عجایب غریب تویسرکان!

دومینوی چالش ها در شورای شهری که اصل وجودش در ابهام است/شبهه غیر قانونی بودن تعیین سرپرست شهرداری تویسرکان از سوی شورای شهر

در حالی که از یک سو اتخاذ هر تصمیمی در شورای فعلی شهر تویسرکان که اصل وجودش ابهام برانگیز است و از سویی دیگر مهلت قانونی شهردار این شهر برای پاسخگویی به سؤالات پایان نرسیده، به نظر اقدام این شورا یعنی تعیین سرپرست برای منصب شهرداری بوی غیرقانونی بودن می دهد و در این زمینه شبهاتی وجود دارد که انتظار می رود متولیان امر خود را نسبت به افکار عموم پاسخگو بدانند.

به گزارش خبرنگار عصر همدان، دومینوی چالش ها و ایجاد ناراحتی برای اذهان مردم نجیب تویسرکان ادامه دارد. شورای شهری که از همان ابتدا با چالش ها و درگیری های لفظی متعددی روبرو بود و حتی دلسوزهای امام جمعه شهرستان را هم نادیده گرفتند.

این روزها شاهد هستیم که پس از ورود دو عضوی که اصل حضورشان در شورا در ابهام است تصمیمات قابل تأملی گرفته می شود که در قانونی بودن این تصمیمات شبهات بسیار است.

در واقع اصل وجود شورای فعلی تویسرکان پس ورود مجدد دو عضو مستعفی در ابهام است، حال شنیده همین شورا با همین اعضا در اقدامی عجیب و در ظاهر خلاف قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور بدون در نظر گرفتن مهلت قانونی شهردار تویسرکان برای پاسخگویی به سؤالات او را برکنار و فرد جدیدی را به عنوان سرپرست انتخاب کردند.

در خبرهای پیشین آمده که طبق ماده ۸۳ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور؛ “چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند ابتدا توسط رئیس شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد.در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر، موضوع به صورت سوال مطرح می شود که در این صورت سوال را کتباً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ۱۰ روز پس از ابلاغ، شهردار مؤظف به حضور در جلسه عادی یا فوق العاده شورا و پاسخ به سوال می باشد.

چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که حداقل به امضای دو سوم کل اعضا رای مخالف دهد شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.”

جدای از آن که احسان پیری شهردار تویسرکان در بستر بیماری است و به تبع نمی توانسته امروز در جلسه شورا حضور یابد، با توجه نامه او که در سایت خبری رودآور هم منتشر شده، اجمالاً مبنی بر اینکه تاریخ طرح سوال از او ساعت ۱۵ روز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه بوده و درعمل تا ساعت ۱۵ روز ۲۶ مهر ماه مطابق با قانون ذکر شده مهلت پاسخگویی دارد، نمی بایست شورای شهر، پیش از موعد او را برکنار و نفر جدیدی را جایگزین کند.

ضمن آن که هنوز حکم نهایی و قطعی دیوان عدالت اداری مبنی بر بازگشت دو عضو مستعفی که یک ماهی می شود توسط فرماندار به شورا بازگشتند اعلام رسمی نشده است و مشخص نیست که این دو عضو ماندگار هستند یا رفتنی.

در حال حاضر از یک سو هر اتخاذ تصمیمی در شورایی که اصل وجودش ابهام برانگیز است و از سویی دیگر مهلت قانونی احسان پیری برای پاسخگویی به سؤالات به پایان نرسیده به نظر اقدام عصر امروز شورای فعلی تویسرکان یعنی تعیین سرپرست برای شهردار این شهر بوی غیرقانونی بودن می دهد و در این زمینه شبهاتی وجود دارد که انتظار می رود متولیان امر خود را نسبت به افکار عموم پاسخگو بدانند.

تا کی قرار است مردم مظلوم و نجیب تویسرکان شاهد این تنش ها و درگیری ها باشند. در شرایط سخت روزهای کرونایی و مشکلات معیشتی که گریبانگیر مردم شده است، انتظار می رود مسئولان ارشد اجرایی شهرستان و دستگاه های نظارتی به این قبیل مسائل ورود بهنگام و بصیرانه داشته باشند تا بیش از این روح و روان مردم آسیب نبیند.

انتهای پیام/ز

آخرین مطالب