بیشترین بازدیدها

یادداشت

با یک کارگروهی محقق شد؛

توزیع ده ها هزار نذری توسط خادمان حسین در تویسرکان/همه بر سر سفره سیدالشهداء(ع) مهمانند

این روزها عزاداران سیدالشهداء(ع) با یک کار گروهی و هماهنگی خاص، محبت و حلقه اتصالشان در گرو دلدادگی به حسین زهراء(ع) به یکدیگر بیشتر و بیشتر شده، چه دارا و چه ندار همه برای تهیه و توزیع غذای نذری فعالیت دارند و بر سر سفره حسین(ع) مهمانند.

در ایام جانسوز محرم در هر کوی و برزنی بوی غذای نذری به مشام می رسد.هر کسی گوشه ای از کار را گرفته و با عنوان خادم الحسین(ع) به ارباب بی کفن خود و یاران باوفایش ادای احترام می کند.
توزیع نذری، سنت دیرینه ای است که به طور عمده در مراسم های مذهبی با همکاری و یک کار گروهی انجام می شود.
درباره این سنت پسنده در آیات روح بخش ۷ تا ۹ قرآن سوره مبارک انسان نیز آمده؛ “آنان به نذر وفا می‏کنند و از روزی که شرش فراگیر است می‏ترسند. و غذای خود را با آن که دوستش دارند، به بینوا و یتیم و اسیر می‏دهند.، می گویند ما برای رضای خدا به شما طعام می ‏دهیم و از شما پاداش و تشکّری نمی‏ خواهیم. همانا ما از پروردگارمان، به خاطر روزی عبوس و سخت، می‏ ترسیم.”


و اما در تویسرکان، این سنت معنوی به مانند دیگر نقاط کشور در شهرها و روستاهای شهرستان همچنان به قوت خود باقی است، هر کسی به اندازه وسع و توانش به ادای نذر می پردازد و کمتر کسی است که به صرف یک وعده غذای نذری دعوت نشده باشد.


در روستاهای کرزان، جعفریه، مالیچه، میانده و بسیاری دیگر از روستاها اهالی گرد هم جمع می شوند و هر خانواده بخشی هرچند کوچک از ملزومات تهیه غذای نذری را فراهم می کند و به صورت منسجم این غذاها در شب و روز تاسوعا و عاشورا بین تمامی اهالی توزیع می شود.
و این گونه با یک کار گروهی و هماهنگی خاص، محبت و حلقه اتصالشان در گرو دلدادگی به حسین زهراء(ع) به یکدیگر بیشتر و بیشتر می شود.چه دارا و چه ندار همه بر سر سفره حسین(ع) مهمانند و همان دارا هم متوازعانه رفتار می کند تا جایی که می گوید؛ شسستن ظرف ها با من.


اصلاً زیر بیرق سیدالشهداء(ع)؛ مکتب حسینی، مکتب یک دل شدن و یکرنگی است و این همان هویت واژگان “حب الحسین یجمعنا” را تجلی بخشیده است.
انتهای پیام/ز

۱ دیدگاه

  1. قبول باشه

دیدگاه بسته شده است

آخرین مطالب