اعضای شورای شهر همدان تاکید کردند؛

مناسب سازی محیط شهری برای توان‌یابان/تفاهم نامه همکاری بین بهزیستی و مدیریت شهری منعقد شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر همدان بر اجرای طرح ساماندهی و مناسب سازی معابر و محیط شهری برای توان‌یابان تاکید کرد.

به گزارش عصرهمدان؛ سعید نظری در چهل و سومین جلسه صحن شورا که با حضور مدیرکل بهزیستی استان همدان برگزار شد، ضمن تبریک هفته معلولین، افزود: بهزیستی با مدیریت شهری همکاری خوبی را در خدمت رسانی به جامعه معلولین و مددجویان این سازمان داشته و انتظار می‌رود این تعامل و همکاری همچنان ادامه داشته باشد.

نظری اضافه کرد: تعامل و همکاری بهزیستی و شهرداری منجر به پدید آمدن اتفاقات خوبی برای مردم خواهد شد.

وی با اشاره به حضور معتادین متجاهر در سطح شهر اظهار کرد: لازم است با همکاری و تعامل سازمان بهزیستی در امر جمع‌آوری متکدیان و معتادان متجاهر جلسات مشترکی را برگزار کرده و نتیجه مناسبی برای این امر حاصل شود.

* بادامی‌نجات: مصوبه طرح” سما” کامل اجرایی شود

عضو شورای اسلامی شهر همدان نیز در این جلسه با اشاره به مصوبه طرح سما «ساماندهی و مناسب سازی اماکن و فضاهای شهری» در دوره پنجم شورای شهر، گفت: طرح با هدف داشتن شهری ایمن، سالم و مورد استفاده تمامی اقشار جامعه و به منظور ارتقای کیفیت اماکن و فضاهای شهری و مناسب سازی آنها برای افراد کم‌توان جسمی – حرکتی به منظور افزایش انگیزه و نیز توسعه مشارکت فعال در بخش‌های مختلف جامعه در راستای ارتقای جایگاه اجتماعی آنان به واسطه احراز نقش‌های مؤثرتر در جامعه مصوب شد.

حمید بادامی‌نجات اضافه کرد: بخش‌هایی از طرح سما در دوره پنجم شورای شهر اجرایی شد از جمله پیاده روسازی‌های سطح شهر و پیاده‌راه‌ سازیها به حوزه مناسب سازی و توجه به توان‌یابان دقت شد.

وی در این خصوص اضافه کرد: از سوی دیگر در خرید اتوبوس‌های جدید به بحث توان‌یابان نیز دقت شد که این اتوبوس‌ها توانایی ورود ویلچر را داشته باشند ، اما موضوعاتی در طرح وجود دارد که اجرایی نشده و امید است در دوره ششم شورا این موارد هم اجرایی شود.

* علی‌اکبر نظری: معلولیت محدودیت نیست

رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان هم با بیان اینکه معلولیت محدودیت نیست، افزود: بسیاری از معلولین جامعه نقش موثری را در جامعه داشته و بعضی از آنها کار آفرین بوده و نقش مهمی در توسعه کشور ایفا می‌کنند.

علی‌اکبر نظری با تاکید بر اجرای مصوبه طرح مناسب سازی معابر سطح شهر برای تردد توان‌یابان، اظهار کرد: در راستای توجه و اجرای این مصوبه باید پایان کار برای ساختمان های اداری و غیر اداری در صورتی که موارد مناسب‌سازی رعایت نشده باشد صادر نشود .

نظری افزود: لازم است بررسی‌ شود، اداراتی که در ساختمانهای خود مناسب‌سازی را رعایت نکرده‌اند، ترک فعل آنها به استانداری گزارش داده شود چراکه قانون باید برای همه اجرا شود.

* کاوسی‌امید: لزوم توجه به مشکلات مسکن توان‌یابان

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان نیز با تاکید بر لزوم رسیدگی به دغدغه توانیابان ، گفت: بحث مسکن و اشتغال مهمترین مشکل این قشر از جامعه است.

اکبر کاوسی‌امید با انتقاد از اینکه در بخش مسکن توان‌یابان کوتاهی شده و حل مسایل این حوزه نیاز به بازنگری دارد، افزود: چرا که اکنون به خانواده‌های چند معلول در اطراف شهر و حتی روستاها مسکن اختصاص می‌یابد و این وضعیت به دلیل عدم دسترسی آسان به مراکز درمانی، توانبخشی و خدماتی مشکلاتی را برای آن‌ها ایجاد کرده است.

وی اظهار داشت: رفع مشکل و تامین مسکن خانواده‌های دارای دو معلول نیازمند همکاری و پیگیری مسولین استان از جمله نمایندگان مجلس است.

با اعلام آمادگی شورای شهر همدان برای مشارکت در حداقل رساندن مشکلات توان‌یابان ، گفت: جامعه توان یابان در اخذ مساعدتها، بودجه بندی و اعمال تخفیفات عوارضی شورای شهر همواره مورد توجه بوده است.

رییس کمیسیون برنامه، بودجه و مالی شورای اسلامی شهر همدان باید بخشی از اتوبوس‌هایی که قرار است به زودی به ناوگان حمل و نقل درون شهری اضافه شود، بحث مناسب سازی و بهره مندی مناسب توانیابان مورد توجه قرار بگیرد.

کرباسیان: تفاهم نامه همکاری بین بهزیستی و مدیریت شهری منعقد شود

رییس کمیسیون حقوقی، نظارت، بازرسی و امور اداری شورای اسلامی شهر همدان خواستار عقد تفاهم نامه همکاری بین بهزیستی و مدیریت شهری در حوزه مناسب‌سازی محیط شهری شد و افزود: این تفاهم نامه می‌تواند قانونمند و با نظارت لازم در اجرای مفاد مورد توافق طرفین دقیق‌تر صورت گیرد.

مرتضی کرباسیان فراهم کردن بستر اشتغال توانیابان و معتادان بهبود یافته را ضروری دانست و گفت: می‌توان با ایجاد کمیته اشتغال و کارآفرینی برای این قشر در حوزه آموزش‌های کارآفرینی و فنی و حرفه‌ای اقدامات مناسبی را انجام داد.

انتهای پیام/

آخرین مطالب