بیشترین بازدیدها

یادداشت

بناهای بی‌استفاده به کتابخانه تبدیل شوند

به گزارش عصر همدان،  علیرضا مختارپور در سومین نشست فوق ‌العاده شورای معاونین این نهاد در شهرستان فامنین اظهار کرد: ۳۱ شهر‌ کشور برای ارتقای شاخص های فرهنگی و اجتماعی از سوی شورای اجتماعی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان شهرهای اولویت دار معرفی شدند و نهاد کتابخانه‌‌ها به‌ عنوان یکی از نهادهای تاثیرگذار در حوزه فرهنگی، برنامه ‌ریزی ویژه ای را برای این شهرها آغاز کرده است.

دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور درباره نیازهای کتابداران روستایی و اثربخشی فعالیت‌ های کتابخانه ‌های عمومی در روستاها به ویژه در شهرستان فامنین گفت: این نیازها احصا شده و مورد پیگیری قرار می گیرد.

مختارپور با بیان اینکه تکمیل، تجهیز و توسعه کتابخانه عمومی شهید مطهری فامنین را در دستور کار نهاد کتابخانه های عمومی کشور قرار دارد افزود: تجهیز چهار کتابخانه عمومی فامنین به منابع کتابخانه ‌ای از قبیل کتاب، اسباب بازی، مجله و همچنین راه ‌اندازی کتابخانه‌های سیار برای ارائه خدمات به روستاهای کم جمعیت این شهرستان نیز ضروری است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی همدان نیز در این نشست اظهار داشت: شهرستان فامنین با ۳۹ هزار و ۳۵۹ نفر جمعیت، دارای یک کتابخانه شهری و ۳ کتابخانه روستایی است.

عاطفه زارعی گفت: در حال حاضر برنامه‌ هایی همچون آموزش نمایش با تاکید بر استفاده از کتاب هایی با موضوع نمایش نامه، جلسات شعر خوانی انجمن ادبی شهرستان، کارگاه آموزشی مهارت های زندگی با محوریت پیشگیری از اعتیاد با همکاری بهزیستی، کارگاه های آموزشی مهارت های زندگی با محوریت ازدواج آسان با همکاری سمن های اداره ورزش و جوانان، برنامه تولد کتابخانه، حلقه های علمی و کلاس های آموزش هنرهای تجسمی جزو فعالیت هایی است که در کتابخانه های عمومی فامنین برگزار می شود.

گفتنی است؛ اجرای مسابقات فرهنگی، برگزاری جشنواره بازی‌ های فکری با هدف ترغیب کودکان به کتاب ‌خوانی، برپایی نمایشگاه کتاب با هدف آشنایی با معضلات اجتماعی، معرفی مشاهیر شهرستان، راه اندازی کتابخانه سیار، گسترش فضای کتابخانه شهید مطهری، اجرای برنامه های فرهنگی مشترک با سایر دستگاه ها در فضای کتابخانه‌ ها از برنامه‌ های پیشنهادی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان در این نشست بود.

آخرین مطالب