بیشترین بازدیدها

یادداشت

امام جمعه شهرستان رزن مطرح کرد؛

اخلاق نیکو و پر جاذبه پیامبر اعظم (ص) یکی از شاخصه های پیشرفت اسلام

آخرین ویرایش در:
حجت الاسلام علی اکبر منصوری گفت: یکی از شاخصه های پر اهمیت در پیشرفت اسلام اخلاق نیک و پرجاذبه پیامبر اکرم (ص) با انسان‏ها بود.

حجت الاسلام علی اکبر منصوری، امام جمعه شهرستان رزن در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان، اظهار کرد: این خلق نیکو تا بدان حدی بود که معروف شد سه مسئله اخلاق پیامبر (ص)، شمشیر و مجاهدات حضرت علی (ع)، انفاق ثروت حضرت خدیجه (س) نقش اساسی در پیشرفت اسلام داشته است.

وی با بیان اینکه در قرآن مجید، به نقش اخلاق پیامبر (ص) درپیشرفت اسلام و جذب ‏دل‏ها تصریح شده است، ادامه داد: در قرآن آن جا که می‏ خوانیم: «فبما رحمه من الله‏ لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک فاعف عنهم‏و استغفر لهم و شاورهم فی الامر; ای رسول ما! به خاطر لطف و رحمتی که از جانب خدا، شامل حال تو شده، با مردم مهربان‏ گشته ‏ای، و اگر خشن و سنگدل بودی، مردم از دور تو پراکنده ‏می ‏شدند، پس آن‏ها را ببخش، برای آن ‏ها طلب آمرزش کن و در کارها با آن‏ها مشورت فرما .»

منصوری با اشاره به اینکه از این آیه تفسیرهایی می شود، افزود: نرمش و اخلاق نیک، یک هدیه الهی است، کسانی که نرمش ندارند،از این موهبت الهی محرومند .

وی افراد سنگ‏دل و سخت‏گیر را فاقد توانایی مردم داری برشمرد و افزود: این چنین افرادی نمی توانند به جذب ‏نیروهای انسانی بپردازند زیرا رهبری و مدیریت صحیح با جذب و عطوفت همراه است.

امام جمعه رزن رافت را از دیگر مبانی رهبری جامعه دانست و گفت: باید دست‏ شکست ‏خوردگان در جنگ و گنهکاران شرمنده را گرفت و جذب کرد (با توجه به این که شان نزول آیه مذکور در مورد ندامت فراریان مسلمان در جنگ احد نازل شده است).

منصوری مشورت با مردم را یکی دیگر از خصلت‏های نیک، پیوند دهنده و موجب ‏انسجام دانست و اضافه کرد: پیامبر اکرم (ص) واجد تمامی این صفات برجسته بودند و توانستند جامعه اسلامی را به خوبی مدیریت کنند.

انتهای پیام/م

آخرین مطالب