بیشترین بازدیدها

یادداشت

تهیه انواع ترشی های مختلف؛

هنر دست زنان همدانی در زمستان که بازار چندانی ندارد

با رسیدن فصل پاییز بانوان همدانی شروع به تهیه انواع ترشی های مختلف از هر نوع سبزیجات و صیفی‌جات تهیه و همین ترشی ها در سفره های همدانی ها در فصول سرد که کمتر از سبزی و سالادهای متنوع خبری است آن را رنگین تر می کند.

به گزارش عصر همدان، شهر همدان را می توان پایلوت ترشی های عجیب و غریب در غرب کشور نامید چرا که از صیفی جات و سبزیجات گرفته تا انواع مختلف میوه ها را درون سرکه یا آب گوجه می ریزند و در شیشه های رنگارنگ پشت پنجره های خانه قرار می دهند.

آنچه که سفره زنان همدانی را از دیگر شهرها متمایز کرده و جلوه خاصی به آن می دهد وجود ترشی و مرباهای رنگارنگ است.

تهیه ترشی در نزدیکی فصل پاییز برای بانوان همدانی نه تنها یک کار مهم بلکه تفریح هم خواهد بود.

البته امسال به علت گرانی خیلی از محصولات خیلی از خانواده ها شاید تمایلی برای تهیه ترشی های مختلف نداشتند و به تهیه یک نوع بسنده کردند.

در همدان از انواع فلفل گرفته تا گردو، به، انبه، آناناس، قارچ، خیار، انواع کلم، زیتون، لوبیا سبز، سبزی های معطر، نخود فرنگی، ذرت، سیر، موسیر و حتی موز و خرمالو هم ترشی درست می کنند.

هنر دست زنان همدانی در زمستان چنان بازاری دارد و بسیاری از شهرهای مختلف برای خرید ترشی به این شهر می آیند، مخصوصاً ترشی گردو و سیر که همدانی ها ید طولایی در آن دارند زیرا همدان شهر گردو، سیر و این نوع ترشی ها هم معروف است.

اما امسال با شیوع بیماری کرونا و تعطیل شدن بسیاری از کسب و کارها بانوان همدانی سعی کردند در فضای مجازی انواع ترشی ها و مرباها را به همه عرضه کنند.

یکی از مهمترین مکان هایی که در کرونا ضربه دید باشگاه های ورزشی بودند در این میان با مریم السادات موسوی کسا مدیر و باشگاه ورزشی روژا که حالا فروش محصولات خانگی و ارگانیک باغچه برتر را دارد به گفتگو پرداختیم.

این مربی همدانی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: متاسفانه بسیاری از بانوان شغل خود را از دست دادند بخصوص افرادی که سالن های آن ها اجاره ای بود چرا که حتی نصف اجاره سالن هم دریافت نمی شد بنابراین تصمیم گرفتم با شروع فصل پاییز به تهیه انواع ترشی ها و ارائه آنها بپردازم.

وی ادامه داد: به همین منظور در شبکه اجتماعی کانالی تشکیل دادم و ترشی و مرباهای آماده شده را در گروه قرار دادم و هر کس سفارش مورد نیاز خود را می دهد.

بانوی همدانی افزود: این کار نه تنها تفریح و سرگرمی است بلکه امرار معاش و سود اندکی دارد و از طرفی بانوان همدانی با انواع ترشی ها مرباها آشنا می شوند.

موسوی کسا با اشاره به تنوع انواع محصولات کشاورزی از صیفی جات و تا میوه ها در همدان گفت: سفارش انواع سبزیجات،ترشیجات سنتی و امروزی ، مرباها، عرقیجات،خشکیجات، ادویه های پایه و ترکیبی ،رب ها ،شیره ها ،انواع شربت ها،دسر و ژله گوشت مرغ بوقلمون و … در باغچه برتر ارائه می شود.

آنچه که به نظر می رسد شهر همدان بیش از هر چیز نیاز به بازارچه محصولات دارد تا بانوان همدانی بتوانند هنر دستان خود را ارائه دهند.

انتهای پیام/آ

آخرین مطالب