بیشترین بازدیدها

یادداشت

عیادت مشترک استاندار و رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان از کودکان بستری روستای چنارعلیای اسدآباد؛

اختلاط سم با غذا یا نوشیدنی مردم چنارعلیای اسدآباد صحت ندارد

علیرضا قاسمی فرزاد و دکتر مجذوبی از کودکان بیمار روستای چنارعلیای اسدآباد که در بیمارستان بعثت بستری هستند عیادت کردند.

به گزارش عصرهمدان؛ علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان و دکتر مجذوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی از کودکان بیمار روستای چنارعلیای اسدآباد که در بیمارستان بعثت بستری هستند عیادت کردند.

دکتر مجذوبی در حاشیه عیادت از این کودکان با اشاره به روند مطلوب بهبودی در این بیماران اظهار کرد: خوشبختانه رسیدگی ها و بررسی شرایط این کودکان که به مشکل گوارشی و اسهال عفونی مبتلا شده اند مطلوب بوده و حال بیماران روبه بهبود است و خوشبختانه بیمار بدحال در بین این افراد وجود ندارد.

وی تصریح کرد: بررسی آزمایشات، علائم و شواهد این بیماری و مبتلایان موید این نکته است که منشاء این همه گیری محدود، عفونت میکروبی است که ممکن است از یک فرد مبتلا که ممکن است حتی یک کودک بوده باشد وارد غذای نذری یا نوشیدنی مبتلایان شده باشد و رعایت بهداشت فردی در این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان ادامه داد: در این اسهال عفونی، قاعدتا کودکان بیشتر در معرض ابتلا هستند که خوشبختانه با تشخیص به موقع، بهترین تجویز دارویی و رسیدگی درمانی در بیمارستانهای اسدآباد و بعثت در حال انجام است و مشکلی در روند ارائه خدمات و شرایط عمومی بیماران وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه آزمایشات مرتبط با بررسی سموم نیز بر روی بیماران انجام شده است گفت: نتیجه این بررسی ها نشان میدهند شایعات مطرح شده مبنی بر اختلاط سموم با شربت یا غذا صحت ندارد و بجز عامل میکروبی که ممکن است حتی از طریق دست آلوده وارد غذا یا نوشیدنی شده باشد عامل دیگری در این بیماری دخیل نیست.

**قطع زنجیره انتقال بیماری را با رعایت بهداشت فردی مورد توجه قرار دهیم

دکتر مجذوبی با اشاره به تداوم روند بررسی ها و آزمایشات تا حصول اطمینان در موضوع سلامت بیماران تبیین کرد: بررسی ها حتی در مورد آب روستا نیز صورت گرفته و طی چند نوبت بررسی و آزمایش آب آشامیدنی روستا به این نتیجه رسیدیم آب روستا در سلامت کامل بوده و میزان کلر مصرفی نیز به اندازه مناسب و بی خطر است.

وی از مراجعه سرپایی بیش از ۲۶۰ نفر با علائم این بیماری به مراکز درمانی خبر داد و افزود: حدود ۵۵ نفر از این تعداد در بیمارستانهای اسدآباد و بعثت بستری شدند که تعدادی از این افراد با بهبود شرایط خود مرخص شدند و حال بقیه افراد نیز به لطف خدا رو به بهبود است و لیمار بدحال یا مشکل خاص در این بازدید روءیت نشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان در پایان تاکید کرد: این بیماری عفونی است و میتواند از وسایل آلوده، دست آلوده و یا حتی آلودگی سرویسهای بهداشتی منتقل شود و اگر رعایت بهداشت فردی و شستشوی مرتب دستها در این رابطه نادیده گرفته شود بیماری در بین سایر افراد سالم نیز شیوع یافته و تداوم یابد بنابراین از مردم عزیز منطقه، شورای روستا و دهیاری تقاضا داریم با اطلاع رسانی صحیح و مناسب بر قطع زنجیره انتقال بیماری همت گمارند.

**حال عمومی بیماران روستای چنارعلیای اسدآباد خوب است

دکتر قاسمی فرزاد استاندار همدان نیز با اشاره به رصد میدانی دکتر مجذوبی و مدیران دانشگاه علوم پزشکی همدان از ساعات اولیه انتشار بیماری در روستای چنار علیا اظهار کرد: از همان ساعات نخست و طی گزارش های روزانه دانشگاه به شخص بنده تا امروز وضعیت بیماران و روند ابتلا به دقت بررسی شده و با انعکاس مناسب دانشگاه در صدا و سیما و رسانه ها، اقدامات لازم جهت تنویر افکار عمومی صورت گرفته است.

وی عامل میکروبی و عفونی را علت شیوع این بیماری عنوان کرد و افزود : با تلاش متخصصین عفونی و اطفال، حال همه افراد بستری در بیمارستان بعثت که ۱۷ نفر بودند رو به بهبود است و ۲ نفر از آنها از بیمارستان مرخص شدند.

استاندار همدان ادامه داد: عیادت امروز با هدف بررسی میدانی و مشاهده نزدیک بیماران و روند رسیدگی صورت گرفته که خوشبختانه موضوع خاص یا مشکل جدی در این زمینه دیده نشد و میتوان امیدوار بود بزودی دیگر مبتلایان بیماری نیز از بیمارستان ترخیص شوند.

گفتنی است در این بازدید با اهدای اسباب بازی و هدایایی به کودکان بیمار، از آنها دلجویی و طی گفتگو با خانواده و همراهانشان روند رسیدگی مورد ارزیابی قرار گرفت./وبدا

انتهای پیام/

آخرین مطالب