• امروز : پنج شنبه - ۱۰ خرداد - ۱۴۰۳
  • برابر با : Thursday - 30 May - 2024
1
معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد

پرداخت وام ۲۰ میلیونی به خبرنگاران/ وزارت صمت مسؤول پاسخ‌گویی به حوزه کاغذ است

  • کد خبر : 1068
  • 24 مرداد 1397 - 17:55
پرداخت وام ۲۰ میلیونی به خبرنگاران/ وزارت صمت مسؤول پاسخ‌گویی به حوزه کاغذ است

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ۲۰ میلیون وام بدون بهره برای خبرنگاران و ۱۷۰ میلیون تومان برای روزنامه‌ها پرداخت خواهد شد، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت مسؤول پاسخ‌گویی به حوزه کاغذ است.

به گزارش عصر همدان، محمد سلطانی‌فر  امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: من ورود آقای درویش‌نژاد (مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان) را به همدان به فال نیک می‌گیرم و ایشان را مدیری فعال و شاخص می‌دانم.

وی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۸، همدان همانند تبریز در عرصه جهانی مطرح شده و گردشگران خارجی به این استان سفر خواهند داشت، افزود: در این خصوص وزارت ارشاد برنامه ویژه خبری تدارک دیده است.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در سال‌های گذشته حوزه مطبوعات خارجی در کشور مغفول مانده بود و حال به این مهم پرداختیم، عنوان کرد: در راستای جبران این نقیصه، باشگاه خبرنگاران خارجی راه اندازی شد و از این پس در حوزه دیپلماسی عمومی توان خبرنگاران خارجی دیده خواهد شد.

وی تصریح کرد: این وزارتخانه برای معرفی همدان در عرصه جهانی از هیچ کوششی دریغ نمی‌ورزد و تلاش می‌کند تا شهر تاریخی و گردشگری همدان را به جهانیان کند.

سلطانی‌فر درباره شرایط بیمه خبرنگاران افزود: متأسفانه اتفاقی در وضعیت صندوق هنرمندان رخ داد که سبب شد ما سهمیه خود در بخش روزنامه‌نگاران را از دست بدهیم اما امسال با تغییر شیوه‌های مربوطه توانستیم برای ۳ هزار نفر از روزنامه‌نگاران سهمیه بیمه دریافت کرده و ۸۰۸ نفر را نیز بیمه کنیم.

وی با بیان اینکه برخی طرح‌ها سبب کمرنگ شدن موضوع بیمه خبرنگاران شد، افزود: اجرای طرح‌‎هایی مانند طرح اشتراک سبب شد رقم هنگفتی از یارانه به مقدار ۷۰ میلیارد تومان ظرف مدت سه سال برداشته و سایر بخش‌ها از این ظرفیت کمتر بهره‌مند شوند.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه از همان روزهای نخست انتصابم به این سمت طرح اشتراک روزنامه را که با هدف روزنامه‌خوان کردن مردم اجرا شد را تعطیل کردم، تصریح کرد: از دیگر طرح‎هایی که تعطیل کردیم طرح بیمه خبرنگاران توسط رسانه بود چراکه این طرح نیز اشکالات فراوانی داشت که مهمترین آنها مداخله دولت در امور روزنامه‌نگاران بود.

سهمیه بیمه و سوء استفاده برخی از مدیران سودجو

وی با بیان اینکه اختصاص سهمیه بیمه به رسانه‌ها سبب شد برخی از ظرفیت ایجاد شده سوء استفاده کنند، گفت: تخلف برخی مدیران و بیمه کردن افرادی غیر از روزنامه‌نگاران سبب شد نتایج این تخلف دامن خودشان را بگیرد و در این رابطه سبب تشکیل پرونده‌هایی حقوقی علیه آنها شود.

سلطانی‌فر به تشریح سایر تخلفات رخ داده در طرح بیمه خبرنگاران توسط رسانه‌ها پرداخت و گفت: با متوقف کردن این قبیل طرح‌ها توانستیم امسال در دو مقطع به رسانه‌ها یارانه پرداخت کنیم هر چند به شخصه با پرداخت یارانه مستقیم به مطبوعات مخالفم اما معتقدم مسیر فعلی مسیری است که می‌توانیم با کمترین چالش و فساد به نشریات کمک کنیم.

