• امروز : یکشنبه - ۳۱ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 21 July - 2024
2
«عصر همدان» گزارش می‌دهد؛

سقط جنین تهدیدکننده سلامت روح و جسم مادران

  • کد خبر : 218406
  • 27 خرداد 1403 - 7:36
سقط جنین تهدیدکننده سلامت روح و جسم مادران
سقط جنین غیرقانونی، آثاری منفی بر فرد و اجتماع دارد، اگر مادران بدانند با اقدام به سقط جنین غیرقانونی، علاوه بر اینکه آسیبی بزرگ به سلامت روح و جسم خود می‌زنند اثراتی منفی بر جامعه نیز می‌گذارند، قطعاً از این اقدام صرف‌نظر می‌کنند.

به گزارش خبرنگار سلامت پایگاه خبری و تحلیلی «عصر همدان» به صدا درآمدن زنگ خطر پیری جمعیت در کشور موجب شد تا رسانه‌ها و مردم بیشتر از قبل به این مسئله توجه کنند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز از سال‌ها پیش بارها نسبت به کاهش جمعیت هشدار دادند و در یکی از سخنرانی‌های خود فرمودند «محدودکردن نسل، برای کشور ما خطر بزرگی است.»

محدود کردن نسل کلیدواژه‌ای مهم و قابل توجه در این سخن است، در واقع محدود کردن نسل به صورت خودخواسته و توسط زوجین و در برهه‌ای از زمان توسط دولت وقت رخ داد که تأکید بر شعار ایست، یک بچه کافیست و فرزند کمتر زندگی بهتر داشتند.

یکی از موضوعات مهم و مرتبط با این مسئله، آمار سقط جنین غیرقانونی در کشور است و براساس آخرین آمارهای البته غیر رسمی، سالانه بیش از ۶۰۰ هزار سقط غیرقانونی در کشور انجام می‌شود.

در مجموع سقط جنین عوارض زیادی برای فرد دارد و اگر این سقط به صورت غیرقانونی نیز انجام شود، عوارض آن دوچندان می‌شود در نتیجه آثار منفی سقط جنین جنبه فردی و اجتماعی دارد.

سقط غیرقانونی تهدید بزرگی برای سلامت زنان

یک کارشناس مامایی در گفتگو با خبرنگار سلامت پایگاه خبری و تحلیلی «عصر همدان» با بیان اینکه سقط جنین عوارض جبران ناپذیری دارد، گفت: یک هشتم مرگ و میر ناشی از حاملگی، بخاطر سقط غیرقانونی جنین است.

شهلا ضابطی با اشاره به اینکه دیدگاه‌های مختلفی برای این موضوع در کشورها و مناطق وجود دارد، افزود: اکثریت کشورها سقط را ممنوع اعلام کردند؛ حیات یک موهبت الهی بوده و فقط زمانی جایز است که احتمال آسیب قطعی به مادر و جنین وارد باشد و در غیر این صورت مجازات دارد.

این کارشناس مامایی ادامه داد: سقط عمدی طبی و یا درمانی، علت پزشکی دارد و براساس تایید پزشکی قانونی و رأی قضات با صدور مجوز در بیمارستان انجام می‌شود اما سقط جنایی یا همان غیرقانونی، بدون هیچ دلیل پزشکی در مراکز غیرقانونی انجام می‌شود.

ضابطی با بیان اینکه گروه دیگری از سقط به صورت خود به خودی و یا براثر شکستگی و ضربه رخ می‌دهد، تصریح کرد: در این میان سقط غیرقانونی بسیار غیر ایمن و ناسالم است و تهدید بزرگی برای سلامت زنان محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در مطالعات مختلف دلایلی زیادی برای این سقط‌های غیرقانونی مطرح شده است، گفت: بارداری ناخواسته، فاصله کم بین فرزندان، اشتغال و تحصیلات مادر، افزایش سن مادر، مدنظر بودن جنسیتی خاص، اعتیاد پدر و حتی اعتیاد مادر از جمله دلایلی است که فرد را ترغیب به سقط می‌کند.

این کارشناس مامایی خاطرنشان کرد: مداخلات آموزشی جهت افزایش آگاهی از عوارض و عواقب سقط غیرقانونی در جامعه بسیار نیاز است و باید علاوه بر آموزش گروهی از شیوه‌های مؤثر همچون مشاوره فردی و چهره به چهره در گروه‌های خاص استفاده شود.

