افزایش سرسام آور قیمت خودرو، اقتضای بازار یا ضعف مدیریت؟

آخرین ویرایش در:
پیشتر در بازار پرتلاطم اقتصاد کشور، سپرده بانکی، طلا، ارز، مسکن و بورس، ۵ بازاری بودند که به دلیل سود های بسیار زیاد و عدم وجود مدیریت صحیح، مردم در آن ها سرمایه گذاری میکردند و خودرو تنها وسیله ای برای استفاده و کالایی مصرفی محسوب می شد و سرمایه به حساب نمی آمد. اما اکنون به دلیل عدم وجود برنامه ریزی درست، با ثبت نام خودرو به تعداد محدود و با قیمت کارخانه، خودروها حتی با واگذاری حواله با قیمت بیشتر به مصرف کننده خرید و فروش می شود.

به گزارش عصر همدان، عمده سرمایه گذاری مردم کشور، در سپرده گذاری بانک ها، بورس، طلا، ارز و مسکن و به تازگی بازار خودرو بوده است؛

پیشتر در بازار پرتلاطم اقتصاد کشور، سپرده بانکی، طلا، ارز، مسکن و بورس، ۵ بازاری بودند که به دلیل سود های بسیار زیاد و عدم وجود ودیریت صحیح، مردم در آن ها سرمایه گذاری می کردند. در این شرایط خودرو تنها وسیله ای برای استفاده و به عنوان کالایی مصرفی محسوب می شد و سرمایه به حساب نمی آمد. اما اکنون به دلیل عدم وجود برنامه ریزی درست، با ثبت نام خودرو به تعداد محدود و با قیمت کارخانه، خودروها حتی با واگذاری حواله با قیمت بیشتر به مصرف کننده خرید و فروش می شوند.

این معضل به حدی بحرانی شده است که رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات کشوری، نبود سقف قیمت خودرو را باعث عدم نظارت این سازمان در بازار می داند.

کاهش سود بانکی نیز آتش تورم در کشور را شعله ور کرد

در آغاز سال ۹۹ و با شیوع ویروس کرونا شاهد تعطیلی بعضی کسب و کارها بودیم، در این بین کاهش سود بانکی به یکباره باعث خروج سرمایه مردم از نظام بانکی و سرازیر شدن آن به بازار، باعث تورم شدید چند برابری در سایر قسمت ها شد.

با پایین آمدن نرخ سود بانکی و خارج شدن سرمایه از بانک ها و انتقال آن به بازار ارز، طلا، مسکن و بورس، افزایش قیمت ها در هر روز شتاب بیشتری گرفت.

حال در این وانفسا نیز شورای رقابت بدون توجه به التهاب بازار به سرپرست وزارت صمت نیز مجوز افزایش چند دستگاه خودرو را می دهد که تصویر این ابلاغیه و نوع ماشین ها را مشاهده می کنید.

بازار ۵+خودرو!

در این بین بازار خودرو هم که از قافله افزایش قیمت ها جا مانده بود زیر سایه بی تدبیری دستگاه های نظارتی گوی سبقت را از دیگر بازار ها ربود و شاهد گرانی قیمت ها مخصوصا از اول شهریور ماه تا امروز هستیم.

نبود نظارت از سوی وزارت صنعت، معدن وتجارت و سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و مجوز افزایش قیمت هر سه ماه یکبار از سوی اداره صمت علت افزایش خودرو و تفاوت قیمت کارخانه و بازار است.

انتهای پیام/ط

آخرین مطالب