بیشترین بازدیدها

یادداشت

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان:

ساخت کتابخانه استاندارد ۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه بر اساس برآورد کارشناسان، ساخت کتابخانه استاندارد ۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که درصورت تخصیص اعتبار اداره کل کتابخانه متولی ساخت آن خواهد شد، تصریح کرد: اگر کتابخانه استاندارد ساخته هم شود، حداقل تا ۴ سالی طول می کشد که تجهیز و قابل استفاده شود.

 

به گزارش عصر همدان؛ عاطفه زارعی ظهر امروز در جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان اسدآباد، رویکرد کتابخانه ها را اجتماع محوری دانست و اظهار کرد: یکی از مکانهای مطمئن برای دانش آموزان بعداز مدرسه ، محل کتابخانه است که ما از کتابداران خواسته ایم که ارتباط دوسویه با مدارس بگیرند و کتابهای جدید را به دانش اموزان و معلمان معرفی کنند.

وی بااشاره به پیشنهاد آموزش وپرورش شهرستان در خصوص استفاده از فضای مدارسی که خالی مانده اند، گفت: اصولا باید مدارس برای استفاده کتابخوانی استحکام بنا داشته باشد و نمیتوان برای یک سال فضایی را به عنوان کتابخانه استفاده کرد و سال دیگر اطمینان برای استفاده آن نباشد البته می توان ز مدارس خالی به صورت پیشخوان کتاب استفاده کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با بیان اینکه بر اساس برآورد کارشناسان، ساخت کتابخانه استاندارد ۵ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که درصورت تخصیص اعتبار اداره کل کتابخانه متولی ساخت آن خواهد شد، تصریح کرد: اگر کتابخانه استاندارد ساخته هم شود، حداقل تا ۴ سالی طول می کشد که تجهیز و قابل استفاده شود.

وی بااشاره به اینکه پروژه توسعه کتابخانه شهید رجایی تکمیل شده است، افزود: در صورت تجهیز ان در هفته کتاب به افتتاح می رسد.

فرماندار شهرستان اسداباد بابیان اینکه متولی ساخت کتابخانه استاندارد در حال حاضر راه و شهرسازی است که این دستگاه اجرایی درگیر پروژه های بززگتری است ، اظهار کرد: می‌طلبد که اداره کل کتابخانه استان امر ساخت این پروژه را به دست بگیرد.

مجید درویشی گفت: در این شهرستان ۳۰ هزار نفر دانش اموز ، دانشجو و جامعه فرهنگی وجود دارد که ظرفیت خوبی برای تشویق آنان به امر کتاب خوانی است.

وی بااشاره به فضای بنای یادبود سیدجمال و وجود تجهیزات مناسب کتابخوانی در این فضا، گفت: اداره کتابخانه‌ها باید با بررسی این فضا آن را برای امر کتابخوانی استفاده کنند.

فرماندار شهرستان اسداباد هنر خوشنویسی اسدآباد را افتخاری برای استان و شهرستان خواند و گفت: وضعیت سرانه کتابخانه با وجود ۶ کتابخانه در این شهرستان کم است و باید تا برنامه ششم به ۷.۲ درصد برسد.

وی با بیان اینکه آقای فعله‌گری جز شهرداران موفق استان همدان است که با پذیرش مسئولیت در شهرداری اسدآباد می توان اینده این شهر را بهتر دید، افزود: می طلبد شهردار از کتابخانه شهید رجایی بازدید کرده و در راستای مناسب سازی مسیر کتابخانه برای عبور معلولان اقدام شود.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسدآباد هم با بیان اینکه کتابخانه‌های این شهرستان هزار و ۳۱۶ متر مربع مساحت دارند، اظهار کرد: تا پایان شهریور ماه امسال سه هزار و ۷۰۰ نفر عضو کتابخوانی داریم.

مهدی مرادیان تمجید بااشاره به وجود ۵۱ هزار نسخه کتاب در کتابخانه‌های شهرستان اسدآباد ، گفت: به ازای هر نفر ۵۰ نسخه کتاب در این شهرستان وجود دارد که باید این میزان تا پایان برنامه ششم به ۱۲۴ نسخه برسد.

رئیس آموزش وپرورش اسدآباد هم با اشاره به خالی بودن فضای برخی مدارس در روستاها، اظهار کرد: در روستای حسن آباد ، یوسف اباد و شهر اجین مدارسی وجود دارد که می‌توان با تجهیز آنها به عنوان کتابخانه استفاده کرد که ما این پیشنهاد را به اداره کتابخانه ها می دهیم که به صورت تفاهمنامه و رایگان در اختیار آنان قرار گیرد.

غلامرضا همایی‌لطیف از بازدید دانش اموزان از کتابخانه ها در ایام مختلف خبر داد و افزود: باتوجه به استقبال کودکان و نوجوانان از کتابخانه‌ها ، انتظار می رود که فضایی را به صورت مجزا در اختیار نوجوانان و کودکان در کتابخانه شهید رجایی قرار بگیرد.

انتهای پیام/ن

آخرین مطالب