بیشترین بازدیدها

یادداشت

در خطبه های نماز جمعه استان همدان مطرح شد؛

صحبت غرب از حقوق بشر، بیشتر به طنز شبیه است/لزوم زدودن فرهنگ غربی از ساختار ازدواج در کشور

شماری از ائمه جمعه استان همدان تاکید کردند: حقوق بشر، ایده‌ای در سازمان‌های بین‌المللی بود تا از حقوق ذاتی بشر دفاع کند امروز این ایده نه تنها کرامت بشر را حفظ نکرده بلکه وسیله‌ای برای برچسب زدن به مخالفین کشورهای غربی شده است.

به‌ گزارش عصرهمدان؛ نماز جمعه شهرستان های مختلف استان همدان، در میعادگاه های نماز جمعه اقامه شد.

همدان

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه با بیان اینکه در هفته افشای حقوق بشر آمریکایی قرار گرفتیم اظهار کرد: ایده‌ حقوق بشر در سازمان‌های بین‌المللی پس از جنگ‌های جهانی شکل گرفت که قرار بود از حقوق ذاتی بشر دفاع و آلام و رنج‌های آن را تقلیل دهد و در توسعه عدالت کمک و کرامت بشر را حفظ کند، اما سؤال اینجاست که آیا این ایده و تفکر توانسته، این حقوق را تأمین کند؟

وی با بیان اینکه این ایده امروز وسیله‌ای برای اتهام‌زنی به کشورهای دیگر شده است؟ افزود: شاید آن زمان که این ایده شکل گرفت، طراحان آن تصور نمی‌کردند حقوق بشر به ابزار فشار به کشورهای دیگر تبدیل شود و نه تنها کرامت بشر را حفظ نکند بلکه تنها دستمایه‌ای برای برچسب زدن به مخالفان دولت‌های غربی و استعماری قرار گیرد.

امام جمعه همدان تصریح کرد: از کشورهایی که بهانه می‌کنند و دم از حقوق بشر می‌زنند، سؤال می‌کنیم چرا اسلحه به کشورهای یاغی می‌دهید؛ چرا یکبار آنها محکوم نمی‌کنید و چشم بستید؟ اگر قائل به حقوق بشر هستید، چرا دارو را برای بیماران تحریم می‌کنید؟ چرا جنگ اقتصادی تمام‌عیار علیه‌ مردم اعمال می‌کنید؟

وی با بیان اینکه تحریم از مصادیق خشونت است که امروز به بهانه حقوق بشر انجام می‌شود ادامه داد: مدعیان حقوق بشر به بهانه‌های مختلف، جنگ اقتصادی راه‌اندازی می‌کنند و تحریم می‌کنند که این اتفاق نه تنها برای کشور ما بلکه با هر کشوری که با آنها مخالفت کند، مطابق قوانین و خواسته‌های آنها نباشد، رخ می‌دهد.

شعبانی با اشاره به اینکه غرب بمباران‌های اتمی انجام داد اما ما را متهم به ساخت بمب اتم می‌کنند خاطرنشان کرد: هزاران نفر با بمب‌های شیمیایی آنها کشته شدند اما مدام ما را متهم می‌کنند، این سرنوشت حقوق بشر است که شاید طراحان آن گمان نمی‌کردند امروز به ابزاری باشد برای سکوب مظلومان و مخالفت کردن با مستضعفان.

وی با بیان اینکه سخن گفتن کشورهای غربی از حقوق بشر به طنز شبیه است گفت: در این سال‌های گذشته حقوق بشر در یمن و افغانستان کجاست؟ آیا حقوق بشر تنها در کشورهای غربی انجام می‌شود؟

امام جمعه همدان در بخش دیگری از سخنانش به سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س) اشاره کرد و افزود: خانواده در اسلام از مقد‌س‌ترین بنیان‌ها به حساب می‌آید، بنیانی که مبتنی بر رحمت، مودت و معاشرت است و این بنیان باید مبتنی بر مودت زن و شوهر باشد.

