طرح آموزش و بهره‌گیری از نیروهای داوطلب از اولویت‌های آتش‌نشانی همدان

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان از اجرای طرح آموزش و بهره‌گیری از نیروهای داوطلب در آتش‌نشانی همدان خبر داد و گفت: طرح آموزش و بهره‌گیری از نیروهای داوطلب آتش‌نشان و امدادی از اولویت‌ها و برنامه‌های مهم مدیریت سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی به شمار می‌رود.

به گزارش عصر همدان، محمدرضا بیاناتی با بیان اینکه طرح آموزش و بهره‌گیری از نیروهای داوطلب آتش‌نشان و امدادی از اولویت‌ها و برنامه‌های مهم مدیریت سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی به شمار می‌رود، اظهار کرد: این نیروهای آموزش دیده در مواقع لزوم می‌توانند به عنوان مڪمل و پشتیبانی ڪننده امدادرسانی و نجات‌دهنده جان و مال مردم در حوادث گوناگون و نیز دستیابی به سطح بالاتر ایمنے شهری جایگاه و نقش ویژه‌ای داشته باشند.

وی در ادامه گفت: نیروهای تربیت شده می‌توانند هنگام بروز حادثه به عنوان پشتیبان وارد عمل شده و با ارائه خدمات، سازمان آتش‌نشانی و دیگر سازمان‌های امدادی را در مواقع بحران به طور جدی یاری ڪنند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان بیان کرد: آتش‌نشان داوطلب فردی است ڪه با حضور داوطلبانه در سازمان آتش‌نشانی و فراگیری آموزش‌های تخصصی آتش‌نشانی، موفق به ڪسب گواهینامه پایان دوره شود.

وی افزود: آتش‌نشان داوطلب برای رضای خدا و با میل باطنی به منظور خدمت به مردم و حفاظت از سرمایه‌های ملی در این راه گام می‌گذارد و قصد دارد در مواقع بروز حادثه به ڪمک مردم بشتابد و برای امداد و نجات جان و مال مردم و هموطنان خود مفید باشد.

بیاناتی در خصوص شیوه‌های جذب آتش‌نشانان داوطلب، تصریح کرد: گزینش نیروهای داوطلب، از طریق جلب مشارڪت و تعامل با سازمان‌های مختلف دولتی و اقشار گوناگون جامعه انجام می‌شود.

وی ادامه داد: اولویت جذب با بازنشستگان، افراد متخصص محدوده ایستگاه‌ها، مساجد، شورایاری‌ها، فرهنگسراها و … است و سازمان‌های آتش‌نشانی می‌توانند با اتخاذ شیوه‌های گوناگون و راهڪارهای مناسب برای جذب نیروهای داوطلب آتش‌نشان اقدام ڪنند.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان خاطرنشان کرد: علاقمندان به گذراندن دوره‌های آموزشی آتش‌نشان داوطلب می‌تواند با مراجعه حضوری به سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی واقع در بلوار ارم، واحد آموزش یا روابط عمومی  نسبت به ثبت‌نام اقدام ڪنند.

وی در خصوص شرایط پذیرش نیروهای داوطلب نیز یادآور شد: برخورداری از سلامت ڪامل جسمی و روحی، علاقمندی به فعالیت در سازمان آتش‌نشانی، دارا بودن سوادخواندن و نوشتن، ارائه مدارک معتبر شناسایی و دو قطعه عڪس از جمله شرایط پذیرش است.

بیاناتی اظهار کرد: دارا بودن حداقل سن پذیرش داوطلبان، داشتن حداقل ۱۸ و حداڪثر ۶۰ سال سن، تڪمیل فرم تعهدنامه اخلاقی نسبت به جان و مال مردم، تڪمیل فرم تقاضای عضویت، نداشتن اعتیاد به هر گونه موادمخدر و مشابه آن بنا به اظهار داوطلب و سڪونت در محدوده ایستگاه یا پایگاه داوطلبان حداقل به مدت دو سال از دیگر شرایط پذیرش آتش‌نشان داوطلب است.

وی با اشاره به وظایف آتش‌نشانان داوطلب، گفت: مشارڪت و همکاری با نیروهای امدادی و عملیاتی آتش‌نشانی در مواقع خاص و بحرانی، انجام نخستین اقدامات هنگام حریق و حوادث قبل از رسیدن نیروهای آتش‌نشان حرفه‌ای، انجام ماموریت‌های پیشگیرانه ایمنی با نظر سازمان، آموزش، ایمن‌سازی و ارایه توصیه‌های ایمنی در محیط ڪار و سڪونت از جمله وظایف آتش‌نشانان داوطلب است.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی همدان بیان کرد: همچنین این افراد باید پس از گذراندن دوره و اخذ گواهینامه مربوطه، ارتباط و همڪاری با سازمان را حفظ ڪنند تا پس از مدت یک سال به عنوان آتش‌نشان داوطلب شناخته شده و پس از آن نیز در صورت استمرار و مشارڪت در عملیات به عنوان آتش‌نشان داوطلب فعال شناخته خواهند شد.

انتهای پیام/د

آخرین مطالب