بیشترین بازدیدها

یادداشت

رئیس کل دادگستری استان خبر داد؛

افزایش ۶۰ درصدی عفو محکومان همدانی در ۱۰ ماه گذشته نسبت به ۱۰ سال اخیر

محمدرضا عدالتخواه گفت: طی ۱۰ سال گذشته تا پیش از  سال ۹۸، شاهد عفو ۵۵۰ زندانی در استان بودیم، که این میزان در مدت ۱۰ ماه اخیر به تعداد ۸۸۰ زندانی افزایش یافت.

به گزارش عصر همدان، محمدرضا عدالتخواه رئیس کل دادگستری استان همدان ظهر امروز در دیدار با استاندار همدان با گرامیداشت هفته دولت، گفت: دادگستری تا کنون با وجود کمبود امکانات، اقدامات خوبی انجام داده است.

وی در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد دستگاه قضا در ۱۱ ماه حضور خود در استان پرداخت و اظهار کرد: طی این مدت در پست های متعدد اداری و قضایی ۱۰۷ مسئولیت تغییر یافت، به گونه ای که در اساسی ترین تحولات شاهد تغییر هشت رئیس دادگستری از ۹ شهرستان استان بودیم.

رئیس کل دادگستری استان همدان افزود: این تغییر و تحولات بر مبنا و رویکرد برنامه تحولی ریاست قوه قضائیه مبتنی بر بیانیه گام دوم انقلاب بود؛ بنابراین در انتخاب افراد جوانگرایی، تعهد، کاردانی، بهره مندی از سلامت اخلاقی و مالی و به ویژه روحیه انقلابی گری را در نظر گرفتیم.

عدالتخواه با بیان اینکه سکونت در محل خدمت یکی دیگر از شرایطی انتخاب افراد به ویژه برای رؤسای دادگستری و دادستان ها بود، تصریح کرد: بدین ترتیب با حضور مستمر این افراد تعامل مناسبی بین مدیران هر شهرستان ایجاد شد، ضمن آن که مردم با مشاهده مدیران دستگاه قضا در محل زندگی خود امنیت فکری بیشتری احساس کردند.

وی از افزایش تعداد شعب دادگاه های تجدیدنظر از ۱۱ به ۱۷ شعبه، دادگاه های حقوقی از ۱۰ به ۱۴ شعبه، دادگاه کیفری یک از شعبه واحد به دو شعبه و دادگاه های کیفری دو از ۹ شعبه به ۱۲ شعبه خبر داد و تصریح کرد: هدف از افزایش و ارتقاء این شعبه ها تسریع و بالا بردن کیفیت و کمیت در رسیدگی به پرونده های قضایی برای رفاه حال مردم بود.

رئیس کل دادگستری استان همدان اعلام کرد: در حالی طی بازه زمانی ۱۰ ساله تا قبل از سال ۹۸ شاهد عفو ۵۵۰ زندانی در استان بودیم، که تنها در ۱۰ ماه گذشته ۸۸۰ زندانی مشمول عفو شدند.

عدالتخواه عنوان کرد: به طور نمونه در عید سعید غدیر سال گذشته فقط یک زندانی همدانی از عفو بهره مند شد، با این وجود در عید غدیر سال جاری ۲۳۰ زندانی مشمول عفو شدند و به آغوش خانواده بازگشتند.

وی با بیان اینکه روند آزادی این زندانیان با تلاش بسیار مجموعه دستگاه قضایی همدان محقق شد، تأکید کرد: تمرکز ما با توجه به بیانات ریاست قوه قضائیه برحبس زدایی و ارفاق به کسانی که اصلاح شده اند.

رئیس کل دادگستری استان همدان افزود: برنامه های فرهنگی متعددی هم در حمایت از عفو خوردگان اجرایی می شود تا به خانواده های خود بازگردند و این رویکرد بر پایه رفتن به سمت روحیه اصلاح مجرمیان و متهمان و باز اجتماعی کردن آنان است.

به گزارش عصر همدان، با توجه به قانون کاهش حبس مجازات مصوب ۲۳/۲/۱۳۹۹ و قبل از آن، رویکرد ریاست قوه قضائیه و همت رئیس کل دادگستری استان همدان مبنی بر رسیدگی به پرونده های قضایی در ماه های گذشته، پرونده های بسیاری مورد بررسی قرار گرفت تا با بازنگری، شامل عفو و بخشش شوند.

انتهای پیام/ز

آخرین مطالب