بیشترین بازدیدها

یادداشت

در خطبه های نماز جمعه استان همدان مطرح شد؛

مهمتر از تصویب مصوبات سفر رئیس جمهور به استان، پیگیری و اجرای آن هاست/لزوم بیان پیام و عبرت های عاشورا در مراسم های محرم

شماری از ائمه جمعه استان همدان با اشاره به اینکه اگر مدیری سنخیتی با مردمداری، کار جهادی و انقلابی بودن ندارد؛ الزامی به استمرار کار او نیست گفتند: برخورد نامناسب مدیر با ارباب رجوع و نگاه از موضع بالا به مردم ارتباطی به مشکلات کلان ندارد و این گونه مسائل باید در استان حل و فصل شود.

به گزارش عصرهمدان؛ نماز عبادی سیاسی جمعه ظهر امروز در میعاد گاه های نماز جمعه سراسر استان همدان اقامه شد.

همدان

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به همایش ائمه جمعه کشور و دیدار با رهبری و سران قوا اظهار کرد: یکی از نکاتی که در فرمایشات رهبری مورد تأکید قرار گرفت توجه جدی به مردم و در کنار مردم بودن بود که البته همواره این تاکید را به مسئولان نظام داشته‌اند.

وی گفت: رفتار پدرانه با مردم، رعایت تقوا توسط ائمه جمعه و توجه به محرومان از دیگر سفارش‌های مقام معظم رهبری به ائمه جمعه کشور بود که باید مد نظر قرار گیرد.

امام جمعه همدان در ادامه با اشاره به سفر رئیس جمهور و اعضای هیأت دولت به استان تصریح کرد: دولت سیزدهم با رویکرد خدمت به مردم وارد عرصه فعالیت شده که امیدواریم این تواضع و روحیه مردمداری و از نزدیک دغدغه‌ها و مشکلات را شنیدن در بین تمام مدیران استان تسری یابد.

وی با بیان اینکه بنای دولت سیزدهم بر کاهش فاصله‌ بین مردم و مسئولان است، گفت: سفرهای هیأت دولت باید تحرک مدیران را برای خدمت‌رسانی بیشتر کند.

شعبانی با اشاره به اینکه اگر مدیری سنخیتی با مردمداری، کار جهادی و انقلابی بودن ندارد؛ الزامی به استمرار کار او نیست افزود: برخورد نامناسب مدیر با ارباب رجوع و نگاه از موضع بالا به مردم ارتباطی به مشکلات کلان ندارد و این گونه مسائل باید در استان حل و فصل شود.

وی سفر ریاست‌جمهوری به همدان را دارای برکاتی بسیاری دانست و گفت: ۱۴ هزار میلیارد تومان در حوزه اعتبارات و ۱۷۹ پروژه در این سفر به استان همدان اختصاص داده شده است.

امام جمعه همدان با اشاره به معضل کم‌آبی در استان و مطالبه حل آن از رئیس جمهور اظهار کرد: اگر تا شهریورماه برخی مسائل اتفاق نیافتد وضعیت آب روشن نیست و به همین دلیل مردم باید در مصرف آن حداکثر رعایت را داشته باشند.

وی با بیان اینکه مردم در خصوص مسئله آب باید صبور باشند چراکه این موضوع به راحتی قابل حل نیست، هرچند بودجه فراوانی برای حل آن در نظر گرفته شده است گفت: امیدواریم با همت مسوولان این مشکل نیز به زودی حل شود.

شعبانی‌ موضوع مسکن را دومین مطالبه استان از رئیس‌جمهور عنوان کرد و گفت: مهمتر از مصوبات سفر رئیس جمهور در استان اجرا و پیگیری آن‌ها توسط مسئولان است که تا شاهد تحقق این مصوبات و تصمیم‌های دولت باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به فرارسیدن ماه عزای اباعبدالله‌الحسین(ع) اظهار کرد: وقتی نسیم محرم و امام حسین(ع) در جامعه می‌وزد آن را زنده می‌کند زیرا مجالس عزای حسینی احیاگر دل‌های مرده و افسرده است.

