در خطبه های نماز جمعه مطرح شد؛

نکته عبرت آموز این دولت به فرموده رهبری؛ بی اعتمادی به غرب شد/مسئولین خدمت به مردم را سرلوحه خود قرار دهند

ائمه جمعه شهرهای مختلف استان همدان با بیان این نکته که به فرموده رهبری عبرت آموز این دولت؛ بی اعتمادی به غرب شد، گفتند: باید از این تجربه تلخ درس ها گرفت، چرا که امریکا همیشه بر مواضع عنادآمیز و دشمنی خود با ملت ما پافشاری می کند.

به گزارش عصر همدان؛ نماز جمعه شهرهای مختلف استان همدان با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در میعادگاه های نماز جمعه برگزار شد.

همدان

آیت‌الله حبیب‌الله شعبانی ظهر امروز در خطبه‌های عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته همدان در جمع نمازگزاران با بیان اینکه حاکمیت علی(ع) به معنای تحقق عدالت واقعی بود اظهار کرد: انتخاب رهبر و ولی جامعه امری مهم است که خداوند بهتر از هر فردی به آن اشراف دارد.

وی با اشاره به اینکه مقام حضرت علی(ع) در تاریخ اسلام و استقرار اسلام و استمرار آن مشخص است افزود: عید غدیر خم از مهمترین رویدادهای دینی ما به حساب می‌آید که در آن پیامبر(ص)، علی(ع) را به عنوان امام امت معرفی می‌کنند و عواقب پیروی نکردن از ولی خدا را گوشزد کردند.

امام جمعه همدان با بیان اینکه عید غدیر را باید تبریک گفت، جامه نو به تن کرد و به شکرانه این روز، روزه گرفت تصریح کرد: در تمام رویدادهای صدر اسلام، علی(ع) مومن واقعی به پیامبر و دین اسلام بود و هرگز سخنی و یا رفتاری خلاف آن نکرد.

وی با اشاره به اینکه در روزهای پایانی دولت دوازدهم هستیم ادامه داد: درباره عملکرد دولت قضاوت با مردم است و افکار عمومی درباره وضعیت مسکن، ارز و کالاهای اساسی تصمیم خواهند گرفت.

شعبانی خاطرنشان کرد: دولت‌های یازدهم و دوازدهم به افراط دولت نهم و دهم را تخریب کردند و این اتفاق که دولت گذشته را تخریب کردند اخلاقی نیست، به هر حال در هر دولت خدماتی ارائه شده است.

وی با اشاره به اینکه وضعیت اقتصادی امروز کشور، محصول عملکرد دولت‌های گذشته است گفت: در این رهگذر خطاهای راهبردی رخ داده است که باید این موضوع در دولت آینده مورد توجه قرار گیرد تا شاهد تکرار آن نباشیم.

امام جمعه همدان با بیان اینکه یکی از اتفاقات که نباید رخ می‎داد، رویکرد افراطی در نگاه به خارج از کشور است اظهار کرد: نظام اسلامی با دنیا باید تعامل کند و در آن حرفی نیست، این تعامل باید عزتمندانه و از موضع منافع ملی باشد اما نباید در آن افراط کرد.

وی با اشاره به اینکه در این افراطی عمل کردن، بسیاری از ظرفیت‌های داخلی ما از بین رفت افزود: دولت حل همه مشکلات را به برجام گره زد و وعده داد که اگر برجام رخ دهد، همه مشکلات برطرف می‌شود اما پس از آن دیدیم که ما به تعهدات خود عمل کردیم اما طرف مقابل عملکرد نکرد.

شعبانی با بیان اینکه ظرفیت‌سوزی از خطاهای راهبردی بود که بخشی از مشکلات اقتصادی به این مساله بازمی‌گردد تصریح کرد: در این دولت برای ارتباط با دنیا، دولت آمریکا اولویت بود و کشورهای دیگر مانند روسیه و چین جدی گرفته نشدند، آنقدر ارتباط با امریکا از دیدگاه دولت اصالت داشت که بدعهدی امریکا را توجیه می‌کردند.

