چگونه گردوی تویسرکان جهانی می شود؟

ثبت گردوی تویسرکان در دو سازمان بین المللی در اقتصاد شهرستان اثرگذار است

مسئول انجمن گردوی تویسرکان گفت: ثبت گردو به نام شهرستان در دو سازمان بین المللی، در اقتصاد مردم این دیار اثرگذار است.

به گزارش عصر همدان؛ به دنبال انتشار گزارشی با عنوان “گردوی تویسرکان در مسیر جهانی شدن/نهالستان گردو، ضامن بقای تولید این محصول برای نسل های آتی” سوالاتی برای برخی از هم استانی ها به وجود آمد که مسیر جهانی شدن یعنی چه و به طور دقیق قرار است چه چیزی جهانی شود و در نهایت این جهانی شدن چه فایده ای برای شهرستان تویسرکان دارد؟

پاسخ این سوال ها گرچه به نوعی در گزارش مذکور آمده بود، اما مجدد ویژه تر به تشریح آن می پردازیم.

عبدالله قمری مسئول انجمن گردوی تویسرکان در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان در این باره، گفت: سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) یکی از سازمان های زیرمجموعه سازمان ملل متحد است.

وی با بیان اینکه ۶ محصول دیگر کشورمان از جمله پسته رفسنجان جهانی شده و در این سازمان به ثبت رسیده است، اظهار کرد: این روزها با پیگیری های انجام شده، جهانی شدن گردوی این شهرستان برای برندسازی آن به صورت جهانی در دستور کار است.

مسئول انجمن گردوی تویسرکان افزود: ثبت جهانی برند یک محصول مزیت ها و محاسن رقابتی موفقی را چه در بازارهای داخلی و چه در بازارهای بین المللی برای صادرات فراهم می سازد، از این رو اگر محصولی در سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) ثبت شود، می تواند حمایت این سازمان را داشته باشد.

وی با بیان اینکه برندسازی، یک اصل در اقتصاد امروز است، تأکید کرد: بی تردید گردوی این شهرستان با برخوداری از کیفیت و مرغوبیت بالا، شایسته جهانی شدن است.

قمری با بیان اینکه مسیر جهانی شدن به راحتی انجام نمی شود و پیگیری های مستمری می خواهد، عنوان کرد: در گام نخست با وحدت رویه مسئولان شهرستانی ثبت نشان جغرافیایی ملی گردو به نام تویسرکان رقم خورد تا قدم های بعدی را امیدوارانه تر جلو ببریم.

وی تصریح کرد: سرانجام با ارسال اسناد و مدارک معتبر به سازمان جهانی مالکیت فکری که نشان از عجین بودن گردو با اقتصاد، فرهنگ و آداب و رسوم مردم تویسرکان داشت، موفق شدیم گام های بعدی را نیز استوارتر برداریم.

مسئول انجمن گردوی تویسرکان ابراز امیدواری کرد که در هشت ماه آینده جهانی شدن گردو نهایی و تویسرکانی ها برای این مهم خرسند شوند.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی نیز مجدانه از مسیری دیگر برای جهانی شدن گردوی تویسرکان در سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اقدام کرده است ادامه داد: این اقدام به این منظور انجام شد که گردوی تویسرکان به عنوان یک میراث مهم کشاورزی در جهان شناخته شود.

قمری با تأکید بر اینکه جهانی شدن گردوی تویسرکان با ثبت در این دو سازمان، زمینه تثبیت موقعیت و برندسازی گردوی تویسرکان را در ایران و جهان بیش از پیش فراهم می سازد، گفت: این امر در اقتصاد شهرستان اثرگذار است.

انتهای پیام/ز

آخرین مطالب