ضابطی با تأکید بر اینکه تغییر نگرش افراد و رشد شناختی آن‌ها می‌تواند در کاهش آمار سقط اثر مثبتی بگذارد، عنوان کرد: تجزیه و تحلیل عوارض توسط فرد موجب می‌شود تا برای برطرف کردن عواملی که او را ترغیب به سقط کرده است تلاش کند.

آسیب جسمی و روحی از جمله عوارض سقط جنین

وی با بیان اینکه خون‌ریزی‌های شدید داخلی یکی از عوارض جدی سقط جنین غیرقانونی است، گفت: عفونت، آسیب به رحم، سقط جنین ناقص، آسیب به اندام داخلی مادر، نازایی، مشکلات روحی و روانی و مرگ از جمله عوارض سقط ناایمن و غیرقانونی است.

این کارشناس مامایی با اشاره به اینکه افرادی که سقط غیرقانونی انجام می‌دهند حتی اگر جسمشان آسیب نبیند شدیدا افسرده می‌شوند، افزود: تغییرات خلق و خو، کاهش انرژی، اختلال در خواب، دیدن کابوس صحنه‌های سقط، احساس گناه و داشتن استرس از دیگر عوارض روحی و روانی سقط غیرقانونی جنین است.

ضابطی در پایان با تأکید بر اینکه افرادی که در طولانی مدت نیز از بارداری جلوگیری می‌کنند در سنین بالاتر شانس کمتری برای بارداری دارند، تصریح کرد: این افراد معمولا در سنین جوانی نیز جنین را سقط می‌کنند تا دیرتر باردار شوند در حالی که در آینده دچار ناباروری می‌شوند.

کاهش سقط، کمک بزرگی به رشد جمعیتی می‌کند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفتگو با خبرنگار سلامت پایگاه خبری و تحلیلی «عصر همدان» با بیان اینکه سالانه هزار و ۶۰۰ مادر در دنیا بخاطر عوارض بارداری جان خود را از دست می‌دهند، گفت: شاخص مرگ و میر مادران باردار در کشور ۲۱ بوده و در استان ۱۰ نفر در صد هزار نفر است.
حسین عرفانی با اشاره به سقط جنین ۳۸۸ مورد در سال گذشته در استان همدان، افزود: یکی از دلایل اصلی سقط جنین، سقط القایی به خاطر ناخواسته بودن بارداری است.

وی با تأکید بر اینکه آگاهی جوانان موجب می‌شود آمار سقط کاهش یابد، تصریح کرد: بهتر شدن وضعیت اقتصادی و اشتغال جوانان موجب افزایش آمار ازدواج و افزایش فرزندآوری می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه بر اساس آمار، سالانه بین ۱۵۰ هزار تا ۳۵۰ هزار مورد سقط غیرقانونی در کشور داریم، عنوان کرد: با کاهش سقط می‌توان کمک بزرگی به رشد جمعیتی کرد.

عرفانی در پایان گفت: برای سالم بودن جامعه باید جمعیت فعال باشد و اگر جمعیت استان همدان افزایش پیدا نکند در آینده شاهد جمعیتی پیر خواهیم بود.

لزوم تبیین آثار فردی و اجتماعی سقط جنین غیرقانونی

شهید رئیسی در دومین رویداد اهداء جایزه ملی جوانی جمعیت در خصوص سقط جنین غیرقانونی تأکید براین داشتند که باید جلوی سقط جنین غیرقانونی گرفته شود و آمار سقط جنین متفاوت، بالا و نگران کننده است.

ایشان با اشاره به اینکه همه دست‌اندرکاران باید همت کنند تا جلوی سقط جنین گرفته شود نسبت به اینکه دختران و پسران جوان باید بدانند سقط جنین غیرمجاز از نظر شرعی، قتل نفس است نیز سخن به میان آوردند.

توجه به آثار فردی و اجتماعی سقط جنین غیرقانونی مسئله مهمی است که حتما باید توسط کارشناسان به خوبی بررسی و برای جامعه تبیین شود.

از سوی دیگر نیز مادران باید بدانند که سقط جنین غیرقانونی می‌تواند سلامت روحی و جسمی آن‌ها را تهدید کرده و حتی شانس ادامه حیات را از فرد بگیرد.

شاید مادران بنا به هر دلیلی تصمیم به سقط جنین غیرقانونی بگیرند اما از هر زاویه به مسئله نگاه می‌کنیم هزاران ضرر بر چشم می‌آید و هیچ دلیلی توان توجیه این عمل را ندارد.

انتهای پیام/ سع

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=218406
  • دیدگاه‌ها برای سقط جنین تهدیدکننده سلامت روح و جسم مادران بسته هستند

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.