وی با بیان اینکه اوباما به مفاد برجام عمل نکرد و ترامپ از برجام خارج شد اما دولت نیروهای داخلی را مقصر جلوه می‎داد! گفت: متأسفانه دولت در مقابل زورگویی دشمن مقاومت نکرد.

امام جمعه همدان گفت: دولت یازدهم و دوازدهم بالاترین اختیارات در بحث مذاکرات را داشت و حتی چارچوب‌های نظام را رعایت نکرد، اما نتایج آن چه شد؟ با یک دولت بدعهد مواجه شدیم.

وی تأکید کرد: پس از این اتفاق دشمنان به این نتیجه رسیدند که ما هرچه فشار بیاوریم برای ما هزینه ندارد بنابراین آنها فشار بیشتر و تحریم‌های بیشتری وارد کردند.

شعبانی با بیان اینکه عدم توصیه‌پذیری هم مشکل دیگر دولت بود اظهار کرد: بنای منتقدان، تخریب دولت نبوده است چراکه ما آرزو داشتیم دولت در حل مسائل اقتصادی موفق می‌شد زیرا نفع آن به کشور برمی‌گشت.

وی با اشاره به اینکه نقدها سیاسی نیست، دولت باید توصیه‌ها را جدی می‌گرفت افزود: بارها رهبر معظم انقلاب به تولید داخلی و تقویت توان داخلی تأکید کردند که تا به این امر مهم  توجه نکنیم، مذاکرات موفق نمی‌شود.

امام جمعه همدان تصریح کرد: هرچقدر قدرت و توانایی داشته باشیم، در میز مذاکره تواناتر عمل خواهیم کرد همانطور که در جریان واکسن تولید داخل باعث شد که کشورهای دیگر راحت‌تر واکسن در اختیار ما قرار دهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در روز مباهله، خداوند علی ابن ابیطالب(ع) را به عنوان جان پیامبر گرامی اسلام معرفی کرد ادامه داد: آنچه در وجود پیامبر است، در وجود علی ابن ابیطالب هم هست، به طوری که صفات پیامبر در امام علی(ع) است.

شعبانی با بیان اینکه غیر از مسأله نبوت، صفات و ولایت باطنی است که امام علی(ع) را شایسته جانشینی پیامبر می‌کند خواستار توجه به این مهم شد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه از مدال‌آوران المپیک نیز تقدیر می‌کنیم گفت: هر فردی که تعصب کشور را داشته باشد، نسبت به این اتفاق خوشحالی می‌کند و تبریک می‌گوید.

امام جمعه همدان اظهار کرد: باید سرمایه‌گذاری در رشته‌های مدال‌آور صورت گیرد اما متأسفانه به این رشته‌ها توجه نمی‌کنیم در حالی که رشته‌هایی فراوانی داریم که می‌تواند مدال آور باشد اما مورد حمایت واقع نمی‌شود.

نهاوند

حجت الاسلام والمسلمین عباسعلی مغیثی امام جمعه نهاوند در خطبه های این هفته نماز جمعه نهاوند گفت: دولت جوان و انقلابی باید در تقویت تولید و بهبود معیشت مردم و مبارزه با فساد جدی باشد.

وی اظهار داشت: از دولت آینده نظارت بر توزیع مایحتاج مردم و بسته شدن منافذ بروز فساد و خدمت به مردم انتظار است.

امام‌جمعه نهاوند افزود: همانطور که رهبر انقلاب فرمودند عبرتی که باید از دولت گذشته بگیریم این است که اروپا و آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و این موضوع برای کسانی که این حرف را باور نداشتند هم روشن شد.

وی ادامه داد: در مذاکرات وین هم آمریکا زیاده خواهی می کند و این تجربه مهمی است که آنها قابل اعتماد نیستند و رهبر انقلاب کرارا این موضوع را بیان کردند.

