بیشترین بازدیدها

یادداشت

سیاست قلدرمآبانه ترامپ کار دست فرانسه داد/ “ماکرون احمق” مامور اجرای سیاست های ترامپ می شود؟

امانوئل ماکرون که قرار بود که واسط میان ایران و آمریکا البته مامور اجرای سیاست های ترامپ باشد از سوی رئیس جمهور این کشور احمق خوانده می شود.

 

به گزارش عصر همدان به نقل از راه دانا، پس از فرستادگانی همچون «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن و پاسخ منفی تهران آمریکایی‌ها دست به دامان فرانسوی‌ها شدند. قول و قرارهایی هم میان مقامات طرفین رد و بدل شد. گویا ترامپ به ماکرون قول داده بود که اگر فرانسه واسطه میان دو کشور شود، دوباره به معاهده پاریس بازگردد.

فرانس۲۴ از قول منابع آگاه خبر داد که دونالد ترامپ رییس‌جمهور آمریکا در دیدار با امانوئل ماکرون به وی وعده داده است که در ازای همراهی مطلق با سیاست‌های آمریکا در مورد ایران به توافق آب و هوایی پاریس باز خواهد گشت.
از این رو فرستاده ماکرون به کشورمان آمد و طرحی گام به گامی را در این خصوص برنامه ریزی کرد. منابعی در وزارت خارجه فرانسه مفادی از محتوای طرح این کشور در خصوص کاهش تنش میان ایران و آمریکا را شرح دادند. بیان شد که ابتکار فرانسه مرحله به مرحله است و می‌توان در صورت موفقیت‌آمیز بودن گام اول، به راه‌حل جامع دست یافت.
طرح فرانسه از ایران می‌خواهد تا گروه‌های مقاومت از جمله حزب‌‌الله لبنان، حضور در سوریه را کاهش دهد و انصارالله یمن نیز حملات موشکی و پهپادی به عربستان را متوقف کند.
این منابع مدعی شدند در جریان سفر مشاور دیپلماتیک ماکرون به تهران، مسئولان ایرانی، فرانسه را برای پیگیری تلاش‌هایش در جهت اجرای مفاد توافق هسته‌ای تشویق کرده‌اند اما «امانوئل بُن» هیچ پاسخی مثبت یا منفی در خصوص مفاد طرح فرانسه از سوی مسئولان ایرانی دریافت نکرده است.
پس از این بود که دید و بازدیدهای دیپلماتیک پس داده شد. اخیرا «سید عباس عراقچی»، فرستاده ویژه رئیس جمهوری کشورمان شامگاه در دیدار با آقای امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پیام کتبی دکتر روحانی را تسلیم وی کرد.
در این دیدار طرفین بطور مبسوط پیرامون موضوعات مورد علاقه دو کشور از جمله مسائل منطقه ای و بین المللی و چگونگی یافتن راهکارهایی به منظور کاهش تنش ها در منطقه و همچنین استمرار حفاظت از برجام بعنوان یک تفاهم بین المللی و چند جانبه و یکی از مهمترین دستاوردهای دیپلماسی در عصر حاضر بحث و تبادل نظر کردند.
اما کار تا همینجا پیش رفته بود که اتفاق جالبی میان آمریکا و فرانسه افتاد. این اتفاق اخذ مالیات فرانسه از شرکت های آمریکایی برای فروش آنلاین بود. این مساله دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا را عصبانی کرد. ترامپ می‌گوید اگر کشوری بتواند از کمپانی‌های آمریکایی مالیات بگیرد، آن کشور آمریکا خواهد بود. ترامپ در توئیتش این کار فرانسوی‌ها را حماقت مکرون دانست.
حالا ماکرونی که قرار بود که واسط میان ایران و آمریکا البته مامور اجرای سیاست های ترامپ باشد از سوی رئیس جمهور این کشور احمق خوانده می شود. 
با این اوصاف آمریکایی ها و فرانسوی‌ها خود دچار مشکلات عدیده‌ای با هم هستند چطور می توانند مشکلات با ایران که در سطح عناد و دشمنی و  جنگ اقتصادی است را حل و فصل کنند. به نظر می رسد دوباره برخی از افراد از جمله دولتمردان به ریسمان پوسیده‌ای چنگ انداخته اند که حتی نمی تواند نگهدارنده منافع خود باشد چه برسد که منافع ایران را در این راستا حل کند.
ترامپ به عنوان یک رئیس جمهور بدپیمان و بدعهد در فضای بین المللی ظاهر شده است که حتی با همپیمانان خویش نیز نمی تواند بر سر یک پیمان بایستد. آمریکا در زمان ترامپ به طور آشکارا نشان داده که سیاست قلدرمآبانه‌ای را در پیش گرفته است و در این میان حتی کشورهای همپیمان و شریک استراتژیک اروپایی نیز بر سر منافع خود با آمریکایی ها به چالش جدی بر خورده اند چه برسد کشورهایی که آمریکا سعی دارد با قلدری تمام بدون هیچ امتیازی تنها سیاست های خاص خود را در قبال آنها پیش ببرد. 
انتهای پیام/

آخرین مطالب