سردار سلیمانی در اجتماع بزرگ مجازی ویژه دهه فجر:

عزت و استقلال ملی در دوران پهلوی معنایی نداشت/ انقلاب برای ما اقتدار مردمی را رقم زد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: در دوره اول پهلوی عزت ملی ایران کاملا لگد مال شد و احساس کرد عزت ملی از سوی پهلوی خدشه دار شد.

به گزارش عصر همدان، اجتماع بزرگ مجازی انقلاب مردم با سخنرانی سردار سلیمانی رئیس سازمان بسیج مستضعفین عصر دیروز به صورت زنده در روبیکا برگزار شد.

سردار غلامرضا سلیمانی، در این همایش با گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار کرد: امسال ایام دهه فجر مصادف است با ولادت حضرت زهرا و میلاد مسعود امام راحل که ایان بسیار مبارک است و در عصر روز جمعه توفیق حاصل شد تا در شرایط کرونا از طریق پیام رسان های داخلی در خدمت مشتاقان انقلاب باشیم.

وی با بیان اینکه به نظر در این دقایق باید تمرکز بر عزت ملی و هویت ایرانیان قبل و بعد از انقلاب بحث کنیم، افزود: انقلاب مردم ایران علیه شرایطی اتفاق افتاد که حاصل حکومت پهلوی چه در دوران رضاخان و چه در دوران محمدرضا بود.

غربی‌ها مخالف عزت و استقلال ایرانی‌ها بودند

رئیس سازمان بسیج با اشاره زوایای مختلف عزت و استقلال مردم ایران و هویت ایرانی ادامه داد: انگلیس‌ها توانستند از دوران قاجار سیطره خود را در دروان کشور ما آغاز کنند، هرچه به جلو آمدیم نفوذ استعمار پیر انگلیس در غرب آسیا گسترده تر می شد در اواخر قاجار شرایط بین المللی و کشف نفت باعث شد انگلیس ها به دنبال حکومت متمرکز در ایران باشند.

وی با بیان اینکه آنها می خواستند یک امنیت مدیریت شده و تمرکز پیدا کرده در ایران سایه بگستراند تا این کالای مهم را در خدمت بگیرند، ادامه داد: اگر می خواستند با حکومت قاجار ادامه بدهند ممکن بود آزادی خواهان در دنیا و علما با تکیه بر قوای مردم و عشایر و اقوام مختلف علیه انگلیس ها شورش کنند، در حالی که در همان اوایل شکل گیری حکومت رضاخان علیه او این شورش ها شکل گرفت.

این مقام مسئول بااشاره به اینکه یک عنصر قزاق را که در خدمت قاجار بود را با یک کودتا روی کار آوردند، ادامه داد: در فرایندی با مدیریت انگلیس ها حکومت قاجار را پایان داده و سلطنت پهلوی را آغاز کند، رضاخان ۱۵ سال با درآمدهای نفتی توانست بر تمام املاک کشاورزی تملک پیدا کند و با این درآمد ارتش یکصد هزار نفری را سامان دهد.

رضاخان ارتش کشور را علیه مردم ایران به‌کار گرفت

وی با اشاره به کارکرد ارتش رضاخان گفت: ارتش یکصد هزار نفری جدید و مجهز داشتیم اما هیچ گونه مقاومتی در برابر نیروهایی که از سمال و جنوب وارد کشور شدند نکرد، سلاح های خود را روی زمین گذاشته و سلاح های خود را به روستاییان فروختند و از پادگان ها فرار کردند.

سلیمانی افزود: رضاخان که عمر خود را به عنوان یک نظامی گذرانده بود هیچ گاه در برابر انگلیس ها مقاومت نکرد و به تبعیدگاه خود رفت، طبیعی بود ارتشی با ۱۵ سال مدیریت انگلیسی ها دچار فروپاشی شود.

وی با بیان اینکه همین ارتش را رضاخان علیه مردم ایران به کار گرفت، عنوان کرد: ارتش علیه عشایر غرب کشور به کار گرفته شده و بارها بمباران شدند، در دوره اول پهلوی عزت ملی ایران کاملا لگد مال شد و احساس کرد عزت ملی از سوی پهلوی خدشه دار شد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه انگلیسی ها برای ملت آزادی قائل نبود ادامه داد: دیکتاتوری محض وجود