امام جمعه همدان ادامه داد: محبت به امام حسین(ع) انسان را به تمام خوبان عالم نزدیک می‌کند، گریه برای این امام همام باعث می‌شود فرد عزادار مورد توجه حضرت فاطمه زهرا(س) قرار گیرد.

وی با بیان اینکه جامعه متدین استان و کشور باید نسبت به احیای مجالس اهل بیت و امام حسین(ع) توجه ویژه داشته‌ باشند بر لزوم نصب پرچم سیاه بر سر درب خانه‌ها، کوچه‌ها، معابر شهری و بازارها تأکید کرد.

شعبانی ضمن اینکه از نمازگزاران خواست از همان دوران کودکی به فرزندان خود نشستن در خیمه امام حسین(ع) را یاد دهند اظهار کرد: کمک کنید خود کودکان خیمه برپا کنند و عزاداری برای اهل بیت(ع) را بیاموزند.

وی در ادامه بر لزوم برپایی روضه‌های خانگی تأکید کرد و افزود: روضه‌های خانگی باعث نورانیت انسان می‌شود و در رفتار و باطن اهالی خانه اثرگذار خواهد بود.

امام جمعه همدان با بیان اینکه گاهی مجلس عزای پنج نفره به مراتب تاثیر بیشتری نسبت به مجالس چندصد نفری دارد، عنوان کرد: برای برپایی مجلس روضه می‌توان از ظرفیت حوزه علمیه استفاده کرد و با یک روضه‌خوان و تعداد اندک خانواده یک مجلس برای امام حسین(ع) برگزار و از برکات آن استفاده کرد‌.

وی با اشاره به اینکه در برگزاری مجلس عزای امام حسین(ع) مراقب حق‌الناس هم باشیم اظهار کرد: گاهی یک هیئت مذهبی ساعت ۱۲ شب در خیابان با بلندگوهای روشن در حال عبور است که این رفتار مورد رضایت اباعبدالله(ع) نیست، نباید برای همسایه‌ها مزاحمت ایجاد شود.

شعبانی در پایان سخنانش با اشاره به در پیش بودن روز خبرنگار ضمن تقدیر از زحمات اصحاب رسانه از مدیران خواست برای حل بهتر مشکلات مردم با خبرنگاران همراهی کنند.

نهاوند

حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی مغیثی امام جمعه نهاوند در خطبه های این هفته نماز جمعه نهاوند گفت: همیشه جنگ حق و باطل وجود دارد و باید طرفدار جبهه حق باشیم و با باطل مبارزه کنیم و همانند امام حسین(ع) باید در مقابل ستم ایستاد.

وی اظهار داشت: مبلغین و ذاکرین وظیفه دارند درس ها پیام ها و عبرت های عاشورا را برای عزاداران بیان کنند و حقیقت واقعه عاشورا و اوج عزت امام حسین(ع) را در مقابله با ظلم بیان کنند.

امام جمعه نهاوند افزود: اسلام از عاشورا زنده است و امام حسین(ع) اسلام را نگه داشت و دوام اسلام به برکت قیام ابا عبدالله است.

وی اظهار داشت: همانطور که امام راحل فرمودند ما هرچه داریم از محرم و صفر است و راه سید الشهدا است که باید در جامعه رواج داشته باشد.

حجت الاسلام‌مغیثی گفت: در مراسم و هیئت های توجه به نماز، بیان احکام دین و عزاداری باید با هم باشند و عمل به راه امام حسین(ع) بسیار مهم است و ذاکرین و مداحان و هیئت امنا مساجد هم باید به این موارد و به خصوص اقامه نماز در هیئت ها توجه ویژه داشته باشند.

