بیشترین بازدیدها

یادداشت

غوغایی که محرم امسال را تماشایی کرد؛

حسین(ع) محور نظم نوین جهانی/ درس بزرگ رهبر انقلاب؛ مجالس روضه زمینه ساز تمدن سازی دینی

آخرین ویرایش در:
کارشناسان حوزه فرهنگ و رسانه معتقد هستند که ابتکار عمل نیروهای انقلابی در نحوه برگزاری عزاداری ها در روزگار کرونایی غوغایی تماشایی از شکوه حماسه حسینی به تصویر کشانده و حسینیه ای به وسعت شهرها و کشورها شکل گرفته که عاشورا را به شیوه ای نو روایتگری می کند و این درس بزرگ رهبر انقلاب است که مجالس روضه می تواند زمینه ساز تمدن سازی دینی باشد.

به گزارش خبرنگار عصر همدان؛ ماه محرم است، از روزها قبل به صورت خودجوش هیئتی ها، مسجدی ها، منبری ها و اقشار مختلف مردم مانند هر سال به هر طریقی شده رنگ و بوی عزا گرفته اند، چهره ها، در و دیوار و مساجد و حسینه ها همه و همه حسینی شده است.

و اما آنچه که این روزها به چشم می خورد حرکتی منسجم، مبتکرانه و خلاقانه در نحوه برگزاری عزاداری ها در روزهای کرونایی است که چشم جهانیان را خیره کرده است.

ابتکار عمل نیروهای انقلابی در نحوه برگزاری عزاداری ها در روزگار کرونایی

در این باره حسین ربیعی کارشناس حوزه فرهنگ و رسانه در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان گفت: امسال با توجه به محدودیت هایی که به دلیل شیوع کرونا اتفاق افتاد، رنگ و بوی مراسم عزاداری سیدالشهداء(ع) تغییر کرده است.

وی اظهار کرد: گرچه کرونا تهدیدی برای برگزاری این گونه مجالس به نظر می رسید، با این وجود به لطف توجه سیدالشهداء(ع) و با منویات مدبرانه رهبر انقلاب در نهایت با در نظر گرفتن تمام محدودیت های اعلام شده، عزاداری ها با ابتکار و خلاقیت نیروهای مؤمن انقلابی در حال برگزاری است و این مسئله زمینه ساز شکل گیری نظم نوینی شده است.

شکوه حماسه حسینی در مجالس عزاداری توأم با رعایت پروتکل های بهداشتی

به گفته این کارشناس فرهنگی در برگزاری مجالس عزاداری ماه محرم که امروز شاهد آن هستیم، جلوه های زیبایی از شکوه حماسه حسینی توأم با رعایت پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی به تصویر کشیده شده است.

شیوه برگزاری عزاداری های ایران به الگویی برای سایر کشورها تبدیل شد

ربیعی این نظم نوین ایجاد شده را مختص به ایران اسلامی نمی داند و با اشاره به تصاویر انتشاری از عزاداری های نجف، پاکستان و لبنان عنوان کرد: نحوه برگزاری عزاداری ها در کشورمان برای سایر کشورها به یک الگو تبدیل شده و اینک در بسیاری از کشورهای عزادار، اقامه عزای حسینی با رعایت دستورالعمل های بهداشتی در حال انجام است.

وی معتقد است بی تردید در روزهای تاسوعا و عاشورا شاهد گسترش وسیع این نظم نوین حسینی در بسیاری از شهرها و کشورهای دیگر خواهیم بود، بنابراین می توان با صدایی رسا اعلام کرد که هم می شود مراسم عزاداری امام حسین(ع) را داشته باشیم و هم پروتکل ها و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم.

درس بزرگ رهبر انقلاب؛ مجالس روضه زمینه ساز تمدن سازی دینی

این کارشناسان فرهنگی تأکید کرد: رهبر معظم انقلاب به ما درس دادند که با تمام ملاحظات مختلف می شود از سویی رعایت همه قواعد و قوانین بهداشتی را در نظر داشت و از سویی دیگر همزمان مجالس روضه حتی یک نفره هم برای سیدالشهداء(ع) در بحث تمدن سازی دینی که مد نظر ایشان است برپا کرد.

*ضرورت انعکاس جلوه های زیبای عزاداری ها در فضای مجازی

ربیعی عنوان کرد: این روزها فضاهای باز از استادیوم ها، ورزشگاه ها و پارکینگ های رو باز گرفته تا محوطه مساجد و فضای سبز پارک ها در کنار مزار شهدا، همه شرایط لازم برای برگزاری عزاداری سالار شهیدان را دارند و اگر در این فضاها نشد در کوچه ها، محله ها و حتی خانه ها می توان با روضه خوانی مختصر یک نفره، عزای حسینی را اقامه کرد.

حسینیه ای به وسعت شهرها و کشورها در حال شکل گیری است

این کارشناس حوزه رسانه و فضای مجازی به انعکاس جلوه زیبای عزاداری ها توأم با رعایت پروتکل های بهداشتی در بستر فضای مجازی تأکید دارد تا جهانیان به چشم خود مشاهده کنند که امروز حسینه سیدالشهداء به وسعت شهرها و کشورها در حال شکل گیری است.

حسین(ع) زهراء محور نظم نوین جهانی/روایتگری مسیر سیدالشهداء به شیوه ای نو در جهان

ربیعی معتقد است که نظم نوین جهانی حول محور امام حسین(ع) در حال شکل گیری است و زیبایی های خود را به دنیا نشان می دهد و این گونه زمینه شناحت جهانیان از حسین(ع) بیش از پیش مهیا می شود.

وی تأکید کرد: برگزاری عزادرای های محرم سال جاری نشان داد که عاشقان و مریدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) هم ملاحظات و رعایت شیوه نامه های بهداشتی را برای جلوگیری از شیوع کرونا در نظر گرفته اند و اولویتشان است و هم با شور و شعور حسینی این مسیر سیدالشهداء(ع) را روایتگری می کنند.

انتهای پیام/ز

آخرین مطالب