• امروز : دوشنبه - ۲۷ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Monday - 15 April - 2024
3

خبرنگاران مراقب باشند قلم، دین آنها را به تاراج نبرد/اجرای طرح ابداعی “معتذرین” در استان همدان برای اولین بار در کشور

  • کد خبر : 101820
  • 12 بهمن 1399 - 9:20
خبرنگاران مراقب باشند قلم، دین آنها را به تاراج نبرد/اجرای طرح ابداعی “معتذرین” در استان همدان برای اولین بار در کشور

محمدرضا عدالتخواه در دیدار با جمعی از اعضای هیئت‌مدیره خانه مطبوعات استان گفت: خبرنگاران باید تمام توان خود را به کار بگیرند و مراقب باشند تا با قلم‌زدن به نفع یا علیه اشخاص دین خود را به تاراج ندهند و آخرت خود را برای دنیای دیگران نفروشند. به گزارش عصر همدان، محمدرضا عدالتخواه ،رئیس‌کل دادگستری […]

محمدرضا عدالتخواه در دیدار با جمعی از اعضای هیئت‌مدیره خانه مطبوعات استان گفت: خبرنگاران باید تمام توان خود را به کار بگیرند و مراقب باشند تا با قلم‌زدن به نفع یا علیه اشخاص دین خود را به تاراج ندهند و آخرت خود را برای دنیای دیگران نفروشند.

به گزارش عصر همدان، محمدرضا عدالتخواه ،رئیس‌کل دادگستری استان همدان در دیدار با جمعی از اعضای هیئت‌مدیره خانه مطبوعات استان همدان گفت: خبرنگاران باید تمام توان خود را به کار بگیرند و مراقب باشند تا با قلم‌زدن به نفع یا علیه اشخاص دین خود را به تاراج ندهند و آخرت خود را برای دنیای دیگران نفروشند.

محمدرضا عدالتخواه با بیان اینکه اگر پرونده‌های مطبوعاتی زیاد بود باید دادگاه مستقلی برای اصحاب رسانه تشکیل شود، اظهار کرد: سالانه تعداد پرونده‌های مطبوعاتی در استان همدان به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد و نمی‌توان دادگاه جداگانه برای آن تشکیل داد اما تلاش خواهیم کرد که برای رسیدگی به این نوع پرونده‌ها، از قضات متخصص در امور رسانه‌ استفاده کنیم.

وی افزود: قاضی باید در دوره‌های ویژه قضاوت امور رسانه شرکت کرده باشد تا بتواند قضاوت متخصصانه و صحیحی در پرونده‌های مطبوعاتی داشته باشد.

عدالتخواه با بیان اینکه دادگستری آمادگی دارد که هیئت مصلحین را برای رسانه‌ها تشکیل دهد، اظهار کرد: در صورت ارائه پیشنهاد و معرفی اعضای واجد شرایط از سوی خانه مطبوعات استان، در کمترین زمان برای هیئت مصلحین رسانه مجوز فعالیت صادر خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه مهمترین مسئله برای ما آبروی مردم است، یادآور شد: عملکرد ما و رسانه‌ها نباید اینگونه باشد که اعتماد مردم از بین برود؛ لذا در این زمینه باید احتیاط بسیاری داشت.

رئیس‌کل دادگستری استان همچنین تصریح کرد: قلم در دست خبرنگاران از طرفی از نوک پیکان و تیغ، تیزتر است و از طرفی می‌تواند از پر قو هم نرم‌تر باشد؛ بنابراین اهالی مطبوعات باید دقت فراوانی در قلم زدن داشته باشند.

وی با بیان اینکه همه ما مسئولیم، یادآور شد: معتقدیم به طور جد باید با متخلفین برخورد شود ولی تا رأی قطعی دادگاه‌ها اعلام نشده، نباید اسامی افراد را اعلام کرد.

عدالتخواه با تأکید بر اینکه نباید جامعه را ملتهب کرد، گفت: نباید مردم را در مسائل مختلف احساسی کنیم و توقعات جامعه را بیش از آنچه در قانون است، افزایش دهیم.

وی در ادامه یادآور شد: رسانه‌های فاقد مجوز از هیئت‌ نظارت بر مطبوعات اگر جرمی مرتکب شوند، نباید انتظار داشته باشند که در دادگاه ویژه مطبوعات و با حضور هیئت منصفه به جرائم آنها رسیدگی شود چرا که جرم آنها از مصادیق جرائم عمومی است و باید در دادگاه‌های عمومی به اتهام آنها رسیدگی شود.

رئیس‌کل دادگستری استان با بیان اینکه در دادگستری همدان ستاد تألیف قلوب تشکیل شده، خاطرنشان کرد: در ۱۷ ماه اخیر، با تلاشها و راهکارهای این ستاد ۲۰ فقره پرونده قتل عمد به مصالحه رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: دو هیئت مصلحین و معتذرین در اصناف مختلف تشکیل شده و ۵۰ مسجد نیز در این زمینه به عنوان کمیته‌های پشتیبان ستاد تألیف قلوب مشخص شده‌اند.

عدالتخواه با اشاره به سفر قریب الوقوع رئیس قوه‌قضائیه به استان، گفت: در این سفر، فعالیت هیئت معتذرین که یک طرح ابداعی در استان همدان است و برای اولین بار در کشور اجرا می‌شود، نیز بررسی خواهد شد که در این طرح، اگر متهمی برای عذرخواهی اعلام آمادگی کند، از شاکیان وی برای جلسه صلح و سازش دعوت می‌شود و در صورت توافق و قبول عذر از سوی شاکی، هدیه‌ای هر چند کوچک از سوی متهم به نشانه عذرخواهی به وی تقدیم خواهد شد و پرونده مطروحه با اعلام رضایت شاکی مختومه می‌گردد.

وی با بیان اینکه فرهنگ عذرخواهی باید در خانواده‌ها و جامعه نهادینه شود، گفت: تمام قضات سطح استان در این زمینه آموزش دیده‌اند و طی مدت زمان کوتاهی که از شروع این طرح می‌گذرد، هزار و ۳۶۰ نفر از متهمین اظهار پشیمانی کرده‌اند که از این تعداد عذر ۶۷۸ نفر پذیرفته و به مصالحه ختم شده و حدود شش میلیارد تومان، جزای نقدی از جنبه خصوصی و حدود سه میلیارد تومان جزای نقدی از جنبه عمومی جرم بخشیده شده است.

رئیس‌کل دادگستری استان در پایان با بیان اینکه در سال جاری ۷۵ درصد از پرونده‌های معوقه سال‌های گذشته، بررسی و مختومه شده است، گفت: سایر پرونده‌ها نیز در حال بررسی است.

انتهای پیام/

لینک کوتاه : https://asrehamedan.ir/?p=101820
  • دیدگاه‌ها برای خبرنگاران مراقب باشند قلم، دین آنها را به تاراج نبرد/اجرای طرح ابداعی “معتذرین” در استان همدان برای اولین بار در کشور بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰

دیدگاهها بسته است.