تولید کنندگانی که حمایت نمی شوند؛

صاحبان مشاغل بهترین روایت کنندگان وام های خود اشتغالی/بازارچه ارگانیک، نیاز امروز محصولات کشاورزی در همدان

آخرین ویرایش در:
صاحبان مشاغل بهترین روایت کنندگان طرح های خود اشتغالی هستند که امروز بیش از هر چیزی به ساماندهی و فروش محصولات نیازمندند.

به گزارش عصر همدان، برنامه اشتغال روستایی از بهمن ماه سال ۹۶ با تلفیق منابع چهار موسسه عامل (بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید) با هدف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری آغاز شده است و عملیات اجرایی آن از اردیبهشت ماه امسال آغاز شد.

قرار بود این طرح که کمک به افزایش عدالت اجتماعی و رفع محرومیت، حفظ محیط زیست و ارزش های قومی، فرهنگی و اجتماعی و جلوگیری از مهاجرت از اهداف اجرای آن است با پرداخت تسهیلات یارانه دار با اختصاص ۱٫۵میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی آغاز شود تا با تخصیص مرحله‌ای منابع این صندوق به چهار موسسه عامل مجری طرح و تلفیق منابع داخلی بانک‌ها در مجموع معادل ریالی ۱۲هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یابد.

از آنجایی که به گفته کارشناسان و مسئولان اشتغالزایی استان تاکنون ۵ مرحله از این وام به همدان تعلق گرفته و در بین کارآفرینان توزیع شده است به گفت و گو با صاحبان مشاغلی پرداختیم که می توانستند از وام استفاده کنند که برخی از آنها به علت مشکلات و پیچ و خم های اداری ترجیح داده بودند از وامی استفاده نکنند .

گیتی سالاری یکی از تولید کنندگان بزرگ در بخش کشاورزی و زعفران است که چندین سال بعنوان کارآفرین برتر از سوی دستگاه های دولتی معرفی شده است.

وی در گفتگو با خبرنگار عصر همدان اظهار داشت: منبع اولیه کاشت زعفران در محله ای به نام رود آور بوده است که این محل بین همدان و تویسرکان واقع شده است و در زمان های گذشته از رود آور به خراسان برده شده است.

سالاری با بیان اینکه زعفران به تابستان های خشک نیاز دارد افزود: استان همدان مستعد کشت و برداشت این طلای سرخ است و در سال های اخیر شاهد افزایش سطح زیر کشت این محصول در باغات و زمین های کشاورزی هستیم.

بانوی همدانی گفت: حدود ۲۱ سال است که کشت زعفران را انجام می دهم و افراد زیادی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم مشغول کار کرده ام حتی اگر شغل آنها به صورت فصلی باشد .

سالاری افزود: اولین مزرعه را ۲۰ سال پیش بصورت آزمایشی کشت کردم که حدود ۴۰۰۰متر مربع بود و به مرور آن را گسترش دادم، خوشبختانه در حال حاضر دو مزرعه یک هکتاری و یک و نیم هکتاری زیر کشت دارم .

وی گفت: خوشبختانه به خارج از کشور صادرات داریم و به دنبال برند و بسته بندی هستیم ، البته بصورت بسته بندی به کشورهای دیگر صادر می کنیم اما برند خاصی نداریم .

این کارآفرین نمونه در خصوص وام های خود اشتغالی افزود: متاسفانه تابحال حتی یک ریال نتوانسته ام از جایی وام بگیرم و در استان حمایت از تولید کننده تقریبا صفر است.

وی با بیان اینکه وام های خوبی برای کارهای کشاورزی وجود دارد گفت: متاسفانه تسهیلات همیشه به افرادی داده می شود که روابط بهتری دارند نه اینکه تولید کننده باشند .

سالاری افزود: متاسفانه در استان شاهد عرضه پیازهای زعفران با قیمت کم و کیفیت نامرغوب هستیم که بیشتر کار دلالی انجام می دهند، مثل برند سازی که افرادی را می بینیم که به دنبال برندسازی هستند در صورتی که حتی کشت و برداشت این محصول کشاورزی را نمی دانند اما با روابط به راحتی دلالی می کنند و زحمات تولید کننده نادیده گرفته می شود.

مهدی سرمدی دیگر کارآفرین همدانی در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: مهندسی کشاورزی گرایش باغبانی را دارم و حدود ۱۵ سال است که کشت محصولات کشاورزی چون زرشک زعفران و گل محمدی را انجام می دهم.

دامنه های الوند بهترین محل برای کشت و کار کشاورزان

وی افزود: در استان همدان با اینکه آب و هوای مساعد کشاورزی و خاک حاصل خیزی دارد چرا که دامنه های الوند از دیرباز بهترین محل برای کشت و کار کشاورزان بوده، اما کمتر کسی به کار تولیدی می پردازد.

سرمدی عنوان کرد: عدم حمایت تولید کننده ها یکی از مهمترین دلایلی است که افراد بیشتر به دنبال کارهای اداری هستند، چرا که دریافت تسهیلات برای کارآفرینان بسیار مشکل است .

وی افزود: در قبال وام های کم بانک سند های آنچنانی را می خواهد و برای ما که در روستاها زندگی می کنیم و سند شهری نداریم فایده ای ندارد .

سرمدی تاکید کرد: برای کشت زعفران در بیشتر استانها ۸۰ میلیون وام خود اشتغالی پرداخت می شود چرا که پیاز زعفران گران است و نیاز به مبلغ زیادی برای شروع کار هست اما در همدان وام را نصف پرداخت می کنند و در نهایت ۴۰ میلیون تومان پرداخت می شود.

انتهای پیام/آ

آخرین مطالب