یک بام و دوهوای مسئولان برای تکمیل یادمان شهدای گمنام

۸سالی است که سه شهید گمنام دوران دفاع مقدس در پارک شهید مدنی در خاک آرمیده اند و بعداز تصدی ۶ فرماندار، ۷ شهردار، سه رئیس بنیاد شهید هنوز این یادمان تکمیل نشده است و مسئولان هربار به یک بهانه از آن غافل شدند.

 

به گزارش عصر همدان، ۲۶ خرداد سال ۹۱ بود که از ۲۸ شهید گلگون کفن بی نام و نشان به استان همدان، سه شهید سهم اسدآباد شد و حال و هوای دیگری به این شهر بخشید.

این شهدا گمنام گوشه ای از ورودی شهر در پارک شهید مدنی آرمیدند و از آن سال تاکنون گمنام تر شدند چرا که نه یادمانی و نه بارگاهی برای آنان ایجاد شد تا بابی باشد برای حرفی و منبری و حضوری؛

البته در همان سال در کمیته ساماندهی گلزارهای شهدا رئیس بنیاد شهید وقت اسدآباد در مصاحبه ای اعلام کرد که ۵۰ میلیون تومان اعتبار برای ایجاد یادمان شهدای گمنام پارک شهید مدنی اختصاص یافته اما مسئولان به بهانه نبود طرح و اعتبار کافی ازآن غافل شدند.

از آن سال تاکنون شهرستان اسدآباد ۶ فرماندار (آقایان آزادبخت، عبدکوند، بکایی، افشاری، حمیدوند و در حال حاضر نیز خانم امیدی) و ۷ شهردار (نوروز سرابی، حمزه عبدکوند، امیدعلی رضایی، احمدعلی رضایی، کاظم سعیدی، احمدعلی رضایی، پیمان سبزه ای و درحال حاضر هم بدون شهردار) و سه رئیس بنیاد شهید(علی وفایی، کرمی، ) را به خود دید اما گویی فراموش کرده اند که از وجود همین شهداست که لباس آرامش برتن دارند و طعم صندلی ریاست را چشیدند.

اگرچه هرزگاهی رسانه ها این مسئله را با مسئولان شهرستان بازگو می‌کردند و آنها هم نبود اعتبارات را مطرح ‌کردند اما گویی قرار نبوده این یادمان پا بگیرد و مقری باشد برای درد دل مادران و پدرانی که هنوز چشم انتظارند! محلی باشد برای طنین‌اندازی دعاهای نوبه و زیارت عاشورا و وداع با رمضان! شهدای آن شاهدانی باشند برای عقد  و ازدواج ساده ای دیگر!

پیمان سبزه ای شهردار شهر اسدآباد در ۲۸ خرداد امسال از تکمیل المان شهدای گمنام پارک شهید مدنی این شهر ظرف دو هفته آینده خبر داده بود که به دو هفته نرسیده، استعفای خود را تقدیم شوراها کرد.

وی گفته بود که این یادمان ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیمانکار برای اتمام و تکمیل طرح یادمان شهدای گمنام مشغول به کار است.

حال باید دید که این پروژه از زمان مصاحبه شهردار تا دو هفته بعد از آن به بهره برداری می رسد یا خیر؟!

در این زمینه با رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اسدآباد به گفت‌وگو نشستیم.

متولی پیگیری ساخت یادمان شهدای گمنام حفظ آثار استان است

شهاب کرمی با بیان اینکه گلزارهای شهدای شهرستان اسدآباد در گذشته ساماندهی شده است، اظهار کرد: البته برای بازسازی برخی از مزارهای شهدا نیاز است که اقدام شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار ما مبنی بر اینکه آیا پیگیر موضوع یادمان شهدای گمنام اسدآباددر پارک جنگلی بوده اید، گفت: متولی ایجاد یادمان برای شهدای گمنام شهرداری است و پیگیری های آن با بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس است.

سرپرست فرمانداری شهرستان اسدآباد بابیان اینکه یادمان و المان شهدای گمنام در پارک جنگلی یکی از پروژه های نیمه تمام درطی چندسال است، اظهار کرد: برای تکمیل آن ۱۵۰ میلیون اعتبار  اختصاص داده ایم.

لیلا امیدی ادامه داد: هفته گذشته دستور تکمیل آن را به شهردار داده ام و وی کمبود اعتبار را مطرح کرده بود که به آنها قول دادیم از اعتبارات امسال نیز برای آن اختصاص دهیم.

وی با اشاره به استعفای شهردار و تعهد وی برای تکمیل این یادمان در ظرف دو هفته آینده، گفت: اگر شوراها به یک اتفاق نظر برای پذیرش استعفای شهردار برسند و شهردار جدید هم انتخاب شود، این قول را می‌توان داد که تا هفته دولت به بهره برداری برسد.

تخصصی اعتبارات به یادمان به اما و اگرها بستگی دارد

سرپرست فرمانداری شهرستان اسدآباد گفت: درصورت اختصاص اعتبارات این یادمان در هفته دولت به بهره برداری می رسد که البته بهره برداری از آن در این زمان نیز به اگر و اما ها بستگی دارد.

اما نکته حائز اهمیت دیگر آن است که این شهدای گمنام در محلی به خاک سپرده شدند که در همجواری پارکی در ورودی شهر است و مسافران زیادی را به خود می بیند و این فرصتی است که شهدا را یاد کنند و آنان را دعاگوی سفر خود بدانند.

امروز که بیش از گذشته گرفتاری و آسیب در جامعه موج می زند، کاش مسئولان این شهرستان وجود این شهدا را غنیمتی دانسته و آنان را از غریبی درآورند؛ فراموش نکنند که اگر برکتها را بشمارند اینان از همه برکتها سرآمدترند  و برای اینکه مردم بدانند این شهر هنوز برکتی دارد به وسعت شهدا؛ حداقل یادمانی را تکمیل کنند که بنشینند و کمی تأمل کنند.

لیلا نظری فرهودی

انتهای پیام/

آخرین مطالب