بیشترین بازدیدها

یادداشت

معرفی یک روستا در اسدآباد؛

گذرکجین؛ روستایی در دل تاریخ+تصاویر

روستای گذرکجین، روستایی در ۷ کیلومتری شهر اسدآباد است که به نقل از گذشتگان آن همانند معبد آناهیتا اندرون خود معبدی داشته است.

به گزارش عصر همدان، روستای گذرکجین، یکی از روستاهای اسدآباد در ۷ کیلومتری این شهر از دهستان دربندرود واقع شده و بنا به گفته اهالی روستا و به نقل از گذشتگان همانند معبد آناهیتا اندرونی خود معبدی داشته و دارای قنات‌های قدیمی از سمت روستای چنار بوده است.

به نقل از کتاب “آدراپانا در گذر تاریخ” آمده است که گذرکجین که در در نزدیکی بوجین قرار دارد، از سه جزء گُز یعنی چشم و آر = مقدس، کجین = کنشگ = عروس یا دختر که در کل چشم مقدس یا چشم ناهید معنی می دهد.

در این روستا خانه های قدیمی که در بالای کوه ساخته شده، قدمتی طولانی دارد و با عنوان “خانه کوهی” معروف است و مرحومان نبی الله جمشیدی و ولی فلاح در آن سکونت داشتند.

مکانی در روستای گذرکجین به نام سم دول دول وجود داشته که در قدیم روی تخته سنگی عکس وردانه، چانه خمیر، پنجه و همچنین عکس افتابه لگن و سم اسب بوده است، از دیرباز به نام سم دول دول مشهور بوده که متأسفانه این بنای تاریخی هم در گذر زمان از دست رفته است.

در این روستا کوهی به نام شاخ معروف است که به زبان محلی به آن کوه شخ می گویند.

این روستا دارای رودخانه ای از دربندرود است که بین سه روستای گذرکجین، بوجین و خاکریز تقسیم می‌شود.

یکی از اعضای شورا به وجود باغات در روستای گذرکجین اشاره می‌کند و می‌گوید: این باغات به خاطر بی آبی و عدم اجازه حفاری چاه، درحال خشک شدن هستند و به زمین زراعی تبدیل شدند.

انتهای پیام/ن

آخرین مطالب