در آستانه محرم؛

آمادگی شهرداری برای فرارسیدن ماه محرم/پخش نماهنگ های عاشورایی در سطح شهر همدان

با نزدیک شدن به ایام محرم ارگان هایی همچون شهرداری، سازمان سیمامنظر و زیباسازی و نیز سازمان های فرهنگی ورزشی با اقداماتی نظیر تکمیل ریسه های مشکی، المان های نوری، نصب تابلوهای عاشورایی و دیوار نگاره ها چهره شهر را آماده می کنند.

به گزارش عصر همدان، هر ساله با نزدیک شدن به ماه محرم و موعد اقامه عزای حسینی لزوم سیاه پوش کردن چهره شهر برای عموم مردم و همچنین سازمان های زیبا سازی شهری احساس می شود.در سال جاری و با شرایط ویژه همه گیری کرونا هیئات محلی و موکب های خیابانی قادر به انجام فعالیت با کیفیت سال های پیش نیستند همچنین مردم شهر از شرکت پر شور در تکایا و روضه ها معذورند این شرایط خاص وظیفه سازمان های زیبا سازی و شهرداری را مضاعف و بار بر دوش آنها را سنگین تر کرده است. در گفت و گویی با حسین خانجانی مدیر سازمان سیما منظر شهرداری همدان از آمادگی این سازمان برای برگزاری هر چه با شکوه تر ایام محرم پرس و جویی داشتیم.

خانجانی در خصوص آماده سازی شهر برای محرم حسینی، با بیان اینکه کارها در دو بعد کمی و کیفی انجام می شود گفت: در بعد کیفیت به سمت ارتقا بصری فعالیت ها مثل استفاده از بیلبردهای بزرگ تا طول ۱۵ متر، دیوار نگاره و تکنیک نقاشی روی دیوار پیش می رویم.

وی با اشاره به کامل شدن المان های نوری برای برگزاری محرم امسال افزود: یک المان نوری در میدان آرامگاه بوعلی در ابعاد ۱۳ الی ۱۴ متر نصب شده است همچنین نورهای قرمزرنگی در پیاده راه بوعلی برای بیان نماد خون حسینی نصب خواهد شد و حدود ۵۲ تالبوی نورانی یا امام حسین (ع) در طول خیابان جهان نما در حال نصب است.

افزایش ۱۰ هزار متری ریسه ها برای سیاه پوش کردن

مدیر سازمان سیما منظر شهرداری همدان با بیان اینکه طول ریسه های مشکی برای سیاه پوش شدن شهر۱۰ هزار متر بیشتر از سال گذشته است ادامه داد: مجموعا ۳۰ تا ۴۰ هزار متر ریسه، حدود ۴۰ کتل، علم هایی با طرح خاص از نمای محرم، تابلوهای جدید یا حسین(ع) و تعدادی سازه سنتی با موضوع عاشورا و محرم در دست اقدام برای فضا سازی شهری در این شرایط خاص است.

خانجانی پخش نماهنگ شهری (ویدئومپینگ) در میدان امام (ره) را ویژه ترین برنامه برای امسال دانست و افزود: این برنامه از ابتدای ماه محرم هر شب ۵ نوبت به صورت نماهنگ ۵ دقیقه ای اجرا می شود و تا۱۲شب ادامه دارد که در نوع خودش کار تازه ای است و تا به حال برای محرم چنین طرحی اجرایی نشده است.

وی با تاکید بر اینکه این فقط بخش کوچکی از فعالیت های در دست انجام برای حسینی کردن حال و هوای شهر است تصریح کرد: مناطق مختلف شهرداری، سازمان سیمامنظر و زیباسازی و نیز سازمان های فرهنگی ورزشی فعالیت های بسیار گسترده تری برای این ایام دارند.

مدیر سازمان سیما منظر شهرداری همدان در خصوص ایستگاه های صلواتی مسقر در خیابان ها اظهار کرد: این موکب ها زیر نظر خدمات شهری هستند استقرار آنها بلامانع است اما توزیع هیچ بسته و پذیرایی توسط این ایستگاه ها مجاز نیست.

انتهای پیام/ض

آخرین مطالب