وی با بیان اینکه امروز در مسأله ازدواج با مشکلاتی مواجه هستیم تصریح کرد: سیاست‌های غربی لیبرالی ساختار خانواده را تغییر داده و ساختارهای جدیدی در ازدواج در غرب مانند ازدواج سفید مطرح شده است که زن و شوهر به صورت رفاقت و به تعبیر دوست اجتماعی زندگی کنند و هر وقت خسته شدند هر کسی راه خود را در پیش بگیرد.

شعبانی ادامه داد: ازدواج قانونی و رسمی در همه ادیان و کشورهای دنیا حتی کفار وجود دارد، اما در تمدن غربی ازدواج‌های بدون تعهد و ضابطه قانونی و شرعی طراحی کردند، در حالی که باید دید این نگاه با بنیان خانواده چه می‌کند و تفکر لیبرالی و نئولیبرالی با انسان‌ها چه کرده است؟.

وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۷ در آمریکا ۵۹ درصد فرزندان متولد شده محصول ازدواج رسمی هستند یعنی ۴۱ درصد محصول ازدواج قانونی نیستند و از منظر دین اسلام، مسیحیت و یهود مشروع نیستند خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۲ در آمریکا حدود ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر زوج به صورت همباشی یا همان ازدواج سفید با هم بودند، یعنی بدون ازدواج با هم زندگی می‌کنند و این ازدواج را نیز در کشورهای آسیایی ترویج می‌دهند.

امام جمعه همدان  با اشاره به اینکه دشمن در حال ترویج مفاهیم روشنفکری چون دوست اجتماعی است گفت: از منظر تمام ادیان الهی، حتی ادیان غیر الهی این مورد غیر مشروع و خلاف شرع است و نقطه غم‌انگیز در فضای مجازی این است که در کشور ما مسأله ازدواج سفید از سوی برخی به طور علنی تبلیغ می‌شود.

وی با بیان اینکه تسامح مسئولان فضای مجازی در حوزه ترویج ازدواج سفید و رسوم شیطانی بسیار غم‌انگیز است اظهار کرد: در درگاه الهی مسئولان فضای مجازی چه عذری در مقابل این تسامح و ذبح اخلاق دارند؟

شعبانی اظهار کرد: امروز در فضای مجازی هنجارهای الهی ما را به سخره می‌گیرند و مسئولان فضای مجازی چشم خود را بر این سخره‌ها بسته‌اند!.

وی با اشاره به اینکه چرا فضای مجازی را مدیریت نمی‌کنند افزود: امروز ازدواج سفید و داشتن فرزندان نامشروع را علناً در فضای مجازی و رسانه‌ای ترویج می‌دهند و این تساهل فرهنگی و هنجارهای الهی و نظام ارزشی ما را به خطر می‌اندازند و کسانی که می‌توانند کاری کنند و نمی‌کنند، باید پاسخگو باشند.

امام جمعه همدان  با بیان اینکه برخی از مسئولان سخره گرفتن اخلاق و به خطر افتادن هویت دینی را می‌بینند اما کاری انجام نمی‌دهند تصریح کرد: اما خانواده‌ها نیز توجه داشته باشند که وقتی بستر حلال را سخت می‌کنیم، وقتی ازدواج را برای جوان تبدیل به یک امر مشکل می‌کنیم، طبیعی است که اتفاقات دیگری بیفتد.

وی با اشاره به اینکه وقتی راه حلال را می‌بندید، می‌شود به جوان اعتراض کرد؟ ادامه داد: البته این مورد نیز برای جوان حق شرعی ایجاد نمی‌کند که وقتی شرایط حلال نیست، وارد عرصه حرام شود، باید عفت را رعایت کرد اما اسلام تأکید می‌کند که باید مسیر ازدواج را سخت نگرفت.

شعبانی با بیان اینکه حضرت علی(ع) اول ازدواج مستأجر بوده است خاطرنشان کرد: مهریه‌های سنگین را کنار بگذارید، اسراف در هزینه‌های مراسم ازدواج، جهیزیه سنگین برای چشم و هم چشمی را کنار بگذارید، می‌شود این مسائل را رعایت کرد.

