بیشترین بازدیدها

یادداشت

تصمیماتی پر ابهام و عجیب!

طرح جامع شهر همدان، محصول کار کارشناسی یا فشار های سیاسی؟!+ اسناد و نمودار

طرح جامع شهر همدان در حالی در مراحل پایانی تدوین و تصویب است که فرآیند شکل گیری تصمیمات گرفته شده کاملا پر ابهام و البته عجیب است.

به گزارش عصر همدان، طرح جامع شهر همدان در حالی در مراحل پایانی تدوین و تصویب است که فرآیند شکل گیری تصمیمات گرفته شده کاملا پر ابهام و البته عجیب است.

طرحی که می باید مشارکت مردم در آن دیده شود چرا پشت درهای بسته در حال تصویب است؟

کاش سیستم شفافی وجود داشت که بشود فهمید چه افرادی از این رانت اطلاعاتی برای پر کردن جیب خود دارند بهره می برند؟

چه افرادی مشغول خرید اراضی شده اند که مطلعند قرار است به محدوده شهر اضافه شود؟

الحاقات شهر همدان بر کدام مبنای فنی در حال انجام است؟

در کجای دنیا برای تعدیل قیمت مسکن محدوده شهر را گسترش می دهند؟ تعدیل قیمت مسکن یا تامین زمین برای طرح اقدام ملی مسکن و غیره همگی بهانه های این الحاقات هستند.

طرح جامعی که باید برنامه ریزی بلندمدت شهر را به صورت عالمانه و در راستای منافع عموم انجام دهد، به بستری برای جا انداختن پروژه کلانشهر شدن همدان تبدیل شده است.

طرح جامعی که باید با هدف کاهش پراکنده روئی شهری شکل بگیرد با این تصمیمات، خود عامل اصلی ایجاد پراکندگی است.

توسعه کالبدی شهر آن هم در این وسعت با این اقتصاد شهری متزلزل شهر همدان، چیزی جز توسعه زاغه نشینی و حاشیه نشینی به بار نخواهد آورد. مگر مشکلات شهرک ولیعصر، حصار حاج شمسعلی و حصار امام، کوی اسلامشهر وغیره برطرف شده اند که حالا میخواهید چند منطقه دیگر هم به این مناطق اضافه کنید.

نرخ جمعیت افق طرح شهر همدان را دقیقا بر اساس کدام فرمول علمی پیش بینی کردید که به این عدد شگفت انگیز اضافه شدن ۱۵۰۰ هکتار به محدوده رسیدید.

شهر همدان را با این طرح ها وارد چالش چند ده ساله نکنید. حاشیه نشینی به اندازه کافی بلای جان شهرها هست لطفا به این مشکلات دامن نزنید!

امیررضا حاجی بابایی

انتهای پیام/د

آخرین مطالب