گفتگوی تفصیلی با مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان:

وجود بیش از ۶۰ مرکز خرید گندم کشاورزان در استان همدان/ لزوم ثبت نام کشاورزان در سامانه پهنه بندی جهت قطع دست دلالان

مسعود بکایی با بیان اینکه بیش از ۶۰ مرکز خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان را خریداری می کنند گفت:  همه کشاورزان باید در سامانه پهنه بندی ثبت نام کنند و  پرداخت هزینه به کشاورزها  از طریق این سامانه صورت می گیرد.

 

به گزارش عصر همدان؛ با توجه به فرارسیدن فصل برداشت گندم جهت بررسی جزییات نظارت مسئولین بر این امر گفتگویی با بکایی، مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان همدان صورت گرفت که در ادامه می خوانید.

عصر همدان: در خصوص مراکز و قیمت خرید تضمینی گندم  توضیحاتی را بفرمایید:

بکایی: موضوع خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی درسال جاری هم همچون سال های گذشته است و ما بیش از ۶۰ مرکز خرید خواهیم داشت که گندم مازاد بر مصرف کشاورزان را خریداری می کنند.

امسال قیمت خرید تضمینی گندم به نسبت سال گذشته بسیار افزایش پیدا کرده است، سال  گذشته ۱۷۰۰ تومان به ازای هر کیلو  گندم بود امسال  با ۸۰۰ تومان در هر کیلو به ۲۵۰۰ تومان رسیده و البته اگر چنانچه پاکی گندم  بالا باشد حتی تا ۲ هزار و ۵۷۵ تومان هم قابل  افزایش است منتها باید کشاورزها دقت کنند که میزان پاکی گندمی که تحویل مراکز خرید می دهند از افت کمتری  برخوردار باشد و افت  مفید، غیر مفید و همینطور میزان سن زدگی بر قیمت گندم موثر است و قیمت ها متناسب با این آیتم ها پرداخت می شود.

از ۲۴۰۰ تا  ۲ هزار و ۵۷۵ تومان به تناسب میزان افت ها هم افت مفید هم غیر مفید و هم درصد میزان سن زدگی قیمت ها قابل ارزیابی است که مراکز خرید ما آمادگی دارند از کشاورزان تحویل بگیرند.

عصر همدان: برای امسال چه مقدار خرید تضمینی گندم را پیش بینی می کنید؟

بکایی:سال گذشته مجموع خرید تضمینی گندم ۴۱۰ هزار تن بوده و پیش بینی ما برای سال جاری طبق اعلام جهاد کشاورزی بین ۵۲۰ تا ۵۵۰ هزار تن خرید تضمینی است و انتظار داریم کشاورزان به موقع برداشت ها را که انجام و در مراکز خرید تحویل دهند.

عصر همدان: فرمودید که ۶۰ مرکز خرید ر سطح استان هست  جزییات را در خصوص این مراکز بفرمایید:

بکایی: بله همانطور که در گفتم ۶۰مرکز خرید در کل استان با پراکندگی  مناسب در سطح استان همدان داریم که کشاورزان آن هایی که در مراکز خرید روستایی هستند به مراکز خرید تعاونی های روستایی مراجعه و کسانی که در محدوده های بالا به خصوص آن هایی که میزان گندم تحویلی بالا است و با کامیون های بزرگ  تحویل می دهند بیشتر به سیلوها و کارخانجات آرد برای تحویل گندم مراجعه می کنند.

عصر همدان: پول کشاورزان چه زمانی به آنها پرداخت می شود؟

بکایی: سعی خواهیم  کرد در کوتاه ترین مدت ممکن پول کشاورزها را بعد از تحویل به مراکز خرید حداقل یک هفته تا ۱۰ روز پرداخت کنیم و کشاورزها هم باید دقت کنند اگر چنانچه ایرادی در نحوه ثبت نامشان در سامانه پهنه بندی جهاد کشاورزی وجود دارد حتما چک کنند که موقع تحویل گندم مشکلی پیش نیاید چون کشاورزها حتما باید با کارت ملی و اعلام حساب بانکی شان به مراکز خرید مراجعه کنند که بتوانند در جریان نحوه خرید و نحوه ارزیابی آن ها چه از نظر وزنی و چه از نظر افت هایی که زده می شود قرار بگیرند.

عصر همدان: سال گذشته مواردی همچون قاطی بودن شن و شنگ با گندم را شاهد بودیم امسال جهت جلوگیری از این امر چه اقداماتی اندیشیده اید؟

بکایی: مراکزی خریدی که ما داریم با دستگاه های ازمایشگاهی تست می کنند و اگر تقلبی و اختلال ضایعات با گندم باشد آن ها را ارزیابی می کنند.

