مزین شدن ماشین ها با نقاشی های عاشورایی؛

وقتی که محبت حسین(ع) رنگ ها، قلم موها و قلب ها را بهم می آمیزد

آخرین ویرایش در:
این روزها، این محبت و دوست داشتن سالارشهیدان(ع) است که همه را گرد هم جمع کرده، گاهی در حسینه ها، گاهی در مساجد و گاهی در ایستگاه های صلواتی ماشین نویسی، اینجا هنرمندانی هستند که با عشق امام حسین(ع) و قلم موهای خود به رنگ ها و آثارشان هم معنویت حسینی می بخشند.

به گزارش عصر همدان؛ چند سالی است که بازار ماشین نویسی در ایام محرم، داغ داغ شده است و اگر در این روزهای عزای اباعبدالله الحسین(ع) در خیابان ها و کوچه قدمی بزنیم عمده ماشین ها هم، رنگ و بوی محرمی به خود گرفته است.

علاوه بر نوشته هایی با مضامین به سوگ نشستن در غم سیدالشهداء(ع) و یاران باوفایشان و نیز نام و القاب آن حضرت، نقاشی های روی ماشین ها هم قابل توجه است.

محبت امام حسین(ع) زمینه ساز درآمیخته شدن رنگ ها، قلم موها و قلب ها

به سراغ یکی از مکان هایی می رویم که می گویند در آنجا چند هنرمند تویسرکانی بر روی ماشین ها به عشق امام حسین(ع) و محبت ایشان، گردهم جمع شده اند و با برپا کردن ایستگاه صلواتی ماشین نویسی با نوشتن و ذکر یا حسین(ع) عشق بازی می کنند.

نوای دلنشینی از باندبلندگوی کنار ایستگاه صلواتی از دور ماشین ها را به سمت مکان ذوب می کند، انتظار داشتیم که ماشین نویسی با شابلون و طرح های آماده باشد، اما این گونه نبود بلکه هنرمندان از هنر خطاطی طراحی خود برای این امر بهره گرفته اند.

یکی رنگ می آورد و آن یکی از صاحبان ماشین ها می پرسد که چه بر روی ماشینش نقش ببندد، آن یکی هم با نوای یا حسین(ع) اشک می ریزد و طراحی می کند.

“حب الحسین یجمعنا” جمله شاخص ماشین نویسی در محرم

در این باره «محمد نورمحمدی» یکی از هنرمندان تویسرکانی در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان از فعالیت چندین ساله خود در روزهای محرم و اربعین حرف ها به میان آورد و گفت: شعار بی نظیری در سال های اخیر با عنوان “حب الحسین یجمعنا” در شبکه های اجتماعی شکل گرفته و غوغا به پا کرده و حقیقت ماجرا هم همین وحدت و یک رنگی زیر پرچم حسینی(ع) است.

وی اظهار کرد: کار شعارنویسی و ماشین نویسی نیز همین گونه است، چرا که هر ساله در محرم دوستان ما منتظر هستند تا ایستگاه ماشین نویسی را برپا کنیم و گاهی در کنار هم حتی به سینه زنی بپردازیم.

این هنرمند تویسرکانی با بیان اینکه “حب الحسین یجمعنا” جمله شاخص ماشین نویسی در محرم برای ما شده است، افزود: حب حسین(ع) قلب هایمان را بیش از پیش به هم نزدیک کرده است، مردم خودشان خودجوش گرد این مکان جمع می شوند تا لااقل با ماشین نویسی هم شده ارادت خود را به سیدالشهداء(ع) نشان دهند.

نذری حسینی که برای خرید لوازم التحریر دانش آموزان بی بضاعت هزینه می شود

نورمحمدی افزود: اینجا همه گویا می خواهند برای نشان دادن محبت حسینی خود به یکدیگر از هم سبقت بگیرند، نمی گذارد کاری زمین بماند، اگر صدای بلندگو قطع می شود سراسیمه برای درست کردن آن اقدام می کنند تا دلسوختگان حسینی لحظاتی با نوای دلشین نوحه ها روح لطف خود را جلا دهند.

وی تأکید کرد: برای ماشین نویسی هزینه ای دریافت نمی شود، اما صندوقی در این مکان قرار داده ایم تا هر آنکه هرچه در توان دارد به عنوان نذری برای خرید لوازم التحریر دانش آموزان بی بضاعت بدهد، چرا که مهر ماه و سال تحصیلی جدید نزدیک است.

رجزهای عاشورایی در ماشین نویسی

علی ظاهری یکی از صاحبان خوروهای عبوری که مدتی در کنار ایستگاه صلواتی ماشین نویسی ایستاده است هم در گفت و گو با خبرنگار عصرهمدان؛ گفت: در روزهای محرم و صفر هر کسی با هر چه دارد می خواهد نشان داد که حسینی شده است، یکی لباس مشکی اش را بر تن می کند و دیگری پرچم عزای سالار شهیدان را بر سر درب خانه یا مغازه خود نصب می کند.

وی اظهار کرد: این طرح نوشتن رجزهای عاشورایی در ماشین نویسی طرحی بی نظیر است که در این سال ها مورد استقبال شیفتگان مکتب حسینی قرار گرفته است.

ماشین نویسی مورد توجه نوجوانان و جوانان

ندا عبدالمالکی که بانویی خانه دار است هم در گفت و گو با خبرنگار عصرهمدان، با بیان اینکه ماشین نویسی مورد توجه نوجوانان و جوانان قرار گرفته است، گفت: تفاوتی ندارد که چگونه محبت خودمان را به امام حسین(ع) نشان دهیم، همین که جوانان با ایده های نو دل هایشان در سایه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) یکی می شود، خود زمینه را برای عاقبت بخیریشان فراهم می سازد.

وی عنوان کرد: چه حرکتی زیباتر از اینکه اموالمان را هم به رنگ حسینی در بیارویم، امیدواریم با توجه و عنایت حق تعالی و با رفتن به روضه سیدالشهداء(ع) دل هایمان را هم بیش از پیش با محبت حسینی صیقل دهیم.

به گزارش خبرنگار عصر همدان؛ غروب شده است و وقت رفتن، تنها جمله ای که بر زبانمان می آید این است و بس: “اَللّهُمَّ ارْزُقْنی شَفاعَهَ الْحُسَیْنِ یَوْمَ الْوُرُودِ…”

فاطمه زنگنه

انتهای پیام/

آخرین مطالب