جوانی کلیدواژه رهبر معظم انقلاب برای قوی شدن

رشد موالید برای حفظ نیروی جوان کشور، فضای مجازی به دلیل حاکم شدن بر زندگی مردم، رشد بهداشت و درمان و جهش تولید از مصادیق قوی شدن از نگاه رهبر انقلاب است.

به گزارش عصر همدان؛ رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود به چهار مصداق از مصادیق و ابزارهای قوی شدن اشاره کردند که بدون شک محور اصلی این مصادیق واژه جوانی است.

رشد موالید و فرزندآوری برای حفظ جمعیت جوان کشور امری لازم و ضروری است، کشوری می تواند در دنیای رقابتی امروز، مسیر رشد و تعالی را حفظ کند که از نسلی جوان، پویا، باانگیزه و با نشاط برخوردار باشد.

بدون شک برای رشد و اعتلای کشور توجه به این موضوع امری حیاتی است که به نظر می رسد در سریعترین زمان ممکن موانع و چالش های پیش رو بررسی و با کار کارشناسی و عملیاتی مرتفع گردد. این موانع در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی بهداشتی قابل احصا خواهد بود و اصولاً فرهنگ سازی بیشترین زمان را به خود اختصاص خواهد داد.

برای محدود کردن جمعیت کشور از دهه هفتاد تا کنون کار تبلیغی و عملیاتی صورت گرفته است و اکنون برای جبران آن، توانی مضاعف مورد نیاز خواهد بود.

فضای مجازی به دلیل اهمیت ویژه آن در زندگی روزمره مردم توجه ویژه تری را می طلبد و قطعا منظور از فضای مجازی چند تا شبکه اجتماعی و پیام رسان نبوده و نیست و امروز فضای مجازی با یک نظام لایه ای و در هم تنیده، بخش‌های مختلفی را در بر می گیرد.

از لایه زیرساخت و نرم افزار و سخت افزار پایه گرفته تا سرویس داده و خدمات و لایه کاربران و محتوا و حتی چشم انداز و قوانین حاکم بر آن.

برای هر لایه باید برنامه داشته باشیم و اینترنت ملی و زیرساخت های مورد نیاز، تلاش برای نوشتن نرم افزار ملی پایه، توجه ویژه به اپلیکیشن های داده و خدمات به خصوص شتاب دهنده ها، برنامه ریزی منسجم و مدون برای ارتقای سواد مجازی و رسانه ای کاربران، توجه خاص به تولید محتوای بومی متناسب با نیاز کاربران و تدوین چشم انداز عملیاتی و کاربردی در این حوزه ضروری خواهد بود.

در حوزه بهداشت و درمان نیز ضمن توجه به مباحث درمان و اعتماد به پژوهشگران و محققین داخلی باید همواره برای جنگ های بیولوژیک آمادگی داشته باشیم.

بدون شک آیه «و اعدوا لهم مااستطعتم من قوه» فقط در حوزه نظامی نبوده و نیست و باید آمادگی کامل در حوزه درمان ایجاد شود و توجه به محصولاتی نظیر تراریخته ها نیز باید در اولویت کار قرار گیر و درمان را باید از پیشگیری شروع کرد. کرونا باعث شد تا بسیاری از اصول اولیه پیشگیری را رعایت کنیم و بهداشت عمومی و سلامت نیز از واژه های مغفول در جامعه امروزی هستند که باید مجددا در این زمینه بازنگری شود.

حوزه جهش تولید نیز همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند یکی از ابزار قدرت و تولید ثروت خواهد بود. بدون شک اگر بخواهیم در زمینه اقتصادی حرف برای گفتن داشته باشیم و به سمت بهبود معیشت مردم حرکت کنیم باید در تولیدات و مزیت های رقابتی خود یک جهش داشته باشیم و این امر با یک نسل جوان،پویا، متعهد و متخصص شدنی است.

توجه ویژه به تولیدات خرد و روستایی، مزیت ما خواهد بود بطور به مثال تولید ضدعفونی کننده یا ماسک در ظرف کمتر از یک ماه دو یا سه برابر شد، این ظرفیت کم نظیر نشان از انعطاف در تولید کننده ها است که با یک آینده پژوهی دقیق و تدوین برنامه جامع می توان در حوزه جهش تولید نیز موفقیت های زیادی را کسب کرد.

حسین ربیعی کارشناس فضای مجازی

انتهای پیام/

 

آخرین مطالب