مستاجران شاکی، مالکان بی انصاف؛

همدان صدرنشین افزایش اجاره خانه در کشور/ وقتی تعیین سقف برای اجاره بها هم مشکلی را حل نکرد

آخرین ویرایش در:
این روزها اجاره بها درهمه ی نقاط کشور بالا رفته است اما در این میان براساس امار متتشر شده در برخی رسانه ها همدان با ۳۷ درصد رشد نرخ اجاره بها رکورد دار و صدرنشین جدول در بین ۳۰ استان کشور است.

به گزارش عصرهمدان، در شرایطی که خرید خانه تبدیل به رویای شیرینی شده که شاید تازه دامادها بتوانند گاهی از دیدن آن لذت ببرند، اجاره ی خانه هم کاری است که شاید فقط از رستم دستان بر آید!

این روزها اجاره بها درهمه ی نقاط کشور بالا رفته است اما در این میان براساس آمار متتشر شده در برخی رسانه ها همدان با ۳۷ درصد رشد نرخ اجاره بها رکورد دار و صدرنشین جدول در بین ۳۰ استان کشور است.

چندی پیش حسن خانجانی، دادستان همدان در گفت و گویی گفته که مالکان مجاز به افزایش اجاره‌ بها بیش از ۲۵ درصد نسبت به اجاره ‌نامه قبلی نیستند و بستن چنین قرار دادی تخلف است.

وی قانون تعیین اجاره بها را این چنین تبیین کرد: چنانچه اجاره بهای ملکی در قرارداد گذشته ماهانه یک میلیون تومان بوده است باید در قرارداد جدید حداکثر تا یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در ماه افزایش یابد در غیر اینصورت تخلف صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: مالک خانه چنانچه قصد اجاره دادن منزل به اجاره نشین سابق را نداشته و فرد جدیدی را در ملکش ساکن کند نیز باید این مولفه را رعایت کند، یعنی افزایش تا ۲۵ درصد با تغیبر مستاجر تغییری نمی یابد.

دادستان عمومی و انقلاب همدان درباره ضمانت این دستور اظهارکرد: مشاور املاک و دفاتر اسناد رسمی هنگام تنظیم قرارداد باید اجاره نامه قبلی را نیز از مالک مطالبه کرده و بر این اساس قرار داد جدید را تنظیم کنند.

اجاره بها در همدان از کلان شهرها و حتی از پایتخت پیشی گرفته است و رکوردها را شکسته کسی هم منطقی برای این موضوع ندارد مستاجران از کمبود درآمدها و ناتوانی هایشان شکایت و از صاحب خانه ها انتظار همدردی در این شرایط سخت اقتصادی را دارند مالکان هم گرانی همه ی کالاها و خدمات در کشور را بهانه ی افزایش سرسام آور قیمت اجاره بهای منازل خود می  دانند.

در این خصوص در مصاحبه با فردی که اقدام به اجاره خانه در محله نارمک تهران کرده، قصد مقایسه ی اجاره بها در تهران با همدان را کردیم خانم جعفری دراین مصاحبه بیان کرد: من اهل شهرهمدان هستم اما به خاطر مسائل شغلی مجبور به سکونت در تهران شدم در منطقه نارمک که از نظر موقعیت شهری تقریبا با محله ی شهید زمانی همدان برابری می کند منزلی ۷۰ متری با پیش پرداخت ۲۵ میلیون تومان و اجاره بهای ۲ میلیون تومان اجاره کردم.

این در حالی است که طبق مصاحبه ی خبرنگار عصرهمدان آقای حاتمی منزل خود را در محله شهید زمانی شهر همدان با اخذ۸۰ میلیون تومان و دریافت ماهیانه ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اجاره داده است.

آقای باب الحوائجی از دیگر مستاجران ساکن محله صدف ازاینکه تحمیل این همه اجاره بها بر دوش کارگر درد بزرگی است می گوید و ادامه می دهد: باور کنید از صبح زود تا تاریکی هوا مشغول کار هستم و به غیر از اجاره بها باید ماهانه اقساط زیادی بپردازم در این وضعیت صاحب خانه ما را مجبور به افزایش ۵۰ میلیونی پول پیش کرده است نمی دانم چه کنم و از کجا این هزینه را تامین کنم با قیمت های جدید اجاره بها شانسی هم برای تهیه منزل دیگری ندارم.

اقای شرفی دیگر مستاجر همدانی در منطقه پشت بیمارستان بوعلی همدان است که می گوید با وجود اینکه صاحب خانه ام اجاره بها را ببیش از ۲۵ درصد افزایش داده و این مبلغ ناعادلانه است و طبق دستور دادستان می توانم شکایت کنم، اما من ترجیح می دهم این خانه را تخلیه کنم تا در گیر و دار قوانین اداری بیفتم.

طبق دستور دادستان مالکان اجازه افزایش بیش از ۲۵ درصد اجاره بها را ندارند

با شنیدن درد و دل های مستاجران جهت بررسی این موضوع گفتگویی ابراهیم جمالی، رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک همدان صورت گرفت.

جمالی در واکنش به سئوال خبرنگار ما مبنی بر اعلام افزایش ۳۷ درصدی اجاره بها در همدان از سوی برخی رسانه ها گفت: منبع موثق این خبر کجا است؟ چطور وقتی دادستان استان همدان تاکید کرده که اجاره بها نسبت به پارسال نباید بیش از ۲۵ درصد افزایش یابد این امار انتشار داده شده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان تاکید کرد: ممکن است برخی خارج از قوانین خانه اجاره کنند ولی ما مشاورین املاک از دستور دادستان تمکین کرده ایم.

وی با بیان اینکه ارائه این آمار فقط دامن زدن به گرانی است و من به این نحوه ارائه آمار خوش بین نیستم گفت: اگر افزایش اجاره بها بیش از ۲۵ درصد باشد، حکم تخلیه صادر نمی شود و مالکی بالاجبار نمی تواند مستاجر را بیرون کند.

جمالی خاطر نشان کرد: من به طور متوسط این رشد ۳۷ درصدی را رد می کنم و نمی پذیرم و ما طبق دستور دادستان عمل کرده ایم.

وی در ادامه در خصوص دلایل افزایش اجاره بها در کل کشور گفت: عوامل بسیاری همچون بالا رفتن قیمت تجهیزات ساختمانی، قیمت  کارگر و… در این افزایش موثر هستند و هرکس با یک اشتباه همچون این آمار نادرست می تواند باعث گرانی شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک همدان همچنین در پایان از کاهش تعرفه های مشاورین املاک در همدان خبر داد و گفت: وقتی ملک گران می شود بازار من هم راکد می شود از طرفی هم مالیات های ناعادلانه از ما اخذ می شود و اگر به همین روال پیش برود منتظر باشید یک روز آمار مشاورین املاکی که تغییر شغل داده اند را به شما بدهم.

به گزارش عصر همدان، گرچه رییس اتحادیه املاک همدان زیربار این آمار نمی رود ولی مشاهدات میدانی خبرنگار عصر همدان حاکی از افزایش قیمت ناعادلانه اجاره بها در سطح این شهر دارد درست هست که دادستان از افزایش ۲۵ درصدی اجاره بها جلوگیری کرده اما مالکان زیربار افزایش ۲۵ درصدی قرادادهای رهن و اجاره نمی‌روند و بسیاری از مستاجران همدانی ترجیح می دهند با مبلغ مدنظر مالک مجدد اجاره را تمدید کنند تا گیر قوانین اداری بیفتند. این امر فقط با نظارت مداوم قابل حل شدن است.

انتهای پیام/

آخرین مطالب