بیمه ۳ هزار خبرنگار در قالب بیمه تکمیلی

وی با بیان اینکه در برنامه‌های اخیر وزارت ارشاد نگاه استانی قوی‌تر شده است، خاطرنشان کرد: امسال توانستیم سه هزار نفر از روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها را در قالب بیمه تکمیلی و طرح سرمد بیمه کنیم طرحی که مطابق آن دوسوم هزینه‌ها را ما پرداخت کرده و یک سوم آن را روزنامه‌نگار پرداخت می‌کند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: افرادی که رسانه‌های آنها تعطیل شده و یا در پرداخت حق بیمه دچار سهل‌انگاری می‌شوند می‌توانند با شرایطی تا دو سال از بیمه بیکاری استفاد کنند.

بر اساس قانون مسؤولان رسانه موظف به بیمه اعضای خود هستند

وی با بیان اینکه طبق قانون مدیران مسؤول موظف هستند اعضای رسانه خود را بیمه کنند، اظهار کرد: در نتیجه ما افرادی را که از این کار سر باز زنند را از یارانه محروم می‌کنیم.

سلطانی‌فر درباره اختصاص یارانه به نشریات محلی و کم بودن سهم استان در این بخش اشاره کرد و افزود: نگاه ما در این عرصه استانی نیست بلکه ما به تمام رسانه‌هایی که شامل دریافت یارانه می‌شوند یارانه می‌دهیم مشکل مطبوعات استان عدم ارسال به موقع اعلام وصول است که همین سبب محروم شدن آنها از یارانه و اعمال ماده ۱۶ شدن آنها شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مطابق قانون ما نمی‌توانیم جلوی تقاضای افراد برای صدور مجوز را بگیریم، گفت: اما مسیری ترسیم شده که تنها افراد حرفه‌ای در این عرصه بتوانند مجوز راه‌اندازی یک رسانه را دریافت کنند.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه افرادی که درخواست اخذ مجوز برای راه‌اندازی یک رسانه را دارند تا سه سال از حمایت‌های ما بی‌بهره هستند، افزود: در حال حاضر برای حضور افراد حرفه‌ای در عرصه رسانه تصمیم گرفته شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر نکات ذکر شده به رسانه‌ای با بیش از ۲۵ سال سابقه نیز یارانه نخواهیم داد چراکه این رسانه نتوانسته در طول سال‌ها فعالیت روی پای خود بایستد.

سلطانی‌فر در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعطای تسهیلات بانکی به خبرنگاران گفت: تفاهم‌نامه‌ای با بانک قرض‌الحسنه مهر ایران بسته شده تا بتوانیم تسهیلات تا سقف ۲۰ میلیون با کارمزد ۴ درصد برای خبرنگاران و ۱۷۰ میلیون در اختیار روزنامه‌نگاران قرار دهیم.

صدور یک‌هزار و ۸۸۰ مجوز کانون تبلیغاتی

وی با اشاره به اینکه تاکنون یک‌هزار و ۸۸۰ مجوز کانون تبلیغاتی صادر شده و در حال تشکیل کانونی برای فعالان این عرصه هستیم، یادآور شد: ما با مشکلات این قشر از جامعه رسانه‌ای آشنا بوده و در تلاش هستیم تا مشکلات آنها را بر طرف کنیم.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بسیاری از استاندارد ان و فرمانداران ما از داشتن مشاور رسانه‌ای محروم هستند، ادامه داد: ما به دنبال ایجاد طرح پیوست مشاوران رسانه‌ای هستیم تا این جایگاه را ارتقا بخشیم.

جایگاه رسانه با روابط عمومی متفاوت است

وی با اشاره به اینکه برخی به رسانه نگاه روابط عمومی دارند و نباید اینگونه باشد، تصریح کرد: اگر ما به وظایف رسانه‎ای خود آگاه باشیم و باید پیوست رسانه‌ای داشته باشیم.

سلطانی‌فر با اشاره به اینکه جایگاه رسانه با روابط عمومی متفاوت است، افزود: برخی بعد از پایان کار رسانه را در جریان امور قرار می‌دهند که این کار درستی نیست.

وی با بیان اینکه رسانه‌های محلی جزو دغدغه‌هایم بوده و هست، اظهار کرد: هر چه تعداد انجمن‌ها بیشتر باشد کار آسان‌تر می‌شود، معتقدم وجود این گروه‌ها خیلی سازنده است.

آموزش، حوزه نیمه‌مغفول

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه یکی از حوزه‌های نیمه مغفول مانده حوزه آموزش است، بیان کرد: آموزش بسیاری از مشکلات را حل می‌کند.