وقتی می گوییم افت عیر مفید شامل  این نوع اختلال هایی هست که انجام می گیرد که ممکن است عمدی یا غیر عمدی باشد و در حین برداشت گندم یک سری ضایعات همراه گندم  تحویل داده بشود و ما اینها را طبق سنجش هایی که در مراکز خرید به صورت تست های آزمایشگاهی انجام می گیرد بررسی و میزان افت هایی که افت  مفید و غیر مفید است ارزیابی و به تناسب این افت ها قیمت  گندم تعیین و به کشاورز پرداخت می شود.

عصر همدان: در سال های گذشته در خصوص قیمت تضمینی گندم نارضایتی هایی وجود داشت جهت کسب رضایت کشاورزان چه تدابیری اندیشیده اید؟

بکایی:  ببینید قیمت تمام شده دولت برای گندم هایی که میزان پاکی ۴ درصد حداقل افت مفید و ۱ درصد افت غیر مفید با کمتر از ۲ درصد میزان سن زدگی ۲۵۰۰ تومان است و هر چقدر که میزان افت عیر مفید بالا می رود میزان پرداختی به کشاورز هم کاهش پیبدا می کند.

سن زدگی تا ۲ درصد قابل قبول اما بیش از ۲ درصد جریمه تعلق می گیرد و  باید کشاورزان دقت بکنند. به ازای هر  ۱ درصد اضافه بر ۲ درصد مجاوز ۲۵ تومان از هر کیلوگرم  قیمت آن گندم کم می شود و همینطور افت غیر مفید هم به ازای هر درصد ۲۵ تومان کاهش قیمت خواهد داشت. اما افت مفید ۱۲ تومان و ۵ ریال جریمه خواهد داشت .

بنابراین کشاورزان  دقت کنند در موقع برداشت بتوانند حداقل صایعات را داشته باشند تا از این جهت ضرر نکنند و ما حتما مراقبت می کنیم تقلبی صورت نگیرد البته خود کشاورزان که ما مطمئن هستیم هرگز از این  نوع کارهای متخلفانه را انجام نمی دهند مگر یک سری افرادی که به عنوان دلال هستند بخواهند سوءاستفاده کنند و ما هم مراقبت خواهیم کرد که چنین اتفاقی نیفتد.

عصر همدان: قیمت تمام شده گندم برای دولت چقدر خواهد بود؟

بکایی: ببینید دولت با قیمت ۲۵۰۰ تومان متوسط گندم ها را از کشاورزان می خرد و حداقل ۳۰۰ تومان هزینه های حمل ونقل و نگه داری  و ذخیره سازی  به آن تعلق می گیرد و ۲۸۰۰ تومان به  ازای هر کیلو برای دولت تمام می شود.

در حالی که این گندم  ۲۸۰۰ تومانی را دولت به ۶۶۵ تومان به  کارخانجات  تولید آرد می دهد پس یعنی یارانه ای بیش از ۴ برابر قیمت تمام  شده برای دولت یارانه تعلق می گیرد.

عصر همدان: اشاره به سامانه پهنه بندی جهت ثبت نام کشاورازن کردید در این خصوص بیشتر توضیح دهید؟

بکایی:  یک سامانه ای است به نام سامانه پهنه بندی که حدود ۹۵ درصد  کشاورزان گندمکار در حال حاضر مشخصاتشان در این سامانه  است و ثبت شده  است. منتها ممکن است کشاوری سال های گذشته گندم کار نبوده که امسال حتما باید برود در این سامانه ثبت نام و مشخصاتش را ثبت کند در غیر این صورت اگر کسی اسمش در ان سامانه نباشد هست امکان پرداخت وجه برایش وجود ندارد و به عنوان کشاورز برای ما شناخته شده نیست .

عصر همدان: سیاست شما در قبال کساتنی که به عنوان  دلال گندم را از کشاورز خریداری می کند چه است؟

 بکایی: ببینید به هر حال در هر موقعیتی یک عده ای  آدم های فرصت طلب پیدامی شوند که از موقعیت ها سوء استفاده کنند.

کشاورز  ممکن ۱ یا ۲ تن گندم داشته باشد و شاید براش صرفه نداشته باشد که بخواهد ماشینی را برای حمل گندم و تحویل  به مراکز خرید اجاره کند به همین دلیل به یک سری دلال ها می فروشند و آن ها گندم ها را انبار می کنند تا اگر شرایط  خاصی در جامعه وجودداشت  اقدام به احتکار کنند و اگر چنانچه موارد  خاصی وجود داشته باشد ممکن  است اختلاط با ضایعات و ماسه  داشته باشند که باید مراقبت بیشتری کنیم و ما از کشاورزان که همیشه برای اعتبار بخش  کشاورزی ما تلاش می کنند  می خواهیم که با آگاهی مانع از سوء استفاده دلالان بشوند.

عصر همدان:صحبت پایانی:

بکایی: امیدواریم که امسال بتوانیم به موقع به تعهدات عمل و پول کشاورز را تحویل دهیم و همچنین میزان پاکی گندم را واقعی ارزیابی کنیم تا موجب نارضایتی کشاورزان  نشود و آسیبی به بیت المال نرسد.

انتهای پیام/

آخرین مطالب