وی با بیان اینکه زوج‌های جوان کلاس‌های مشاوره پیش از ازدواج را جدی بگیرند، گفت: هر روز هم به رسم‌های غلط افزوده می‌شود و ازدواج دست و پاگیر شدند و بهانه‌های مختلف و سختگیری‌ها به آن اضافه می‌شود.

امام جمعه همدان اظهار کرد: اگر ازدواج به عنوان مسیر حلال سخت کنیم، جامعه به صورت طبیعی به مسائل نامناسب حرکت می‌کند و هر کس که در این مسیر از مسئولان تا والدین کوتاهی می‌کند باید تغییر کند.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به برگزاری جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان افزود: این جشنواره مخاطب چند ۱۰ هزار نفری دارد و می‌تواند برای استان آورده‌های مختلف داشته باشد اما اول باید آسیب‌شناسی شده و نتایج و دستاوردهای مثبت و منفی آن بررسی شود.

شعبانی با بیان اینکه از جشنواره‌ها باید برای هویت‌بخشی و فرهنگ اسلامی و ملی کمک گرفت تصریح کرد: متأسفانه تسامح فرهنگی در حوزه مسائل سینما و تئاتر در سال‌های گذشته رخ داده و ما امروز نتایج آن را می‌بینیم و ممکن است که نظام ارزشی ما را تضعیف کند که باید مراقبت کرد.

وی ادامه داد: مجموعه‌های نخبگان، تربیتی و متولیان فرهنگ کودکان و نوجوانان و هنر باید مراقبت کنند تا جشنواره‌ای داشته باشیم که متناسب با فرهنگ اسلامی و ایرانی ما باشد.

امام جمعه همدان خاطرنشان کرد: در مشهد، شهرداری ۴۰۰ متر زمین در نزدیکی حرم امام رضا(ع) برای ساخت زائرسرا اختصاص داده شده و بسیاری از استان‌ها آن را به سرانجام رساندند اما برخی از استان‌ها مانند همدان هنوز کاری نکردند.

وی گفت: فرصت کوتاهی داده شده که اگر این مجموعه ساخته نشود، زمین را پس می‌گیرند، بنابراین همه کمک کنند این مجموعه را برای استان به ویژه برای افراد کمتربرخوردار احداث شود./فارس

تویسرکان

به گزارش عصرهمدان؛ خطیب نماز جمعه تویسرکان با اشاره به ایستادگی ایران در برابر زیاده خواهی های دشمنان، گفت: توسعه ارتباط ما با منطقه جواب داد و دشمنان در برابر مواضع ایران اسلامی تسلیم شدند.

حجت الاسلام مرتضی موحدی در خطبه های نمازجمعه دهم تیرماه در مصلی تویسرکان با اشاره به سفر سرزده مسئول سیاست خارجه اروپا در هفته گذشته به کشورمان، گفت: او حامل پیام کاخ سفید بود هرچند در اخبار بازگو نشد، اما آن چیزی که خبرگزاری رویترز افشا کرده، آن است که دشمن نسبت به مواضع کشورمان عقب نشینی کرده و قرار است؛ بدهی ایران را بدهد، سپاه را از لیست تروریستی خارج کند و درباره یمن نیز گفته که دولت وفاق ملی تشکیل شود.

وی اظهار کرد: بنابراین توسعه ارتباط ما با منطقه جواب داد؛ امریکایی ها و اروپایی ها مشاهده کردند ایران به انتظار آن ها ننشسته و با منطقه خودش ارتباط گرفته و معامله می کند و آنان دیدند که جا ماندند.

خطیب نماز جمعه تویسرکان افزود: خداوند متعال تدبیر فرموده که شرق و غرب به ایران گره خورد.

حجت الاسلام موحدی همچنین با بیان اینکه شرایط امروز سخت اما در حال رفع شدن است، تصریح کرد: این چند ماه بگذرد به یاری خدا مشکلات در حال برطرف شدن است و مردم به آرمان های بلند خودشان خواهند رسید.

