فرماندار اسدآباد تأکید کرد؛

لزوم سکونت دهیاران در روستای محل خدمت/عملیاتی کردن گام دوم انقلاب نیازمند تغییر نگاه است

فرماندار شهرستان اسدآباد با اشاره به اینکه دهیاران باید به نیازهای روستای محل خدمت خود واقف باشند، تأکید کرد: باید دهیاران در محل سکونت خود اقامت داشته باشند تا بتوانند بهتر مسائل و مشکلات اهالی روستا را به گوش مسئولان رسانده و در حل آنها ما را یاری دهند.

به گزارش عصر همدان؛ مجید درویشی پیش از ظهر امروز در نشست دهیاران بخش مرکزی و پیرسلمان شهرستان اسدآباد، با تأکید بر سکونت دهیاران در روستای محل خدمت خود اظهار کرد: دهیاران باید به ظرفیت و پتانسیل های روستا آگاهی داشته و نیازسنجی کنند و این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه دهیاران با انگیزه باشند و در روستای محل خدمت خود اقامت داشته باشند.

وی تأکید کرد: دهیارانی که در روستای محل خدمت خود اقامت نداشته باشند، در انتخابات آینده شوراها و انتخاب آنان به عنوان دهیار لحاظ خواهیم کرد.

۲۵ روستای برای بهسازی انعقاد قرارداد شده
فرماندار شهرستان اسدآباد تصریح کرد: در شهرستان اسدآباد ۳۱ روستا در حال بهسازی است که ۲۵ روستا انعقاد قرارداد شده و ۶ روستا هنوز پیمانکار ندارد و بزودی اجرایی می شود.

وی یادآور شد: در اکثر روستاهای شهرستان اسدآباد عملیات عمرانی انجام شده و در حال انجام است.

در ادامه فرهاد فرزانه، سرپرست دفتر امور روستایی وشوراها نیز با ارئه فرمی به دهیاران، اظهار کرد: این فرم در راستای نیازسنجی روستاهاست که شامل مشخصات روستا، دهیار، ساختمان اداری، خدمات زیرزبنایی، اماکن عمومی روستا، محصولات عمد کشارزی و تاقتصادی روستا، میرث فرهنگی، مؤسسات خیریه، شرایط کالبدی و طبیعی، فرهنگ و آئین روستاست که باید هیاران با پرکردن آن در نیاز سنجی روستا کمک کنند.

دهیاران باتوجه به ظرفیتهای روستا نیازسنجی کنند

فرزانه تأکید کرد: باید توسعه و آبادانی روستا و ایجاد اشتغال میتوان مهاجرت معکوس از شهر به روستا را داشتکه البته این اتفاق اخیرا” در حال رخ دادن است و آمار خوبی در این زمینه وجود دارد.

حسن ظفری، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان هم با اشاره به طرح توانمندسازی جامع محلی، اظهار کرد: امروز شاهدیم که در بازار همدان تخم مرغ از رشت می رسد در حالی که این ظرفیت در استان همدان وجود دارد و باید بررسی کرد که چه اتفاقی افتاده ما باید از استانهای دیگر محصولاتی را وارد کنیم.

دغدغه دهیاران اقتصاد و خودباروی روستائیان باشد
ظفری گفت: امروز دغدغه دهیاران نباید شن ریزی و آسفالت و بهسازی باشد بلکه باید به دنبال ایجاد اشتغال و اقتصاد و تقویت خودباوری اهالی روستا باشند.

وی تأکید کرد: امروز باید برای عملیاتی کردن گام دوم انقلاب نگاهمان را تغییر دهیم و همانند گذشته که خودباوری در جوامع محلی موج می زد، بار دیگر این خودباوری احیاء شود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان همدان تأکید کرد: امروز نیاز روستاها اقتصاد است چرا که به طور نسبی از بهسازی برخوردار شده اند و باید اقتصاد خرد در جامعه روستایی نهادینه شود.

شکل گیری نهضت نهال کاری درختان مثمر در روستاها
وی با بیان اینکه امروز باید نهضت نهال کاری در روستاها شکل بگیرد، از دهیاران خواست با توزیع نهالهای مثمر به دنبال درآمدزایی برای روستائیان باشند.

ظفری اذعان داشت : امروز فرصتها در چشم بهم زدنی تمام می‌شود و دهیاران باید از این فرصت استفاده کنند و بعدها دیگر کاشکی جواب نمی دهد و در قبال خدمت شما هیاران درآمدی برای فردی ایجاد می‌شود.

وی گام دوم انقلاب را گام اصلاح سیاست‌ها دانست و گفت: در گذشته وقتی نانوایی را در روستا ایجاد کردیم توان پخت کردن را از روستائیان گرفتیم و امروز باید این نوع سیاستها تغییر کند تا روستاها دوباره جان بگیرند.

در ادامه هریک از دهیاران با معرفی از روستای خود به وجود ظرفیت‌ها و پتانسیلهای آن پرداختند.
انتهای پیام/ن

آخرین مطالب