بیشترین بازدیدها

یادداشت

آسیب شناسی کمک های در ظاهر خیرخواهانه برخی کاندیداها؛

ضرورت جلوگیری از ورود کمک های نقدی و غیر نقدی داوطلبان انتخاباتی به اماکن عمومی، هیئات و امور خیریه /فعل مجرمانه در جمهوری اسلامی حرام است

رهبر انقلاب بارها بر موضوع رعایت قانون از سوی کاندیداهای انتخاباتی تأکید داشته و دارند، طبق قانون کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اشخاص، اماکن عمومی و مذهبی، هیئات و امور خیریه به معنای خرید رأی از سوی داوطلبان بوده و جرم محسوب می شود، آیا کاندیدایی که فعلی بر خلاق قوانین مصوب شده جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد، در مسیر ولایت حرکت می کند؟

به گزارش خبرنگار عصر همدان؛ در جمهوری اسلامی ایران از آنجا که نظام اسلامی است، قوانین هم بر طبق موزاین شرع وضع می شود، اگر عملی بر خلاف قانون، رخ دهد، جرم محسوب می شود و فعل جرم هم حرام است.

طبق ماده ۶۶، کمک‌های نقدی و غیرنقدی به اشخاص، اماکن عمومی و مذهبی، هیئات و امور خیریه به معنای خرید رأی از سوی داوطلبان بوده و جرم است.

گاهی پیش آمده که متولی هیئت و یا تعدادی از اعضای برخی از هیئت های مذهبی از ورود چنین کمک هزینه هایی آگاه می شوند، که البته تعدادشان انگشت شمار است و نیتشان خیر و احتمال باید داد که از فعل مجرمانه فلان کاندیدا مطلع نیستند و می گویند چه اشکالی دارد؟! برنامه روضه برای امام حسین(ع)است، پول هم قرار است در این راه هزینه شود و نیت ما برای امام حسین(ع) خواهد بود و یا مثلا کمک به ساخت بخشی از یک مسجد، عده ای دیگر هم می گویند پول گرفته شده برای لوله کشی آب فلان روستا است چه اشکالی دارد؟

این پول و هزینه کردها، از سوی یک کاندیدای انتخاباتی در چند ماه منتهی به برگزاری انتخابات، طبق همان قانون گفته شده جرم محسوب می شود، سابق بر این هم عنوان شد که فعل مجرمانه در جمهوری اسلامی حرام است.

سوم اسفند سال ۸۸ خبری با عنوان “پاسخ تکان‌دهنده آیت‌الله بهجت به مفسد اقتصادی” در خبرگزاری فارس منتشر شد در بخشی از آن خبر آمده بود که «زمانی که آیت الله بهجت از مسجد خارج شدند، یکی از دوستان و نزدیکان شهرام جزایری به آیت الله بهجت نزدیک شد و به آقا گفت: حضرت آیت الله؛ آقای شهرام جزایری از تجار خیـّر تهران هستند و فعالیت‌های خیریه فراوانی انجام می‌دهند و برای عرض ارادت و دست‌بوسی خدمت رسیده‌اند، در این هنگام آقا سر مبارک را بالا‌گرفتند و به شهرام جزایری نگاهی کردند و فرمودند: برو و از کارهای خیری که انجام داده ای توبه کن.”»

در دادگاه رسیدگی به پرونده شهرام جزایری به عنوان مفسد اقتصادی از پولی حرف به میان می آید که به کروبی داده بود و پس از آن شنیده شد تعدادی از هیئت های مذهبی که به طرق مختلف کمک هزینه هایی از کروبی دریافت کرده بودند برای آنکه مال شبه ناک در جریان فعالیت های هیئتشان نباشد، تمام پول ها را به بیت المال برگشت دادند.

رعایت قانون جزء مواردی است که باید یک کاندیدا در تمامی مراحل برگزاری انتخابات از خود نشان دهد، چرا که اگر یک نامزد انتخاباتی از هم اینک از انجام قوانین امتناع کند، فردا روزی معلوم نیست قوانین را مجدد زیرپا نگذارد و مشکلات بزرگتری حتی برای پیش نیاورد.

رهبر انقلاب بارها بر موضوع رعایت قانون از سوی کاندیداهای انتخاباتی تأکید داشته و دارند، آیا کسی که فعلی بر خلاق قوانین مصوب شده جمهوری اسلامی ایران انجام می دهد، در مسیر ولایت حرکت می کند؟ آیا نباید در ولایتمداری چنین کاندیدایی شَک کرد؟

انتهای پیام/ ز

آخرین مطالب