امام جمعه نهاوند در بخش دیگری از خطبه ها به سفر ریاست جمهور به استان و حضور وزرا در نهاوند اشاره کرد و افزود: اولویت های طرح های شهرستان در این سفر بیان و مشکلات منتقل شد و امیدواریم برکات و آثار این سفر در آینده مورد توجه مردم قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در این سفر بازدیدهای مختلفی توسط دو وزیر اموزش و پرورش و جهاد کشاورزی انجام شد و مردم امیدوارند از برکات و مصوبات این سفر همه برخوردار شوند.

حجت الاسلام مغیثی در بخش دیگری از خطبه ها به اجلاس ائمه جمعه سراسر کشور و دیدار با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: نماز جمعه نقش برجسته ای در مقابله با چالش ها، مشکلات، حوادث و فتنه ها داشته است.

وی در بخش پایانی خطبه ها بیان داشت: سالروز عملیات مرصاد و رشادت ها و فرماندهی سردار شهید حاج‌ میرزا محمد سلگی باید در نهاوند‌ گرامی داشته شود.

امام جمعه نهاوند افزود: همانطور که شهید صیاد شیرازی، سردار محسن رضایی و شهید همدانی فرمودند نقش رزمندگان استان در مقابله با منافقین در تنگه چهار زبر و رشادت های سردار سلگی کم نظیر بوده است و جا دارد این روز در نهاوند گرامی داشته شود و از شهدای این عملیات و مقام شهید حاج‌میرزا سلگی قدردانی کنیم.

اسدآباد

حجت‌الاسلام سیدموسی حسینی‌مجد با تأکید بر نگه داشتن شأن منبر و روضه حضرت امام حسین(ع)، از مداحان خواست از جملات و محتوای بی ثمر و بی پایه و بی سند در روضه‌ها پرهیز کنند و از جملات سنددار بهره ببرند.

حجت‌الاسلام سیدموسی حسینی‌مجد، امام جمعه اسدآباد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ۷ مردادماه این شهر، با توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی و بااشاره به فرارسیدن ماه محرم، از هیأت های مذهبی و عاشقان و عزاداران حضرت اباعبدالله الحسین(ع) خواست نهایت بهره را از این ماه ببرند و حضورشان را در پای منبرها رونق دهند.

وی چاشنی نهضت امام حسین ع را اشک و اندوه دانست و گفت: .می طلبد که خطیبان و روحانیت بر منبرها به معرفت بخشی و بصیرت افزایی در ماه محرم بپردازند.

امام جمعه اسدآباد با تأکید بر نگه داشتن شأن منبر و روضه حضرت امام حسین(ع)، از مداحان خواست از جملات و محتوای بی ثمر و بی پایه و بی سند در روضه ها پرهیز کنند و از جملات سنددار بهره ببرند.

وی با اشاره به اینکه ۷ تا ۱۷ محرم هفته امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: باید با عمل به معروفات از منکرات پرهیز کنیم و در مقبل ترویج این امر مهم همه ما مسئول هستیم .

حجت‌الاسلام حسینی‌مجد به اجلاسیه ائمه جمعه کشور و دیدار رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: این اجلاسیه به مدت سه روز بود که همراه با حضور و سخنرانی رؤسای قوه های نظام، صدا و سیما بود.

وی با اشاره به اهمیت نماز جمعه به فرمایشات رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: ایشان ذکرالله و اجتماع را دو عامل در نماز جمعه دانستند که باید مورد توجه باشد.

امام جمعه اسدآباد گفت: تریبون نماز جمعه در اجتماع کردن مردم و کمک به اجتماع در سیل زلزله و کرونا و وحدت و جایگاه ولایت فقیه اثربخش بوده و هست.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور و نماینده ویژه وی به شهرستان اسدآباد گفت: در این سفر به رئیس جمهور عرض کردم که این گردنه قتلگاه شده است و سالیانه هزاران زائر از این شهر عبور می‌کند که می‌طلبد تونل احداث شود که قول مساعد در این زمینه را دادند.

حجت‌الاسلام حسینی‌مجد سفر استانی هیأت دولت و شنیدن درد مردم را یک اقدام خوب خواند و از زحمات مسئولان تشکر کرد.

انتهای پیام/

آخرین مطالب