناحتی که از شهید سلمیمانی دارد ویژگی خاصی را می تواند انتخاب کند و من از بین تمام آن ویژگی های بارز حاج قاسم، ولایتمداری اش را انتخاب می کنم که قابل توجه است، سردار ما همواره پا به رکاب رهبری عزیز بود و هیچ گاه نظر شخصی خود را بر نظر و اعتقاد رهبر یی ترجیح نداد و هیچ گاه جلوتر از رهبر حرکت نکرد.

وی عنوان می کند: همه ما آن عکس حاج قاسم در میان دیگر فرماندهان نظامی که به رهبر انقلاب احترام نظامی گذاشته اند را مشاهده کرده ایم، در آن عکس سردار سلیمانی آن چنان ذوب در ولایت شده که توأم با احترام نظامی، لبخند زنان دست به سینه ، عشق و اردات خود را به مقام معظم رهبری نشان می دهد، اینکه ولی فقیه در قلب او جای دارد.

این خبرنگار به همراه همسر و خانواده خود روز تشییع شهید سلیمانی قلبش به تپش افتاده و نمی تواند تنها از تلویزیون تماشگر باشد، به همین دلیل فاصله ۷۰۰ کیلومتری فلاورجان تا کرمان را طی می کنند تا همراه با سایر اقشار مختلف مردم از سراسر کشورمان در مراسم تشییع شرکت کنند.

امریکا با به شهادت رسیدن حاج قاسم، چهره پلید خود را روشن ساخت/مذاکره با قاتلان شهید سلیمانی ممنوع

موسوی می گوید: همان گونه که پایکوبی آشوب طلبان در ششم دی ماه ۸۸، ماهیت پلید فتنه گران را برای مردم نشان داد و آنان صفشان را از آشوب طلبان جدا کردند، شهادت حاج قاسم ماهیت جنایتکارانه امریکا را برای برخی فریب خوردگان داخلی که از مذاکرکنندگان با امریکا حمایت می کردند روشن ساخت و بعد از آن یک ملت خواستار انتقام سخت از امریکا و صهیونیسم بودند و هستند، چرا که چهره واقعی استکبار برای همگان به خوبی روشن شد، بنابراین همه ایرانیان یک صدا فریاد زدند مذاکره با قاتلان شهید سلیمانی ممنوع.

حاج قاسم، عامل اتحاد جبهه مقاومت برای از بین بردن رد پای شیطان بزرگ در منطقه

وی تصریح کرد که امروز اعتبار جهان اسلام به افرادی همچون شهید سلیمانی هاست، دنیا خوب می داند بهترین و بالاترین فعالیت و و خدمت حاج قاسم تلاش او برای ایجاد اتحاد ملت های آزادیخواه و از این بین بردن رد پای شیطان بزرگ در منطقه بود و هیچ کسی همچون آن شههید والامقام در راستای این همدلی در منطقه حرکت نکرده است.

حاج قاسم رفت؛ وقتی همه خواب بودیم

«سیدسجاد میرزایی» مدیر مسئول سایت ارس تبار از شهر اصلاندوز استان اردبیل، نیز می گوید، حاج قاسم زمانی رفت که همه خواب بودیم آن هم در آرامشی که او برایمان درست کرده بود، نبودش برایمان باورکردنی نبود چرا که او چهره ای به تمام ولایی، اجتماعی و مردمی داشت.

مردمی بودن حاج قاسم، زمینه ساز حک شدن یاد او در قلب ها

وی عنوان کرد: چهره مردمی حاج قاسم را می توان به خوبی در وصیت نامه او یافت آنجا که خطاب به سیاسیون کشور می گوید به فکر مردم باشید و به همین دلیل یاد و نام سردار دل ها در دل ها و قلب های ما حک شده است، آن شهید بزرگ منش به همه ما به ویژه سیاسیون نشان داد که برای میز و صندلی کار انجام ندهیم بلکه باید تمام فعالیت هایمان برای رضای خدا و جلب اعتماد و رضایت مردم باشد.

تلاش شهید سلیمانی برای کمک به سیل زدگان خوزستانی ستودنی بود

میرزایی در خصوص مهمترین اقدام شهید سلیمانی هم گفت: جدای از فعالیت های شهید سلیمانی در اتحاد جبهه مقاومت و نابودی داعش که اگر نبود ما باید امروز در شهرهایمان مقابل تروریست ها می جنگیدیم، باید دانست حاج قاسم در جریان سیل خوزستان در کنار مردم بود و برای حل مشکلات سیل زدگان بسیار تلاش‌کرد و آن همه همت و غیرتش همچنان ستودنی است.

زندگی سردار سلیمانی، سراسر مهربانی، جهاد و عشق و ایثار بود

وی ادامه داد: سردار حاج قاسم سلیمانی محبوب همه است چرا که با همه مردم مهربان بود و در سخنرانی هایش بارها می گفت که تمام ملت ایران را باید حفظ کنیم.از بدحجاب گرفته تا سیاسیون. زندگی سردار دل ها سراسر جهاد، مقاومت و عشق و ایثار در راستای حفظ امنیت کشور و آرامش ملت ایران بود و به همین دلیل محبوب دل ها شده و تا ابد هم محبوب می ماند.

