بیشترین بازدیدها

یادداشت

درمانی متفاوت و مهجور برای کووید_۱۹

اگر مردم به هنگام نزول بلا ها و گرفته شدن نعمت ها، با درستی نیت در پیشگاه خدا زاری کنند، و با قلب های پر از محنت از خداوند درخواست عفو نمایند. آنچه از دستشان رفته باز خواهد گشت و هر گونه فسادی اصلاح خواهد شد.

به گزارش عصر همدان، هنگامی که برای اولین بار خبر انتشار کووید ۱۹ در چین به جهان مخابره شد و در صدر اخبار منابع خبری قرار گرفت، هیچ کس مطلع نبود بشر در آینده در پهنه عالم دچار چه مخمصه و گرفتاری عالمگیری خواهد شد.

ویروس منحوس و ناشناخته یکی پس از دیگری کشورها را درنوردید و جهان را محل تاخت و تاز و جولانگاه خود قرار داد.

در کوتاه زمان قریب ۲۱۰ کشور و سرزمین را تسخیر کرد؛ دانشمندان واندیشمندان زمین‌گیر شدند؛ ناگاه متخصصان و نخبگان جامعه بشری به چاره اندیشی و ارائه راهکار در مهار آن پرداختند و اندوخته های علمی و ذهنی را به میدان آوردند.

در این آوردگاه تست های بالینی، آزمایشات پزشکی،تجربیات …. هیچ یک در درمان و واکسینه سریع جوامع بشری به دلیل ناشناس بودن ویروس موثر واقع نگردید و صرفاً به مراقبت‌های پزشکی و بهداشتی معمول و مرسوم اکتفاء شد.

حجم مراجعه بیماران در اغلب کشورها بیش از پذیرش مراکز درمان و تجهیزات پزشکی و آمار رو به تزائد جان باختگان معضلی شد مزید بر علت.

عجز و ناتوانی بشر و زمامداران حاکم بر دنیا با همه ادعای پرطمطراق در اداره امور ملتها رخ نمود و نداشتن دانش لازم هویدا گردید.

هرچند برخی در پروسه و زمان‌بندی خاص وعده ساخت واکسن را در آینده نوید دادند، واقعیت آن است سرباز نامرئی کرونا هوشمندتر از سلاح‌های مرگبار ساخت دست بشر هنوز قربانی می‌گیرد.

بیش از ۶۰ میلیون مبتلا و بیش از یک میلیون فوتی در دنیا آمار دلخراش و نگران کننده ای است که تا کنون توانسته است صفحات تاریخ را کدر و قلب آدمی و وجدان‌های بیدار را جریحه‌دار نماید.

البته توصیه های سازمان بهداشت جهانی، وضع قوانین در قطع زنجیره کرونا، اطلاع رسانی، تنویر افکار عمومی، استفاده از ظرفیت های نرم و سخت افزاری کشور ها، ارتقاء آموزش عمومی، ایجاد محدودیت در آمد و شد، بروز خلاقیت، ابتکار عمل، نوآوری در نظام سلامت و ده‌ها مورد مشابه در افزایش ضریب رعایت پروتکل های بهداشتی که به ذهن بشر در پیشگیری بیماری مهلک متبادر بوده و به مرحله اجرا در آمده است، در نوع خود مثال زدنی، قابل تقدیر و بی‌شک انجام و استمرار آن از سوی ملت ها در کل دنیا قابل اهمیت است.

به نظر می رسد آنچه در این ماجرا در جهان مغفول مانده است یا دستگاه‌های تبلیغاتی جهان بدان نپرداخته اند ایجاد زمینه و گرایش به منبع لایزال الهی و قدرت مافوق قدرت بشری است که فطرت های پاک و خداجوی را به سوی معبود یکتا سوق دهند.

بازگشت به خویشتن خویش حفظ کرامت ذاتی انسان، انابه و استغاثه که وجاهت علمی و عقلی در باورهای اعتقادی و اجتماعی و کرسی های آکادمیک در گستره جغرافیای جهان دارد بوده است.

نگارنده با تحقیق، پژوهش، مطالعه، جمع آوری حدود ۲ هزار فیش خبر، گزارش ،مقاله، تحلیل در عرصه بین الملل از ابتدای شیوع ویروس کرونا معتقد است نسخه شفابخش در درمان کووید ۱۹ عمل به فرمان الهی و موازین بهداشتی است که خود ریشه در احکام نورانی اسلام عزیز و ترک معاصی دارد.

کلید واژه ای که امیر بیان در این زمینه در خطبه ی ۱۷۸ نهج البلاغه می فرماید: به خدا سوگند هرگز ملتی از ناز و نعمت زندگی گرفته نشدند مگر به کیفر گناهانی که انجام داده اند. زیرا خدا بر بندگان خود ستم روا نمی دارد. اگر مردم به هنگام نزول بلا ها و گرفته شدن نعمت ها ،با درستی نیت در پیشگاه خدا زاری کنند، و با قلبهای پر از محنت از خداوند درخواست عفو نمایند.

آنچه از دستشان رفته باز خواهد گشت و هر گونه فسادی اصلاح خواهد شد؛ مقتضی است جهان به سوی خدا و انجام دستورات الهی برگردد و هر شهروند ایرانی در کشور عزیزمان به عنوان ام القرای جهان اسلام در حفظ حریم امنیت عمومی و صیانت از حقوق شهروندی هر یک در حوزه زندگی خویش آغازگر این حرکت الهی در ارائه مدل و الگوی موفق رفتاری و تغییر هنجارهای ناصواب در درمان کووید ۱۹ در سرتاسر جهان باشند برخلاف نگاه سکولار، لا ئیک و مکتبهای مادی به معنای اخص و اتم راهبرد و رویکرد الهی را به موازات الزامات بهداشتی پیشانی درمان کووید ۱۹ قرار دهند.

ان شاءالله

محمد جواد بیات – کارشناس ارشد علوم سیاسی – آذر ماه ۱۳۹۹

انتهای پیام

آخرین مطالب