بیشترین بازدیدها

یادداشت

رئیس اداره جهاد کشاورزی اسدآباد خبر داد؛

پیش‌بینی برداشت ۶۰ هزار تن گوجه‌فرنگی در اسدآباد/ کارخانه رب تعطیل!

آخرین ویرایش در:
سقراط بیرنگ با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال ۶۰ هزار تن گوجه فرنگی در اسدآباد برداشت شود، گفت: متأسفانه قیمت خرید این محصول برای ما و کشاورز  قابل‌قبول نیست.

سقراط بیرنگ، رئیس اداره جهاد کشاورزی اسدآباد در گفت‌وگو با خبرنگار عصر همدان؛ با بیان اینکه در اسد آباد هزار و ۲۵۰ هکتار سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی است، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۶۰ الی ۷۰ هزار تن گوجه‌فرنگی از این مزارع برداشت شود.

وی با بیان اینکه برداشت محصول گوجه‌فرنگی از ۱۵ مرداد آغاز و تا اواسط مهرماه ادامه دارد، گفت: این محصولات به کارخانه‌های رب اصفهان و دهگلان تحویل خواهد شد.

بیرنگ با بیان اینکه ۸۵۰ نفر گوجه کار در شهرستان فعالیت دارند، افزود: اسدآباد در تولید گوجه‌فرنگی رتبه نخست استان را دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر واسطه‌ها و دلالان، گوجه‌فرنگی را از کشاورزان با قیمت ۶۰۰ تومان خریداری می‌کنند، گفت: این در حالی است که با قیمت ۷۰۰ تا ۷۵۰ تومان به کارخانه‌های رب تحویل می‌دهند.

رئیس اداره جهاد کشاورزی اسدآباد با بیان اینکه قیمت خرید گوجه‌فرنگی برای ما و کشاورزان قابل‌قبول نیست و با استان مکاتباتی را داشتیم که برای جلوگیری از متضرر شدن گوجه کاران قیمت تضمینی و حمایتی از این امر داشته باشند، افزود: البته تاکنون اقدامی برای حمایت انجام‌نشده است.

بیرنگ با بیان اینکه بنابر شنیده‌ها کارخانه رب اسدآباد به دلیل تعمیرات تعطیل است، گفت: این کارخانه گویا امسال قصد خرید ندارد و اینکه تعمیرات شروع ‌شده یا خیر اطلاع دقیقی ندرم.

وی با بیان اینکه ۲۰ درصد از محصول گوجه‌فرنگی اسدآباد به‌صورت رب پزی خانگی در سطح روستاها انجام می‌شود، افزود: مابقی محصول باید به مراکز کارخانه‌های تولید رب ارسال شود.

به گزارش عصر همدان، اسدآباد درحالی‌که رتبه نخست استان در تولید گوجه فرنگی و به لحاظ کیفیت نیز، محصول خوبی دارد ،اما هرساله گوجه کاران با مشکلاتی ازجمله وجود دلال و قیمت پایین این محصول مواجه هستند.

شهرستان اسدآباد علی‌رغم وجود ۸۵۰ بهره‌بردار و برداشت ۶۰ هزار تن گوجه‌فرنگی اما از وجود صنایع تبدیلی بی‌بهره است و البته کارخانه رب این شهرستان بنا به دلایل نامعلومی امسال تعطیل است که در خبرهای دیگر پیگیر آن خواهیم بود، ناگفته نماند که این کارخانه تنها جوابگوی خرید گوجه‌فرنگی و تبدیل آن به رب و یا محصولات دیگر نبوده است.

انتهای پیام/ن

آخرین مطالب