• امروز : جمعه - ۲۹ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Friday - 19 July - 2024
3
کارشناس مسائل بین‌الملل تأکید کرد:

نقش پررنگ رئیس‌جمهور آینده در تحولات منطقه

  • کد خبر : 218232
  • 23 خرداد 1403 - 12:56
نقش پررنگ رئیس‌جمهور آینده در تحولات منطقه
کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه رئیس جمهور آینده کشور و وزیر امورخارجه نقشی پررنگ در تحولات آینده منطقه دارند، گفت: طبق قانون اساسی وظیفه رئیس جمهور دفاع از مسلمانان و مبارزه حق طلبانه مستضعفان در برابر مستکبرین است و باید با تقویت دیپلماسی عزت و قدرت در منطقه، این سیاست‌ها را پیش ببرد.

محمد حسین دهقانی در گفتگو با خبرنگار سیاسی پایگاه خبری و تحلیلی «عصر همدان» با اشاره به اینکه ۲۵۰ روز از تحولات غزه می‌گذرد، گفت: دو‌ تحول مهم در این ایام رخ داد که یکی از آن‌ها استعفای دونفر از کابینه جنگ رژیم غاصب صهیونیستی است.

وی با بیان اینکه استعفای اعضای کابینه جنگ رژیم ظالم صهیونیستی نشان دهنده از هم گسیختگی درون دولت و رژیم صهیونیستی است، افزود: آن‌ها درحال فروپاشی از داخل هستند و این اتفاق زودتر از آنچه که تصور کنیم رخ می‌دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل ادامه داد: چند شب گذشته آمریکا قطعنامه‌ای نمایشی به شورای امنیت ارائه داد تا آتش بس در غزه اعلام شود و این قطعنامه با ۱۴ رای مثبت و یک رای ممتنع روبه رو شد.

دهقانی با اشاره به اینکه مفاد این قطعنامه آتش‌بس فوری و تبادل اسرا و عقب نشینی و بازگشت آوارگان بود، تصریح کرد: آمریکا نقش اساسی در تحولات دارد ولی از سوی دیگر نقش بازی می‌کند و با این اقدام به نوعی درحال کمک کردن به نتانیاهو است.

وی ادامه داد: کسی نمی‌تواند جلوی ماشین جنگی نتانیاهو را بگیرد و مفاد این قطعنامه که کمی با خواسته‌های حماس مطابقت دارد بیانگر استیصال آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی است چون بیشتر از این هم نمی‌توانند در برابر مردم دنیا بایستند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با تأکید بر اینکه از سمتی دیگر یکی از اتفاقا مهم این روزها انتخابات در کشورمان است، گفت: انتخابات اثر مستقیم در تحولات منطقه دارد و می‌دانید که ما در پرتنش‌ترین منطقه دنیا هستیم.

دهقانی با بیان اینکه نقش رئیس جمهور آینده و وزیر امور خارجه در تحولات آینده منطقه پررنگ است، عنوان کرد: این دوشخص باید توان برخورد و کارکرد لازم برای مذاکرات را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: براساس قانون اساسی کشور، رئیس جمهور و وزیر امور خارجه نمی‌توانند بگویند کاری با شرایط منطقه نداریم چراکه دفاع از همه مسلمانان اصل مهم قانون اساسی کشور است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به اینکه قانون اساسی تأکید بر مبارزه حق طلبانه مستضعفان در برابر مستکبرین دارد، گفت: رئیس جمهور مجری این سیاست‌ها است و باید با تقویت دیپلماسی عزت و قدرت در منطقه سیاست‌ها را پیش ببرد.

دهقانی در پایان با بیان اینکه رئیس جمهور در تحولات منطقه، نقش حمایتی و هماهنگ کننده دارد، افزود: شهید رئیسی و شهید عبداللهیان سفرهای زیادی به کشورهای دیگر خصوصا کشورهای منطقه داشتند و تأثیر این اقدام آن‌ها را در تقویت هماهنگی منطقه در حوزه‌های مختلف از جمله سیاسی، فرهنگی و امنیتی شاهد هستیم.

انتهای پیام/ سع

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=218232
  • دیدگاه‌ها برای نقش پررنگ رئیس‌جمهور آینده در تحولات منطقه بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.