بیشترین بازدیدها

یادداشت

کارشناس مسائل اجتماعی:

بهاری ها به سهم واقعی خود از اقتصاد منطقه نرسیده اند

کارشناس مسائل اجتماعی گفت: شهرستان بهار دارای ظرفیت های بسیاری در زمینه کشاورزی ، صنایع دستی و کشاورزی است که عدم توجه کافی به این ظرفیت ها باعث شده که شهرستان به سهم واقعی خود در این زمینه نرسد.

به گزارش عصر همدان، بر اساس مطالعات و برنامه ریزی های صورت گرفته کشاورزی و صنایع دستی وگردشگری دو اولویت اصلی استان همدان در حوزه اقتصاد و اشتغال می باشد و از قضا هم کشاورزی و هم صنایع دستی و گردشگری در سطح شهرستان بهار از ظرفیتهای خوبی برخوردار است.

گفتگویی با مجید قاسمی جمشید یکی از فعالین اجتماعی شهر بهار داشتیم و از سهم شهرستان از اقتصاد منطقه جویا شدیم. وی در این مورد اظهار داشت: در بحث کشاورزی اگر فقط حجم فعالیت اعضای زحمتکش شرکت تعاونی سیب زمینی کاران شهرستان بهار را بررسی کنیم و سپس آن را با فعالیت دیگر استانها در حوزه کشاورزی مقایسه کنیم بدون شک به کم نظیر بودن عملکرد کشاورزان شهرستان بهار در سطح کشور یقین پیدا می کنیم.

قاسمی به تولید آلو در باغات شهرستان اشاره کرد و گفت: اگر چه ما در زمینه تولیدات باغی از جمله آلو درختی رتبه اول استان را به واسطه زحمات باغداران روستاهای وهنان ، نوراباد و حیدره قاضی خان و… داریم اما به نظر می رسد مردم منطقه از اقتصاد کشاورزی به سهم خود نرسیده اند و ظرفیتهای زیادی در این حوزه وجود دارد که در صورت برنامه ریزی و توجه می تواند زمینه اشتغال تعدادی از افراد جویای کار شهرستان را فراهم نماید و در عین حال گردش مالی بهتری را به ارمغان بیاورد.

وی کم توجهی به صنعت بسته بندی در شهرستان را یک ضعف دانست و گفت: صنایع بسته بندی برای محصولات کشاورزی و باغی یکی از ظرفیتهای بالفعل منطقه است که علیرغم اقدامات قابل تقدیر صورت گرفته می توان گفت کارهای بزرگ زیادی هم انجام نگرفته و برنامه ریزی و حمایت مسئولین ذیربط را می طلبد.

این فعال اجتماعی که سابقه عضویت شورای شهر بهار را نیز در کارنامه خود دارد با اشاره به برخورداری از شهر جهانی لالجین و صنعت سفال گفت: در بحث صنایع دستی و گردشگری، شهر جهانی لالجین یک ظرفیت بزرگ نه برای شهرستان بهار و نه برای استان همدان بلکه یک ظرفیت بزرگ برای کشور ایران است تا بتواند با استفاده از آن گردشگران بیشتری جذب نموده و از اقتصاد بزرگ توریسم حق خود را بگیرد.

وی به وجود آثار تاریخی شهرستان اشاره کرد و گفت: اگر آثار تاریخی و صنایع دستی منطقه را هم در نظر بگیریم انتشار اخبار خوب از سوی برخی مدیران استان و شهرستان در توجه به توسعه زیرساختهای موجود و برخی اقدامات صورت گرفته از سوی برخی شهروندان بارقه هایی از امید به آینده درخشان این بخش در ذهن علاقمندان می پروراند.

قاسمی در پایان گفت: امیدوارم که نسل کنونی مردم منطقه بویژه جوانان بتوانند با کنار هم گذاشتن تحصیلات دانشگاهی و تجربه نسلهای قبل گامهای بزرگتری برای شکوفایی اقتصاد که از شاخصهای مهم توسعه است بردارند و شهرستان را به سهم واقعی خود از اقتصاد منطقه برسانند.

انتهای پیام/ک

آخرین مطالب