وی عنوان کرد: در این میان دشمن ساکت نمی نشیند و تلاش می کند با شایعه سازی و دروغ پردازی دل مردم ایران را خالی کند، اما به فرموده رهبر انقلاب خدای سال ۶۰ خدای امروز نیز است؛ در آن سال دشمنان می خواستند نظام را متوقف کنند اما خودشان شکست خوردند چرا که آنان از سنت های الهی خبر ندارند.

امام جمعه تویسرکان در ادامه به رفتار نامناسب برخی صاحبخانه ها در افزایش بی حد اجاره بها اشاره کرد و گفت: مطابق با قانون سقف افزایش اجاره بها در تهران ۲۵ درصد و در سایر شهرها ۲۰ درصد است و اگر اضافه بر این میزان گزفته شود شرعی و قانونی نیست و دستگاه قضا می تواند با فرد خاطی برخورد کند.

اسدآباد

حجت‌الاسلام سیدموسی حسینی‌مجد، امام جمعه اسدآباد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته ۱۰ تیرماه، با اشاره به سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) و نامگذاری این هفته با عنوان ازدواج بر الگوگیری از سیره و روش زندگانی و شرایط ازدواج این معصوم و معصومه تأکید کرد.

وی به مناسبت های هفته جاری از جمله شهادت شهدای محراب، حمله آمریکا به هواپیمای مسافربری، شهادت زائران خانه خدا توسط آل سعود و پشتبانی، شهادت امام محمدباقر پرداخت‌.

امام جمعه اسدآباد با اشاره به نامگذاری روز افشای حقوق بشر آمریکایی، اظهار کرد: استکبار جهانی تنها به فکر منفعت خود است و با ظلم هایی که بر مردم جهان روا داشته و نمونه ان جنایات در عراق، یمن، غزه چطور می‌توانند در ادعای حقوق بشر و دفاع از این حقوق کنند.

وی گفت: بمباران شیمیایی آمریکا در سردشت کردستان و حلبچه از دیگر ظلم هایی است که آمریکا بر این مردم روا داشت. بعد این ها دم از حقوق ملت و بشر می‌زنند.

حجت‌الاسلام حسینی‌مجد بااشاره به سالروز شهادت حضرت محمدباقر ع در روز پنجشنبه هفته پیش رو، گفت: این مناسبت مذهبی برای ما مهم است و قابل قبول نیست که در شب و روز شهادت این امام صدای ساز و دهل عروسی بیاید.

وی به تعاملات سیاسی رئیس جمهور ایران با رؤسای جمهور دیگر کشورها در ماه گذشته اشاره کرد و گفت: ضمن تشکر از رئیس جمهور مردم ما منتظر حرکتی هستند که اوضاع اقتصادی سامان بیاید و نظارت بر بازار و کاهش قیمتها در عمل باشد.

وی قاچاق کالا را از معضلات بزرگ اقتصادی کشور دانست و گفت: همین امر باعث مشکلات اقتصادی در جامعه می شود، انتظار می رود سه قوه نظام بااین مورد برخ‌د قاطع داشته باشند.

بهار

حجت الاسلام علی اصغر زارعی، امام جمعه موقت شهرستان بهار با در خطبه‌ای نماز جمعه این هفته شهر بهار با دعوت همگان به تقوای الهی به فرمایشی نورانی از امام علی علیه السلام وفرازی از خطبه ۹۰ نهج البلاغه که از فرمایشات قابل تامل و تکان دهنده حضرت امیرالمونین علیه الاسلام است اشاره کرد و گفت: قبل از اینکه سنجیده شوید و مورد محاسبه قرار بگیرید خودتان و نفستان را بسنجید، و مورد محاسبه قرار دهید.

حجت الاسلام زارعی اظهار کرد: خدا در طول عمر فرصت های زیادی به ما داده، و باید از این فرصت ها به دور از مشغله های زندگی استفاده کنیم و همیشه نفس و عمل خود را محاسبه کنیم، امروز تا وقت است باید عمل کنیم، ذکر بگوئیم، حرکت کنیم، کمک کنیم و گره از بندگان خدا باز کنیم و قبل از اینکه به زور مطیع شویم، امروز مطیع و فرمانبردار دستورات خدا باشیم و بدانید که اگر کسی به خود کمک نکند برای پند و بیم دادن به خود، بیم و پند دیگران برای وی فایده ای نخواهد داشت؛ امروز وقت عمل است، اگر در این دنیا آمادگی لازم را کسب کنیم دیگر نگرانی نخواهیم داشت، دنیا محل گذر است تا توشه ای برای مسیر ابدیت خود برداریم.

