معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان:

بارش برف، خسارت سرما را در محصولات زراعی کاهش می‌دهد

آخرین ویرایش در:
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: ۵۷۴ هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات پاییزه است که از این سطح بیش از یک میلیون تن محصول تولید می گردد. محصولات زراعی استان شامل گندم آبی و دیم –جو آبی و دیم و کلزا می‌باشد‌.

به گزارش عصرهمدان؛ محمد شهرام پرورش در گفت‌وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه کشت محصولات زراعی استان از دهم مهرماه تا بیستم آبان ماه انجام می‌شود، گفت: با عدم وقوع بارش های موثر در مهر، آبان و آذر، عملاً ایجاد سطح سبز در مزارع گندم و جو دیم با اختلال مواجه شد بطوری که می‌توان گفت سطح سبز موثری در اراضی گندم و جو دیم شکل نگرفت. با این وجود با توجه به عدم تکمیل دوره رشد در پاییز و انتقال آن به انتهای زمستان یا اوایل بهار کاهش عملکرد در اراضی دیم بسیار محتمل خواهد بود.

وی افزود: خوشبختانه با بارش برف در دیماه علی رغم وقوع سرما در کلیه مناطق استان، خسارت سرما تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

پرورش اظهار کرد: با توجه به پوشش برف بسیار خوب ایجاد شده، انتظار ذخیره رطوبتی خوبی هم در اراضی دیم خواهیم داشت که این می‌تواند در افزایش بازدهی تولید در شرایط دیم موثر باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در خصوص گیاه کلزا نیز اضافه کرد: از آنجا که گیاه کلزا در صورت عدم رشد مناسب در پاییز حساسیت بیشتری به سرمای زمستانه دارد، این نکته اهمیت بیشتری پیدا می کند و به دلیل ایجاد لایه عایق در برابر سرما روی محصول بروز خسارت در مزارع کلزا را کاهش دهد.

انتهای پیام/

آخرین مطالب