وی با بیان اینکه آموزش نباید سنتی باشد و شما باید نوع ‌پیشرفته آموزش را از ما بخواهید، افزود: هر مقدار هزینه برای آموزش صرف شود باز هم کم است و باید از استادان به‌نام این حوزه بهره گرفت.

سلطانی‌فر با بیان اینکه برای حفظ و تکریم جایگاه و منزلت روزنامه‌نگاری یک شورای مشورتی را راه‌انداری کردیم، ادامه داد: در این شورا پرونده‌های مطبوعاتی رسیدگی می‌شود و به نظر می‌رسد که ۷۰ تا ۸۰ درصد از مشکلات حل خواهد شد.

وی با بیان اینکه منتظر آن هستیم تا حکم شورای مشورتی توسط قوه قضائیه برای اعضا صادر شود، عنوان کرد: اگر این طرح در گام نخست خوب اجرا شد آن را در شهرستان‌های دیگر تسری خواهیم داد.

سلطانی‌فر با بیان اینکه علاوه بر خبرنگاران مستقر در کشور سالانه یک‌هزار خبرنگار از سراسر جهان به ایران سفر می‌کنند و همدان باید بتواند از این فرصت به بهترین شکل بهره گیرد، یادآور شد: به دنبال آن هستیم تا همدان را مورد توجه این خبرنگاران قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ برنامه‌ای که در همدان به مناسبت هفته خبرنگار برگزار شد کار ارزشمندی است، افزود: باید تلاش کنیم تا این نوع برنامه‌ها در فضای مجازی منتشر و استان‌های دیگر نیز از برنامه‌ها بهره‌مند شوند.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه ما باید فعالیت‌های غیر معمول را دنبال کنیم، ادامه داد: امسال به جهت اعمال تحریم‌ها سال پرفشاری بر روی مطبوعات است و باید موضوع صرفه‌جویی را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه پیشنهاد می‌کنم امسال نمایشگاه مطبوعات نداشته باشیم، تصریح کرد: امید است که بتوانیم جشنواره مطبوعاتی غرب کشور به محوریت همدان داشته باشیم اما در این زمینه باید با سایر استان‌های دیگر همفکری شود هر چند که این افتخار بزرگی است که این جشنواره در  همدان باشد.

سلطانی‌فر با بیان اینکه ما متولی توزیع و تخصیص کاغذ نیستیم و فقط کمک‌کننده هستیم، بیان کرد: ما قدرت نداریم ولی مسئولیت داریم.

باید از در آمدزایی سنتی فاصله بگیریم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که از درآمدزایی سنتی فاصله بگیریم، یادآور شد: امروزه می‌بینیم تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان پول در فضای مجازی می‌چرخد و حال شاهد تحولی عظیم در بخش دیجیتال هستیم.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اظهار نگرانی از اینکه تا کی می‌خواهیم با یک صفحه آگهی در آمدزایی کنیم، افزود: لازم است که به شیوه‌های جدید درآمدزایی توجه کنیم و این تحول را امروز در روزنامه خراسان شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه باید یخ ذهن افراد باز شود و عصر حاضر را درک کنیم، عنوان کرد: همواره به دنبال تقویت فضای مجازی و پایگاه‌های خبری هستیم.

سلطانی‌فر با اشاره به اینکه در مورد بیمه خبرنگاری تنها در حق پایگاه‌های خبری اجحاف می‌شود، افزود: متأسفانه جذب آگهی دولتی برای خبرگزاری‌ها امکان‌پذیر نیست.

وزارت صنعت، معدن و تجارت مسؤول پاسخ‌گویی به حوزه کاغذ است

وی با اشاره به اینکه کانون‌های تبلیغاتی مدت‌هاست که رها بودند اما امروز برای آنها وقت گذاشته و به دنبال رفع مشکلات مالیاتی آنها هستیم، ادامه داد: به دنبال شکل‌گیری اتحادیه این صنف هستیم.

معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره مسئله کمبود کاغذ در کشور خاطرنشان کرد: برای موضوع کاغذ ما هیچ مسؤولیتی نداریم و وزارت صنعت، معدن و تجارت مسؤول پاسخ‌گویی به حوزه کاغذ است.

انتهای پیام/۸۹۰۴۷/

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=1068
  • دیدگاه‌ها برای پرداخت وام ۲۰ میلیونی به خبرنگاران/ وزارت صمت مسؤول پاسخ‌گویی به حوزه کاغذ است بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.