در جلسه برنامه ریزی اقدامات محرم و اربعین شورای شهر همدان مطرح شد؛

شهرداری برنامه‌ریزی‌ها برای ماه محرم و اربعین را آغاز کند/لزوم اندیشیدن تدابیر ترافیکی در ایام اربعین، به خصوص در کمربندی ها

آخرین ویرایش در:
علی‌اکبر نظری با بیان اینکه از اکنون تا فرارسیدن ایام محرم و اربعین حسینی، وقت زیادی داریم، گفت: شهرداری می‌تواند در این فرصت، اقدامات خوبی را با برنامه‌ریزی درون مرزی و برون مرزی انجام دهد. مهدی حیدری نیز با بیان اینکه باید تدابیر ترافیکی به ویژه در بلوار آیت‌الله نجفی و ورودی تهران اندیشیده شود، گفت: در این مسیرها به خصوص در ایام تعطیلات و اربعین حسینی انسداد شدید ترافیکی داریم.

به گزارش عصرهمدان، علی‌اکبر نظری، رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان در جلسه کمیسیون خدمات شهری با موضوع اقدامات، پیش‌بینی‌ها و ارائه گزارش سنوات قبل با توجه در پیش بودن ایام محرم و اربعین حسینی، اظهار کرد: یکی از نیازهای اساسی جامعه کنونی ما آگاهی به رویدادهای تاریخی و تجزیه و تحلیل این رویدادهاست.

وی ماه محرم را از جمله این رویدادها در تاریخ تشیع برشمرد و گفت: ماه محرم درس‌های بسیاری به ما داده و می‌دهد و اگر از این ماه پرشور و پر از وقایع عبرت بگیریم بسیاری از معضلات و مشکلات جامعه حل خواهد شد.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان بیان کرد: در صورت متابعت مردم از امام حسین (ع) در آن دوره این مشکلات پیش نمی‌آمد؛ امام حسین (ع) مانند یک چراغ فروزان می‌درخشد اما مردم در آن برهه از وی تبعیت نکردند.

نظری افزود: ولایت شاخصه حق است و دوری از ولایت، مسیر انحراف است که انجماد عقلی موجب دوری از این اصل و ایجاد مشکلات بسیاری خواهد شد.

وی با بیان اینکه باید در صحبت از عاشورا و ماه محرم از بعد متابعت از حق به آن نگاه کنیم، تصریح کرد: مراجعه مردم به کربلای معلی طی چند سال گذشته با برنامه خوب ایران و عراق دنبال می‌شود که امید است این شور و شعف تبدیل به شور حسینی و متابعت از حق شود.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به برنامه هر ساله شهرداری همدان در بحث محرم و اربعین یادآور شد: امور باید ضابطه‌مند باشد چراکه انضباط کاری در یک سازمان یکی از ارکان آن سازمان است و لازمه آن تشکیلاتی کار کردن است.

نظری خاطرنشان کرد: بنا نیست در بحث اربعین هر ساله قشر خاصی از سوی شهرداری به کربلا بروند بلکه باید افراد توانمند فاقد توانایی مالی به این سفر اعزام شوند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه همدان محل عبور و مرور کاروان‌ها و موکب‌ها در این ایام است، گفت: باید در این باب نیز برنامه‌ریزی شود و سازمان تبلیغات اسلامی و بزرگان هیئات را وارد این عرصه کرده و به کار وجهه مردمی دهیم.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان خواستار ساماندهی مسیرهای تردد زایران اربعین حسینی از هر جهت شد و اظهار کرد: لازمه تحقق این امر نیز این است که شهرداری از امروز علمدار و میدان دار ساماندهی این مسیرها با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود شود چراکه این موضوع می‌تواند برندی برای شهرداری همدان باشد.

نظری ادامه داد: امید است بتوانیم رسالت عاشورا، محرم و اربعین را به خوبی به پایان برسانیم و لازم است شهرداری در این زمینه با استانداری و فرمانداری نیز نشست‌هایی برگزار کند.

وی با بیان اینکه به منظور اعلام نیازها از سوی کشور عراق در بحث اربعین باید مجموعه استانداری و مدیریت ارشد استان اقدام کند، تصریح کرد: همدان چهار راه شرق، غرب و جنوب کشور بوده و بر این اساس باید ساختار و برنامه‌ریزی‌ها مشخص شود.

رییس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان با تأکید بر اینکه با تشکیل یک تشکیلات منسجم بسیاری از مشکلات حل خواهد شد، ادامه داد: هر چه برنامه‌ها مردمی‌تر باشد طرفداران اجرای آنها نیز بیشتر خواهد بود.

نظری بیان کرد: هماهنگی با راهنمایی و رانندگی به منظور برنامه‌ریزی در این خصوص نیز الزامی است؛ برگزاری نشست‌ها و هماهنگی‌ها به برگزاری اربعین خوب و فراگیر کمک خواهد کرد.

وی با تأکید بر اینکه از اکنون تا فرارسیدن ایام محرم و اربعین حسینی، وقت زیادی داریم، یادآور شد: شهرداری می‌تواند در این فرصت، اقدامات خوبی را با برنامه‌ریزی درون مرزی و برون مرزی انجام دهد.

حیدری: تدابیر ترافیکی ایام اربعین اندیشیده شود

رییس کمیسیون فنی عمرانی شورای شهر همدان نیز با تأکید بر اینکه در کنار مباحث خدمات شهری، آماده کردن پیوست ترافیکی شهر در ایام اربعین ضروری است، اظهار کرد: در مقاطعی همچون ایام تعطیلات چند روزه و اربعین حسینی که همدان کریدور بوده و مسیر گذردهی مسافران است و باید به منظور رفع مشکلات ترافیکی در این مقاطع تدابیری اندیشیده شود.

مهدی حیدری با بیان اینکه باید تدابیر ترافیکی به ویژه در بلوار آیت‌الله نجفی و ورودی تهران اندیشیده شود، گفت: در این مسیرها به خصوص در ایام تعطیلات و اربعین حسینی انسداد شدید ترافیکی داریم.

وی بیان کرد: امسال باید تمهیداتی به منظور گذردهی سریع زائران اربعین اندیشیده شود تا کنارگذر شرقی و غربی تکمیل و این مشکلات ترافیکی رفع شود.

انتهای پیام/

آخرین مطالب