امام جمعه نهاوند بیان داشت: در برجام با ایران توافق کردند ولی به راحتی آن‌ها زیر توافق زدند و این فرهنگ آنها قابل اعتماد نیست و باید هوشیار باشیم.

حجت الاسلام مغیثی در بخش دیگری از خطبه ها گفت: آمریکا می خواهد به هر بهانه در منطقه حضور داشته باشد و نیروهای نیابتی را در منطقه برای انجام کارهای خودشان تجهیز و پشتیبانی می کنند.

وی بیان داشت: هرجا آمریکا و عواملش حضور داشته باشند جنگ و خونریزی و شرارت نیز وجود دارد و تنها راه ثبات در منطقه خروج آن‌ها از منطقه است.

تویسرکان

حجت اسلام مرتضی موحدی در خطبه های نماز جمعه هشتم مرداد ماه در تویسرکان با بیان اینکه محتوای واقعه غدیر، الهی بودن تعیین جانشین پیامبر(ص) است، گفت: بنابراین جانشینی را منصب الهی و به عنوان امامت محسوب می شود و نه خلافت وانتخاب مردم.

وی اظهار کرد: از این روست که شاهد هستیم در خطبه غدیر در حدود ۲۰ مرتبه به طور صریح و اشکار نبی مکرم اسلام(ص) تأکید کرده اند که انتخاب علی (ع)، انتخابی از طرف خداست و پیامبر(ص) مأمور به ابلاغ دستور خدا بوده است.

خطیب نماز جمعه تویسرکان در بخشی دیگر از سخنان خود به آخرین دیدار دولت با رهبرمعظم انقلاب پرداخت و افزود: در آن دیدار عنوان شد که خدمت باید برای خدا وآخرت باشد.

حجت الاسلام موحدی تصریح کرد: در سخنرانی رهبری بیان کردند که هرجا کار ها منوط به غرب کردید ماندید، تجربه تلخ، بزرگ و درس آموز این دولت بی اعتمادی به غرب شد واینکه سختی های امروز نتیجه اعتماد به غرب است.

وی با بیان اینکه درباره مذاکرات وین که برخی از اعضاء خوب ظاهرشدند نیز رهبرمعظم انقلاب به آن اشاره و تقدیر کردند ، هم گفت: مقام معظم رهبری شکست مذاکرات را ایستادگی آمریکا برمواضع عناد آمیز بیان کردند.

اسدآباد

حجت‌الاسلام سید موسی حسینی‌مجد، امام جمعه اسدآباد در خطبه های نماز جمعه این هفته شهر اسدآباد نمازگزاران را به رعایت تقوای الهی و دوری از گناهان توصیه و سفارش کرد.

وی بااشاره به حادثه روز مباهله، گفت: این روپز روز پیروزی و حق است.

امام جمعه اسدآباد بااشاره به روز تکریم خانواده و بازنشستگان، گفت: امروز اعضای خانواده باید در اخلاق، بردباری، صبر، خوش رویی، دوری از کینه و انتقام، بنیان و بالابردن ظرفیت در کنار هم زندگی کنند و قدر یکدیگر را بدانند، و کانون خانواده را گرم نگه دارید.

وی با اشاربه سالروز صدور فرمان مشروطه، گفت: اختلاف بین علما و مردم شیطنت دشمنان بوده و هست، نباید مشکلات معیشتی و اقتصادی شود که مردم از علما و مراجع و حوزه‌های علمیه جدا شوند.

حجت‌الاسلام حسینی‌مجد از نشانه های سعادت همنشینی با علما خواند و گفت: امام راحل در عین اینکه باتقوا و عالم ترین، فاضلترین بود، به عنوان سیاستمدارترین شخصیت بود و همینطور رهبر انقلاب در عین حال که فاضلترین شخصیت در بین علماست، سیاستمدارترین است، سیاست ودیانت با هم آمیخته است.