سردار سلیمانی، چهره برجسته رسانه های بین المللی در عرصه مقاومت

«علی مرادی» مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی بیان روز از استان لرستان هم می گوید: سردار سلیمانی به عنوان چهره برجسته بین المللی در عرصه مقاومت بود که همواره فعالیت هایش را با توکل بر خدا، خالصانه و به گفته خود به عنوان سرباز ولایت پیش می برد، چهره رسانه ای جهانی در محور مقاومت که خواب و خوراک را از استکبار به ویژه امریکای جنایتکار و صهیونیسم کودکش گرفته بود.

امروز علم جبهه مقاومت و آزادیخواهان جهان به نام حاج قاسم برافراشته شده

وی عنوان کرد: امروز جبهه مقاومت در فلسطین، لبنان، یمن، سوریه، عراق و کشورهای آزادیخواه جهان برای پیروزی بر دنیای کفر اهداف خود را با اهداف سلیمانی همسو کرده اند و هرگز خون پاک ریخته شده شهید سلیمانی، ابومهدی المهندس و دیگر شهدای جبهه مقاومت هدر نمی رود و در آخر پرچم این جبهه است که در تمام جهان برافراشته می شود.

مکتب حاج قاسم در جهان اسلام ریشه دوانده/گسترش مکتب حاج قاسم، سایه سنگین استکبار را نابودی می کند

مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی بیان می افزاید: استکبار از نام حاج قاسم هم وحشت دارد و به لرزه افتاده، چرا که مکتب حاج قاسم در جهان اسلام ریشه دوانده و امریکا و صهیونیسم خوب می دانند که گسترش این مکتب سایه سنگین ظالمانه آنان را نابود می کند.

وصیتنامه سردار دل ها پر است از دغدغه مداری او نسبت به ولایت

مرادی درخصوص ولایتمداری محض سردار دل ها عنوان می کند، ولایتمداری آن سردار رشید اسلام به اندازه ای است که وصیت نامه او سراسر احترام و تأکید بر حمایت از ولی فقیه است، دغدغه های که باید برای پیروزی جبهه حق بر باطل مورد توجه همگان قرار گیرد، چرا که کلیدواژه رهایی از تمامی مشکلات پیروی از ولایت است و چه خوب می شود اگر تمام جوانان لااقل برای یک بار هم شده این وصیت نامه را با دقت بخوانند.

وی ادامه داد: بی تردید اگر به همین توصیه حاج قاسم یعنی عمل به منویات رهبری اهتمام ورزیم در زمینه اقتصاد مقاومتی، راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و علم روز دنیا، مقتدارانه پیش برویم، پیروز میدان می شویم و در سالروز شهادت سردار دل ها بار دیگر با امامین انقلاب تجدید پیمان می بندیم که در مسیر شهدا جرکت کرده و هرگز از خط ولایت جدا نمی شویم.

ولایتمداری، نقشه راهی که شهید سلیمانی ها برای توسعه جبهه مقاومت ترسیم کردند

این خبرنگار لرستانی می گوید: راهی که با راه سیدالشهدا(ع) در مسیر الهی گره خورده باشد ماندگار است و این راه همان راه اسلام حقیقی، ایمان، جهاد و ولایتمداری است که به عنوان نقشه راه عمل می کند و بی تردید حرکت در راه شهدای مقاومت و شهدای علم و فناوری، توسعه کشور و جبهه مقاومت را رقم می زند.

بلوچی ها، رشادت های سردار سلیمانی را دهه ۶۰ به خاطر دارند

«مجید بامری» خبرنگار بلوچ از سیستان و بلوچستان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در آن صبح روز جمعه، سیزدهم دی ماه ۹۸، بلافاصله پس از نماز صبح، گوشی خود را روشن کردم؛ خبری که تیتر اول بود و باورنکردنی، تا اینکه تلویزیون را روشن کردم و آن چیزی را دیدم که نباید.

این خبرنگار بلوچ مهمترین ویژگی شهید سلیمانی را مانند دیگر خبرنگاران کشور، ولایتمداری او عنوان کرد و افزود: این سرباز ولایت هر کجا که اسلام نیاز به وجودش داشت، با حضور مؤثر خود کارها را غیورانه و مجاهدانه پیش می برد.

بامری می افزاید: شهید حاج قاسم را خیلی ها با نابودی داعش می شناسند، اما ما بلوچی ها از دهه ۶۰ آنجایی که حاج قاسم به عنوان یک سیستان و بلوچستانی جزء لشکر ۴۱ ثارالله بود، او را می شناختیم و پس از آن در اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه هفتاد، آنجایی که با اشرار مقابله می کرد، شناختیم.

نابودی صهیونیسم کودکش و امریکای جنایتکار خون بهای حاج قاسم

به گزارش عصر همدان؛ حاج قاسم، سرباز ولایت، مرد میدان بود و ما نیز او را به همین نام می خوانیم، ای سرباز ولایت یک سال بدون تو بر ما سخت گذشت سخت، امام نابودی صهیونیسم کودکش و امریکای جنایتکار خون بهای توست.

گزارش از زنگنه

انتهای پیام/ز

آخرین مطالب