رئیس اداره حقوقی و املاک کمیته امداد استان همدان:

۱۸۸ مورد مشاوره حقوقی در هشت ماهه امسال برای مددجویان کمیته امداد انجام شده است

رئیس اداره حقوقی و املاک کمیته امداد استان همدان گفت: کمیته امداد استان همدان طی هشت‌ماهه امسال ۱۸۸ مورد مشاوره حقوقی برای مددجویان کمیته امداد همدان تنظیم و پیگیری کرده است.

حسین روغنکار در گفتگو با خبرنگار عصر همدان با بیان اینکه ارائه خدمات حقوقی، قضایی و مشاوره‌های حقوقی یکی از راه‌های آگاه‌سازی اجتماعی و احقاق حقوق مددجویان است، اظهار کرد: ۵۹ وکیل و مشاور حقوقی نیکوکار به‌منظور ارائه خدمات حقوقی، قضائی، مشاوره‌ای و خانوادگی مددجویان زیرپوشش با کمیته امداد استان همکاری دارند.

وی ضمن اشاره به‌رایگان بودن ارائه خدمات حقوقی به مددجویان این نهاد، افزود: کمیته امداد استان همدان طی هشت‌ماهه امسال، ۱۸۸ مورد مشاوره حقوقی و ۱۹۰ مورد اظهارنامه دادخواست، شکواییه و لایحه را برای خانواده‌های تحت حمایت، از طریق حوزه حقوقی این نهاد تنظیم و پیگیری نموده و نسبت به احقاق حقوق قانونی آن‌ها اقدام کرده است.

رئیس اداره حقوقی و املاک کمیته امداد استان همدان خاطرنشان کرد: بسیاری از مددجویان به دلیل عدم آگاهی از حقوق قانونی خود قادر به احقاق حق خود نبوده و با مشکلات مختلف مواجه می‌شوند و بعضاً حقوقشان از دست می‌رود که در همین راستا کارشناسان حقوقی این نهاد به‌عنوان مدافع مسلم حقوق محرومان با در نظر گرفتن قوانین و مقررات، ضمن راهنمایی و مشاوره به آنها، پیگیر مسائل حقوقی و قضایی خانواده‌ها بوده و تا حد امکان برای احقاق حقوق آنان تلاش می کند.

رئیس اداره حقوقی و املاک کمیته امداد استان همدان ادامه داد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این خصوص ۱۲ میز خدمت حقوقی برای ارائه خدمات به مددجویان کمیته امداد در مرکز و شهرستان‌های استان فعال هستند که مددجویان می‌توانند با مراجعه به آن‌ها از مشاوره و راهنمایی‌های حقوقی در تمام زمینه‌ها به‌صورت رایگان بهره‌مند شوند.

روغنکاربا بیان اینکه از ابتدای امسال، مشکلات حقوقی ۱۰۹ خانوار مددجو حل‌وفصل و ۲۷ پرونده برای دعاوی سازمانی تشکیل‌شده است، بیان کرد: ۳۲ جلسه دادرسی و پیگیری هشت مورد امور ثبتی و ملکی از فعالیت‌های حقوقی کمیته امداد استان همدان از ابتدای سال جاری بوده است.

وی اضافه کرد: اعتراض و درخواست تجدیدنظر در دعوی برای ۱۷ پرونده و معرفی ۶۱ پرونده به کانون وکلا برای اخذ وکیل معاضدتی از دیگر فعالیت‌های این حوزه است.

روغنکار گفت: ۱۰ شعبه شورای حل اختلاف نیز در سطح استان برای خدمت‌رسانی بیشتر و بهتر به مددجویان فعال هستند.

رئیس اداره حقوقی و املاک کمیته امداد استان همدان همچنین ۱۳ مورد سازش بین اصحاب دعوی و ۱۶۴ مورد قرارداد بررسی و تنظیم‌شده را از دیگر فعالیت‌های انجام‌ ششده در سال ۹۸ برشمرد و ادامه داد: از ابتدای سال جاری راهنمایی و حمایت حقوقی اجرای احکام برای ۵۸ نفر و برگزاری ۱۲ دوره آموزشی برای ۴۳۶ نفر انجام ‌شده است.

روغنکار در پایان گفت: تفاهم‌نامه با بسیج حقوقدانان، ستاد دیه و کانون وکلا نیز جهت مساعدت‌های حقوقی مددجویان امضا شده است.

انتهای پیام/ف

آخرین مطالب