• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
4
گزارش اختصاصی عصر همدان از عدم شفافیت مالی شورای شهر و شهرداری کبودراهنگ؛

شفافیت مالی حق مردم است

  • کد خبر : 202527
  • 08 آبان 1402 - 8:13
شفافیت مالی حق مردم است
شفافیت در سیاست امروز، به معنای حق دسترسی شهروندان، به برخی از اطلاعات داخلی هر سازمان بوده و دامنه، دقت و به‌موقع بودن اطلاعات از مهم‌ترین مولفه‌های آن به‌شمار آمده و نبود هر کدام از این عوامل عدم شفافیت خوانده می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری و تحلیلی«عصر همدان»بصورت کلی یکی از حقوق مردم، دسترسی به اطلاعات عمومی در هر سازمانی است، مگر در مواردی که شفافیت عمومی باعث ضرر و زیان در جامعه باشد.

لذا برخی اوقات، رازداری بیش‌ازحد در یک سازمان، کیفیت تصمیم‌گیری عمومی را پایین آورده و قدرت تشخیص سوءاستفاده‌های عمومی را از شهروندان گرفته و این امر می‌تواند تأثیرات مخربی را بر تمام جنبه‌های جامعه و حکومت بگذارد.

شفافیت از چنان اهمیتی برخوردار بوده که مقام معظم رهبری نیز در این‌باره فرموده‌اند: شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهوری اسلامی عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد؛ این معنای شفافیت است، باید هم بکنند.

از سوی دیگر، شفافیت اصلی‌ترین و قابل اعتمادترین سازوکار برای مبارزه با فساد اداری و افزایش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مسئولین بوده و همچنین باعث ارتقاء شایسته‌سالاری در جامعه و مشارکت فعال و مؤثر مردمی و در نهایت، افزایش کارآمدی سرمایه‌های اجتماعی است.

و همچنین این امر، یکی از زیرساخت‌های مهم برای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری به شمار می‌آید چرا که وجود اطلاعات دقیق، کامل، جزئی و به‌لحظه، باعث عدم اختلال در تصمیم‌گیری‌های مهم بوده و متخصصان حوزه‌های گوناگون، با این کار می‌توانند به تصور و تحلیل صحیح دست یافته،‌ و به موقع تصمیمات درست را اتخاذ نمایند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی عصر همدان چرا شهرداری کبودراهنگ، گزارش مالی نداده است؟ تیتر خبری بود که دو ماه پیش در یکی از سایت‌های خبری شهرستان کبودراهنگ درج شده و واکنش کاربران زیادی را در این حوزه، در پی داشته است. گفتنی است، مطابق قانون شهرداری و شوراها، شورا موظف است کلیه مصوبات خود را به اطلاع عموم برساند.

اگر اصل و معیار را بر اساسنامه شوراها و شهرداری بگذاریم، شوراها در طول ماه حداقل دو بار و حداکثر چهار بار تشکیل جلسه داده، و همچنین باید هر شش‌ماه یکبار گزارش مالی از سوی شهرداری به شورای شهر ارائه و اعضای شورای شهر نیز به عنوان منتخبان مردم آن را  در اختیار همگان قرار دهند.

شهرداری‌ها نیز باید براساس قانون هر شش‌ماه گزارش مالی و لیست پروژه‌ها، به همراه نام پیمانکار و میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته را در سایت شهرداری یا روزنامه‌های کثیرالانتشار و رسانه‌ها منتشر کنند تا مردم از چگونگی هزینه‌کردها و سرمایه‌گذاری‌ها مطلع شوند.

اما به گفته تعدادی از افراد، اعضای شورای شهر کبودراهنگ و شهرداری این شهرستان، با گذشت ۲ سال از عمر خود، تاکنون هیچ گزارش مالی به مردم ارائه نداده و خود را در این امور پاسخگو نمی‌دانند.

بر همین اساس خبرنگار ما برآن شد در رابطه با راستی آزمایی این موضوع با چند نفر از شهروندان و مسئولین مربوطه، گفتگویی داشته باشد تا در این رابطه به نتیجه قابل قبولی برسد.

بابایی رئیس شورای شهر کبودراهنگ در گفتگو با خبرنگار عصر همدان گفت: شفافیت مالی بر عهده شهرداری است.

وی افزود: ارائه فعالیت بر عهده شورای شهر است که در این رابطه سالیانه یکبار در زمان عوض شدن رئیس شورا گزارش داده می‌شود، که رئیس شورا  دوازدهم مرداد ماه عوض شده است.

بابایی در خصوص اعلام گزارش به خبرنگاران اذعان داشت: در طی چند جلسه، گزارشات مالی به خبرنگاران و مردم اعلام شده است، ولی از بردن نام رسانه‌هایی که در جمع آنها اعلام گزارش شده است امتناع ورزید.

رئیس شورای شهر کبودراهنگ در ادامه گفت: گزارش مالی سال گذشته، به من مربوط نبوده، من فقط در دوازده مردادماه سال آینده در قبال عملکرد خودم پاسخگو هستم.

خبرنگار ما بر آن شد تا موضوع را از شهردار شهرستان کبودراهنگ پیگیر شود.

علی صفی‌نیا‌ فلاح، شهردار شهر کبودراهنگ در گفتگو با خبرنگار عصر همدان در خصوص عدم شفافیت مالی شهرداری و  اعضای شورای شهر، شهرستان کبودراهنگ در دو سال گذشته، عنوان کرد: تمام ریز عوارض دو سال اخیر در روزنامه همدان پیام و تریبون نماز جمعه منتشر شده است.

صفی‌نیا‌فلاح در ادامه بیان کرد: بودجه پیشنهادی و مصوب برای این شهر در سایت وزارت کشور نیز موجود است.

وی با اشاره بر اینکه تمام کارهای شهرداری و اعضای شورای شهر بطور کامل شفاف‌سازی شده است، گفت: گزارشات مالی شهر کبودراهنگ در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ در سایت وزارت کشور و استانداری بطور واضح و کامل موجود است.

شهردار کبودراهنگ با بیان اینکه شفافیت مالی پس از عملیاتی شدن و تایید نهایی باید انجام شود، عنوان کرد: گاهی اوقات شفافیت مالی قبل از عملیاتی شدن کارها و تصویب نهایی، برای عموم مردم خیلی به مصلحت نبوده چرا که بعضی اوقات مصوباتی از طریق استانداری انجام شده اما بودجه لازم بدست ما نرسیده است، پس قانع کردن مردم در این زمینه مشکل خواهد شد.

باتوجه به اظهارات این دو مسئول خبرنگار ما به پاسخ قانع کننده‌ای نرسیده و در ادامه با فرماندار شهرستان کبودراهنگ تماس گرفته که موفق به برقراری ارتباط نشد.

در ادامه علت را از فرماندار و استانداری همدان پیگیری و نتیجه را در اختیار عموم قرار خواهیم داد.

انتهای پیام/سا

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=202527
  • دیدگاه‌ها برای شفافیت مالی حق مردم است بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.