حجت الاسلام زارعی با تبریک سالروز پر خیر و برکت حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) با اشاره به بالا رفتن سن ازدواج جوانان اذعان کرد: امروز معضل بزرگی که خیلی از خانواده ها توجه لازم را به این مسئله ندارند سن ازدواج جوانان است، هر میزان سن ازدواج بالاتر میرود به همان نسبت مسائل و مشکلات و تبعات نگران کننده ای به وجود می آید، که اگر هر چه زودتر افراد و خانواده و مسئولین و نهادهای مربوطه برای این معضل فکری نکنند، قطعا برآمدن از این معضلات مشکل تر خواهد شد.

امام جمعه موقت سه ستان بهار نیز افزود: جوانی که سن ازدواجش رد میشود باید بسیاری از مسائل و غرایض خود را سرکوب کند و این سرکوب باعث ایجاد مشکلات روانی برای جوانان ایجاد میکند چرا که جامعه پر از محرکهای مختلف جنسی در فضای مجازی، شبکه های اجتماعی، سایت های مختلف و … است و جوان با سرکوب مسائل خود افسرده میشود.

حجت الاسلام زارعی اذعان کرد: پدران و مادران باید به این مسائل توجه کنند و زمینه مواجه شدن فرزندان با آسیب نشوند وبا آسان گرفتن و چشم و هم چشمی نکردن مقدمات ازدواج جوانان را فراهم نمایند، و امروز سالروز ازدواج امان علی (ع) و حضرت فاطمه(س) است وباید نگاهی به الگوهای خود کنیم و تلاش کنیم در قسمت هایی از زندگی این بزرگواران را الگوی خود بگیریم.

وی با اشاره به فرا رسیدن سالروز حمله ناو آمریکایی به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی در سال ۶۷ که به نام “افشای حقوق بشر” نامگذاری شده گفت: با توجه به اینکه جنایات آمریکا واضح است اما در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و در گفتگو با جوانان و نوجوانان میبینم که چقدر از این جنایات بی شمار آمریکا بی خبرند،
آمریکا با در دست داشتن رسانه و مدیریت جنگ روانی در فضای مجازی با شستشوی مغزی جوانان امروز این همه جنایت را نادیده گرفته در صورتی که آمریکا کسی است که بدترین استفاده را از سلاح اتمی و هسته ای در هیروشیما و ناکازاکی کرد و عامل بسیاری از جنگ ها بوده و بدترین جنایت ها و کشتار و خون ریزی های را کرده، اما چون رسانه را در دست دارند نگذاشتند که این جنایت ها دیده شود و همیشه مدعی حقوق بشر معرفی شدند.

حجت الاسلام زارعی در پایان به موضوع مهم “غدیر” که مناسبت بزرگ تاریخ اسلام و بلکه تاریخ بشریت اشاره کرد و گفت: مسئله غدیر چنان بزرگ و مهم است که خاتم پیامبران مامور به ابلاغ این ماموریت مهم بود که اگر انجام نمیداد رسالت خود را به پایان نمی رساند و همچنان غدیر حتی در بین شیعیانان مظلوم و غریب است،
بیاید به سهم خودمان تلاش کنیم ماموریت عظیم پیغمبر اکرم سلام الله علیها را که ماموریت سنگین الهی بود را به دوش بگیریم، تا در غدیر سهیم باشیم آن هم با نصب پرچم، پوشیدن لباس نو، اطعام دادن و دید و بازدید کردن و… و
در چند روز مانده به غدیر به ستاد غدیر شهرستان کمک کنیم تا هر چه باشکوه تر مراسم های بزرگداشت و تبلیغ ولایت امیرالمومنین(ع) در سطح شهرستان برگزار شود.

انتهای پیام/

آخرین مطالب