وی ازبرگزار کنندگان مراسمات مذهبی اخیر در اعیاد قربان و غدیر قدردانی کرد و گفت: ۱۰ هزار غذای نذری در روز عید غدیر یک کار بزرگ بود که قابل تقدیر است.

بهار

محمدعلی ارزنده با اشاره به پایان دولت روحانی گفت: ۴۲ سال بعد از پیروزی انقلاب برخی مسئولین بر خلاف انقلاب و نظام حرکت کردند اگر اینگونه نبود مملکت این همه مشکلی نداشت و ادا کردن حق مسئولیت بسیار سخت است و باید مسئولین مراقب باشند تا همواره خدمت به مردم را سر لوحه کار خود قرار دهند تا بتوانند هم در دنیا و هم در آخرت پاسخگو باشند.

امام جمعه شهرستان بهار با سفارش همگان به تقوای الهی از زحمات آحاد جامعه که مراسم باشکوه در سطح شهرستان بهار برگزار کردند تقدیر کردند و عنوان کرد، اگر بخواهیم مسیر غدیر را بپیماییم و پیام غدیر را درک کنیم و باید عالمانه، آگاهانه پیرو رهبر باشیم و موقعیت شناس باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی ارزنده با بیان اینکه هیچ مسئولیتی بالاتر و مهمتراز رهبری نیست گفت در حوادث پیش رو باید تدبر کرد، باید با تدبر و سنجش بصیرت پیدا کنیم چرا که پیش آمده در شرایطی رهبر و امام بر سر دو راهی، حفظ رهبری و حفظ هدف قرار گرفته و کسی که در معنای واقعی رهبرباشد حتما رهبری را فدای هدف میکند چرا که به معنای واقعی دین را فهمیده، فاصله گرفتن مردم از دین را می‌فهمد و دلسوزتر از هر کس برای دین است و مانند مادری که دلسوز برای فرزند است و در شرایط بعد از رحلت رسول گرامی اسلام پیش آمده بوداوضاع اینگونه بود ، مدینه چنان دچار اختلاف شده بود که اگر امام علی علیه الاسلام دست به شمشیر میگرفت جنگ میشد و مسائلی چون شهادت شیعیانان و نزدیکان امام علی واهل بیت که تعداد اندکی بود میشد و سند آن خطبه ۲۶ نهج البلاغه نیز در تایید این موضوع که اگر علی می جنگید همه اهل بیت وتعداد زیادی از صحابه رسول گرامی اسلام کشته میشدند ومسیحیت، یهودیت، کفار و مشرکین قدرت میگرفتند و مخالفان به مدینه حمله میکردند و جنگ داخلی به راه می افتاد و نام توحید و راه توحید برای همیشه ازبین میرفت اشاره دارد.

حجت السلام ارزنده با اشاره به پایان عمر دولت روحانی و تجربه تلخ دولت و اعتماد به غرب گفت نباید نوع عملکرد هر کسی طوری باشد که عبرت برای آیندگان باشد.

خطیب جمعه بهار ادامه داد: دولت روحانی عبرت برای دیگران شد و نوعی حرکت شد که در تاریخ عملکرد این دولت ثبت شد و برای دیگران عبرت خواهد شد چرا که نگاه دولت روحانی به داخل نبود و به بیگانگان نگاه می کردند و دل به بیگانه بستند.

حجت الاسلام ارزنده نیز تصریح کرد: ۴۲ سال بعد از پیروزی انقلاب که برخی مسئولین بر خلاف انقلاب و نظام حرکت کردند اگر اینگونه نبود مملکت این همه مشکلی نداشت و ادا کردن حق مسئولیت بسیار سخت است و باید مسئولین مراقب باشند تا همواره خدمت به مردم را سر لوحه کار خود قرار دهند تا بتوانند هم در دنیا و هم در آخرت پاسخگو باشند.

انتهای پیام/

 

آخرین مطالب